Top 10 Karkonoszy
Opis
Top 10 Karkonoszy. Co warto zwiedzić w Karkonoszach
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach . Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, osiągająca wysokość 1603 metrów n.p.m.
Karkonosze to wyjątkowe miejsce w Polsce, charakteryzujące się pięknymi krajobrazami, zróżnicowaną florą i fauną oraz bogatą historią i kulturą. W regionie tym znajdują się liczne szlaki turystyczne, prowadzące przez górskie lasy, skały i wodospady. Wiele z tych szlaków jest oznakowanych i przystosowanych dla turystów.
Karkonosze słyną z pięknych widoków, zwłaszcza z panoramy z widokówki na szczycie Śnieżki, gdzie można podziwiać widoki na całe pasmo górskie oraz panoramę Sudetów i Czech. W Karkonoszach znajduje się także wiele atrakcji turystycznych, takich jak zabytkowe kopalnie, pałace, zamki i muzea.
Karkonosze to również miejsce wielu legend i tradycji, związanych z kulturą ludową i historią regionu. Wiele z tych tradycji jest nadal żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Karkonosze to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc turystycznych w Polsce, które przyciąga co roku tysiące turystów i miłośników przyrody.
Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów i Republiki Czeskiej. Na szczyt prowadzą 4 szlaki piesze: zaliczane do łatwych zielony i żółty od strony czeskiej oraz od Karpacza bardzo trudny czarny i czerwony. Istnieje możliwość wjazdu na szczyt kolejką gondolową oraz wyciągiem. Ciekawostką są coroczne obchody dnia Świętego Wawrzyńca i, który jest patronem przewodników górskich, ratowników i miłośników górskich wędrówek, ponadto św. Wawrzyniec jest patronem Karpacza, dlatego też na Śnieżce znajduje się kaplica nazwana jego imieniem. Charakterystyczne dla Śnieżki jest Obserwatorium Meteorologiczne, widoczne na wielu pocztówkach. Wybierając się na Śnieżkę należy się bardzo dobrze przygotować, jest to bardzo wietrzne miejsce, gdzie rekordowe porywy wiatru wynosiły ok. 230 km/h.
Karkonoskie Tajemnice (Karpacz ul. Mickiewicza 1a), wyjątkowe muzeum, w którego podziemiach mamy możliwość poznania legend i przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. To historie zasiedlających te tereny poszukiwaczy minerałów i zielarzy, oraz tajemnice władcy Karkonoszy – Ducha Gór. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń. Odwiedzając Karkonoskie Tajemnice dowiemy się m.in. Dlaczego Duch Gór nazywany jest Liczyrzepą?
Czy istnieje maszyna do wywoływania deszczu? Jak stworzyć kamień filozoficzny? Oraz czym jest alchemiczna Komnata Czterech Żywiołów?Muzeum Sentymentów (Kowary ul. Zamkowa 9). Wizyta w muzeum to jedyna okazja w regionie, aby przenieść się kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze. Nazwa jest nieprzypadkowa, bo pomimo, że nawiązuje klimatem do PRLu, to nie ma tego skrótu w nazwie. Muzeum Sentymentów to magazyn miłych wspomnień z minionych lat, czyli przestrzeń zaaranżowana tak, aby łezka w oku zakręciła się nawet największym twardzielom. Wchodząc do Muzeum Sentymentów,
przenosisz się w czasie.
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie (718 m n.p.m.) tworzą je głównie dwie granitowe baszty, których wysokość dochodzi do 30 metrów. Na szczycie znajduje się punkt widokowy z którego możemy podziwiać dolinę Kamiennej, Góry Izerskie oraz górną część Szklarskiej Poręby. Ciekawostką dotyczącą Kruczych Skał jest fakt, że występują tutaj ciekawe minerały - między innymi przezroczysty i niebieski szafir, a od XII do XIX wieku trwało tu wydobycie pegmatytu.
Świątynia Wang w Karpaczu została zbudowana w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii, natomiast dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, kościół został przeniesiony w Karkonosze. Ten średniowieczny drewniany kościółek stanowi największą atrakcje Karpacza, dostępna jest cały rok za niewielką opłatą.
Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Pierwszy mierzy 27 m i jest najwyższy w polskich Karkonoszach, a swoją potęgę prezentuje w skalnym Wąwozie Kamieńczyka, gdzie spada przepiękną kaskadą. Drugi mierzy 13 m i jest bardzo popularny i urokliwy, zaleca się oglądanie go z samego rana, kiedy ruch turystyczny jest niewielki co pozwala obejrzeć wodospad w spokoju oraz cieszyć się jego pięknem. Wartym uwagi jest także Wodospad Pogórnej oraz Dziki Wodospad w Karpaczu.
Chybotek- atrakcja dla każdego dziecka. Głazy który można wprawić w ruch jedną ręką. Ciekawostką jest, że według legendy Chybotek miał zasłaniać wejście do jaskini pełnej skarbów.
Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Wyjątkowe miejsce miejsce, gdzie splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Turyści mogą z bliska podziwiać ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł oraz uczestniczyć w warsztatach, gdzie poznają tajniki sztuki szklarskiej. W czasie całej wizyty przewodnik opowiada o historii, technologii i ciekawostkach związanych z kryształem i jego produkcją.
Ruiny Zamku Królewskiego Chojnik. Zamek posiada dwa dziedzińce otoczone murami o renesansowych attykach. W tych zamkowych murach oprócz wieży i pręgierza zachowały się skorupy budynków mieszkalnych i gospodarczych, pozostałości kaplicy, wykute w skale cysterny na wodę, baszta, lochy, północna basteja, w której co ciekawe działa schronisko. Odwiedzający zamek mają szansę przyjrzeć się architekturze, która zachowała oryginalny: XIV, XV, XVI i XVII-wieczny charakter. Do twierdzy wiedzie z okolicy wiele szlaków turystycznych. Warto wspomnieć o pięknej panoramie jaka roztacza się z zamku.
Western City w Ściegnach. Niesamowity park rozrywki osadzony w westernowym klimacie Na kompleks składa się stylizowana zabudowa, w skład której wchodzą m.in. Saloon, biuro szeryfa, bank, sklep kolonialny czy poczta. W całym miasteczku natrafić można na wiele indiańskich akcentów. Doskonała zabawa dla osób w każdym wieku.
Zobacz również: Karkonosze noclegi Karpacz noclegi Karpacz apartament Szklarska Poręba noclegi domki