Kurna Chata Kawuloka – Muzeum

Kurna Chata Kawuloka – Muzeum w miejscowości Istebna-Wojtosze 824 Kurna Chata Kawuloka – Muzeum w miejscowości Istebna-Wojtosze 824
Kurna Chata Kawuloka – Muzeum w miejscowości Istebna-Wojtosze 824

Opis

Chata Kawuloka to klasyczna drewniana chata góralska zlokalizowana w Istebnej-Wojtoszach. Ciekawa jest już jej sama forma, ponieważ dzisiaj nieczęsto spotyka się tego typu idealnie utrzymane konstrukcje drewniane. Dowodem tego jest fakt, iż Chata Kawuloka została wpisana na listę najważniejszych elementów Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. 
Chata to także muzeum prezentujące instrumenty muzyczne oraz sprzęty służące do ich wyrabiania i konserwacji. Jan Kawulok, do którego pierwotnie należała Chata, był multiinstrumentalistą grającym na folkowych instrumentach dętych z całych gór. W zbiorach można zobaczyć między innymi różne piszczałki, fujary, okaryny, rogi pasterskie i gajdy. Cała Chata przesiąknięta jest folklorem, a właściciele ekspozycji, po niedługich namowach, prezentują możliwości zgromadzonych instrumentów. Przed wybraniem się do Kurnej Chaty należy skontaktować się telefonicznie.

By Platanacero - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6343899


Lokalizacja