Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek

ul. Zamkowa 2
34-300 Żywiec
Tel. 33-861-21-24

Opis

Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek. Położony w pięknym parku w centrum miasta. Jest najstarszą budowlą w mieście. Jego powstanie przypisuje się książętom oświęcimskim lub Mikołajowi Strzale herbu Kotwicz, a datuje na I poł. XV wieku. 

Ostatnia przebudowa miała miejsce za czasów Habsburgów. Zmienili oni elewację zewnętrzną w stylu historycyzmu, a wnętrze przeznaczyli na siedzibę urzędów oraz na mieszkania urzędników dóbr żywieckich. Od 2005 roku jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu i zapewne tak pozostanie, gdyż w 2014 Habsburgowie zrzekli się roszczeń do zamku i do Parku Habsburgów.

 Ekspozycje stałe znajduja sie na drugim piętrze Starego Zamku. Można zobaczyć dokumenty dotyczące dziejów miasta, wśród nich eksponowany jest Dziejopis Żywiecki Andrzeja Komonieckiego z 1704 roku. Na uwagę zasługuje kolekcja pamiątek cechowych, pieczęcie, księgi oraz skrzynie. W zabytkowych komnatach można oglądać XIX-wieczny, biedermeierowski salonik oraz gabinet Karola Stefana Habsburga, właściciela miasta w latach 1985-1933.

Najcenniejsze zbiory Muzeum to kolekcja sztuki sakralnej pochodząca z Kościoła Św. Krzyża w Żywcu: rzeźba - Święta Anna Samotrzecia z ok. 1380 r. oraz obraz temperowy - Opłakiwanie z poł. XV wieku. 

Wystawy stałe:

● Historia i tradycja miasta Żywca

● Kultura ludowa Żywiecczyzny

● Archeologia

● Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny

● Konfessaty Czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu

Ponadto:

● Wystawy czasowe

● Lekcje muzealne

● Fakultety historyczne

● Spotkania ze sztuką

● Biblioteka, czytelnia

● Wydawnictwa


Lokalizacja

Muzeum Miejskie w Żywcu – Stary Zamek

 Żywiec 34-300

ul. Zamkowa 2

tel.: 33-861-21-24

fot. www.muzeum-zywiec.pl

Podstawowe informacje
Lokalizacja
ul. Zamkowa 2
34-300 Żywiec
Tel. 33-861-21-24

Zobacz również

Popularne miejscowości