Pieniński Park Narodowy
Opis
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy to bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym i turystycznym obszar chroniony. Założony 1 czerwca 1932 roku. W jego granicach znajdują się Pieniny Czorsztyńskie, masyw Trzech Koron i Pieninki. Przeważają tu skały wapienne, a ich teren jest w dużym stopniu zalesiony. Największą turystyczną atrakcją Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ przełomem Dunajca, jednakże również piesi oraz rowerowi turyści znajdą tu wiele interesujących tras. Łącznie na terenie tego niewielkiego parku jest 34 kilometry szlaków o niezwykłych walorach przyrodoznawczych.
Jest jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Na terenie parku chroniony jest krajobraz oraz świat flory i fauny. Znajduje się tu ponad tysiąc gatunków roślin naczyniowych, w tym również gatunki endemiczne, czyli nie występujące nigdzie indziej. Do najcenniejszych ekosystemów leśnych w parku należą: górskie reliktowe laski sosnowe, jaworzyny i lasy kolnowo-lipowe, ciepłolubne buczyny storczykowe oraz żyzne buczyny. Do najcenniejszych ekosystemów nieleśnych należą nawapienne murawy wysokogórskie i nawapienne ściany skalne, murawy kserotermiczne, górskie łąki konietlicowe oraz torfowiska zasadowe o charakterze młak.
Pieniński Park Narodowy przecina gęsta sieć szlaków turystycznych. Najlepsze punkty wypadowe to Szczawnica, Krościenko, Czorsztyn, Niedzica, które oferują dodatkowe atrakcje i bogatą bazę noclegową.
Najciekawsze atrakcje Pieniński Park Narodowy:
- Spływ Dunajcem,
- Sokolica,
- Trzy Korony
- Zamek Niedzica,
- Zamek Czorsztyn,
- Zamek Pieniny
- Schronisko Trzy Korony,
- Schronisko Orlica,
- Wodospad Zaskalnik (Szczawnica
- Czerwony Klasztor
- Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim
- Przeprawa Przez Dunajec
- Czertezik i Czerteż
- Bańków Gronik i Polana Wyrobek
- Wąwóz Szopczański
- Sromowce Niżne