Zamek Krzyżacki w Ostródzie

Zamek Krzyżacki w Ostródzie w miejscowości Ostróda Zamek Krzyżacki w Ostródzie w miejscowości Ostróda
Zamek Krzyżacki w Ostródzie w miejscowości Ostróda

Opis

Adres:

Ul. Mickiewicza 22

14-100 Ostróda

Kontakt:

Tel.: +48 89 646 32 31

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.ck.ostroda.pl


Zamek Krzyżacki w Ostródzie jest to najsłynniejszy zabytek miasta. Budowla pochodzi z XIV wieku. Podobnie jak inne krzyżackie zamki w Polsce, został wybudowany z cegły. Jego budowę rozpoczął około 1349 roku komtur Ostródy Gunther von Hohenstein.

Cechy charakterystyczne zamku:

  • wybudowany na planie czworoboku

  • wewnątrz znajdowała się kaplica, mieszkanie komtura i reflektarz, a także kapitularz, infirmeria, dormitoria i komnaty gościnne

  • wnętrza zdobione ceramicznymi portalami


Zamkiem po bitwie pod Grunwaldem przez krótki okres czasu zarządzał Książe Janusz Mazowiecki, lecz w 1410 roku zamek ponownie zajęli Krzyżacy. Później kilkakrotnie zamek zmieniał właścicieli. Warto wspomnieć, że w ostródzkim zamku kwaterował się Napoleon Bonaparte, skąd zarządzał Europą.

Obecnie znajduje się tutaj Centrum Kultury, Galeria, Muzeum oraz Biblioteka.

W Muzeum są do dyspozycji zwiedzających trzy sale wystawowe o łącznej powierzchni ok. 350 m². Spełnia ono rolę muzeum historycznego miasta i regionu ostródzkiego, posiada w swoich zbiorach obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych, przedmioty użytkowe i pamiątki związane z życiem mieszkańców i ważnych postaci związanych z miastem.

Lokalizacja