Przystań wodna na zaporach w Leśnicy i Hołcynie

Przystań wodna na zaporach w Leśnicy i Hołcynie w miejscowości Przystań wodna na zaporach w Leśnicy i Hołcynie w miejscowości
Przystań wodna na zaporach w Leśnicy i Hołcynie w miejscowości

Opis

Ciekawymi miejscami na spędzanie czasu w sezonie letnim są dwie przystanie wodne w dolinach Hołcyny i Leśnicy. Atrakcje te przyciągają do siebie turystów spokojnym szumem idealnie czystej wody.
Przystań w dolinie potoku Hołcyna znajduje się na wysokości 450m n.p.m. zaledwie 1500m od centrum miejscowości i można spokojnie dojść tam pieszo asfaltową drogą. Wiedzie do niej niebieski szlak turystyczny. Główną funkcją zapory jest ochrona przeciwpowodziowa, ale obecnie znajdują się przy niej restauracje i istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Konstrukcja powstała w 1992 roku, ma 80m długości, a wysokość progu wynosi 5m.
Potok Leśnica ma swoją przystań trochę dalej, bo 3500m od centrum Brennej i jest ona o ponad 20 lat starsza. Stworzono ją zaraz po katastrofalnej powodzi w 1940 roku. W czasie jej budowy odnaleziono skarb złożony ze srebrnych monet z XVI wieku. Znalazł się tu on albo za sprawą bogatego kupca, albo w wyniku działalności szlaku handlowego. Historycy nie mają pewności. Obecnie ważniejsze jest to, że w pobliżu znajduje się pole namiotowe, a na samej przystani można popływać kajakami lub rowerami wodnymi.

Lokalizacja