Atrakcje Pienin

Atrakcje Pienin w miejscowości Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości
Atrakcje Pienin w miejscowości

Opis

Atrakcje Pienin.  Co warto zwiedzić?

Zamek w Czorsztynie

Ul. Zamkowa, 34-400 Czorsztyn  Tel.: +48 18 262 56 02

Zamek w Czorsztynie jest jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. Zamek Czorsztyn zlokalizowany jest nad Jeziorem Czorsztyńskim na skalistym wzgórzu. Ruiny zamku pochodzą z XIV wieku. Został wzniesiony z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa. Zamek w Czorsztynie był kilkakrotnie zdobywany i oblężony. Około 1795 roku zamek został doszczętnie zniszczony w pożarze. Od tej chwili popadał w ruinę. Pozostałości zamku, które zostały później odbudowane oraz odrestaurowane pozostają dziś pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego i są udostępnione do zwiedzania. Dla turystów udostępnione są ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z zamku górnego podziwiać możemy piękną panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego, Pienin Spiskich oraz Tatr. Zobaczyć tu możemy również wystawę o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. Z Baszty Baranowskiego możemy podziwiać panoramę Podhala, Gorców i części Pienin Czorsztyńskich.

Zamek w Niedzicy


Ul. Zamkowa 2, 34-441 Niedzica-Zamek Tel.: +48 18 262 94 80


Niedzica jest położona w Pieninach Spiskich w odległości 35 km od Nowego Targu, ok. 50 km od Zakopanego i 80 km od Nowego Sącza. Od wschodniej strony przylega do niej Pieniński Park Narodowy, w pobliżu znajduje się Jezioro Czorsztyńskie i Sromowieckie (Sromowskie). Zamek w Niedzicy położony jest w południowej części wsi. Zamek Niedzica został wybudowany na początku XIV wieku w miejscu dawnej budowli obronnej. Pierwotnie nosił nazwę „Dunajec”. Zamek mimo burzliwej historii, pożarów i licznych wojen, których te mury były świadkami, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Zamek w Niedzicy jest obiektem zainteresowania nie tylko turystów ale także reżyserów filmowych. W Zamku kręcony był m.in. serial „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku robiono tutaj także zdjęcia do filmu "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry.


Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy

Plac Dietla 1, 34-460 Szczawnica

Tel.: +48 18 540 04 22

Strona internetowa: www.uzdrowiskoszczawnica.pl


Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnicy położona jest we wschodniej części Placu Dietla w stylowym „Domu nad zdrojami" , który został wybudowany przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku. Budynek został zniszczony przez pożar w 2002 roku, a Pijalnia została przeniesiona w inne miejsce. Odbudowy „Domu nad Zdrojami" w jego historycznej lokalizacji podjęła się rodzina Mańkowskich. W 2008 roku budynek przy Placu Dietla został ponownie otwarty. Obecnie znajduje się tu przepiękna stylowa pijalnia sześciu wód mineralnych a na piętrze Galeria Pijalni Wód Mineralnych. Uzdrowisko Szczawnica dysponuje 12 źródłami wód mineralnych bogatych w sole mineralne i liczne mikroelementy. Do najbardziej znanych wód mineralnych Szczawnicy należą:

  • Woda "Stefan"- Źródło to jest znane od 1822 roku. Nazwa pochodzi od imienia męża Józefiny Stefana Szalaya.

  • Woda "Józefina"- Jest to najstarszy zdrój szczawnicki znany już przed 1810 rokiem jako źródło Główne. Nazwa obecna funkcjonuje od 1828 roku, pochodzi od imienia ówczesnej właścicielki zdrojów Józefiny Szalayowej.

  • Woda "Magdalena"- Zdrój ten został odkryty w 1939 roku przez gości szczawnickich, nazwana imieniem kuracjuszki - Magdaleny Kownackiej z Ponikwy.

  • Woda "Jan"- To źródło odkryte zostało w 1869 roku, używana jest do kąpieli mineralnych i produkcji wody stołowej Szczawniczanka.

  • Woda "Szymon"- Zdrój odkryty w 1840 roku zalecana przede wszystkim przy niedokrwistości u rekonwalescentów, używana również do kąpieli.

  • Woda "Wanda"-Powstałe w 1867 roku źródło w miejscu dwóch starych zdrojów Anieli i Heleny.

  • Woda "Pitoniakówka"- Zdrój odwiercony w 1952 roku wykonany w 1967 roku na dnie prowizorycznego ujęcia źródła (źródło podwójne), zrekonstruowany w 1973 roku. Mineralizacja wody przewyższa źródło Magdalena (3,9 g składników stałych na litr), rekordowa jest również zawartość wolnego dwutlenku węgla (2290 mg na litr). Woda posiada wysoką zwartość węglanów kwaśnych i chlorków.

  • Woda "Helena"

Kurację pitną ze zdrojów Magdaleny i Jana przeprowadza się w pijalni "Magdalena", ze zdrojów Stefan i Józefina w starej pijalni przy placu Dietla. Wody ze źródeł Szymon, Wanda i Pitoniakówka, są źródłami ogólnodostępnymi i można je czerpać odpowiednio przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę, w Parku Dolnym nad kaplicą i przy ul. Skotnickiej za garażami.


Czerwony Klasztor

Pod Lipami 20, 059-06 Czerwony Klasztor

Słowacja

Tel.: +421 52 482 2057, + 421 911 325 250

Strona internetowa: www.muzeumcervenyklastor.sk


Czerwony Klasztor jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Budowla ta została ufundowana przez Kokosza Berzewiczego w 1319 roku. Za zabójstwo Chyderyka od Gyorgów ten węgierski magnat został ukarany poprzez nakaz budowy 6 klasztorów. Berzevicz musiał również zamówić 4 tysiące mszy za spokój duszy zmarłego. Klasztor cieszył się opieką Polski – zwłaszcza donacjami królowej Jadwigi oraz Kazimierza Wielkiego. Otrzymał on m.in. prawo do połowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn na polskiej stronie oraz kontyngent soli z Wieliczki. Nazwa klasztoru pochodzi od koloru nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły. To właśnie dzięki nim ta ciekawa budowla sakralna przeszła do historii jako „Czerwony Klasztor”. Zespół klasztorny został z powodzeniem odrestaurowany w latach 1956 – 1966. Dziś w Czerwonym Klasztorze mieści się m.in. dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku, który został w znacznej mierze zrekonstruowany w stylu barokowym.


Elektrownia Wodna w Niedzicy

Ul. Widokowa 1, 34-441 Niedzica

Tel.: +48 519 337 106


Elektrownia Wodna w Niedzicy to najwyższa zapora ziemna w Polsce. Jej wysokość wynosi 56 metrów a długość 404 metry. Można się po niej przespacerować, ale także zwiedzić elektrownię z dziećmi. Budowę zapory wodnej na Dunajcu w Niedzicy rozpoczęto w roku 1970 roku, ale plany przegrodzenia rzeki w tym miejscu sięgają czasów przedwojennych. Budowę zakończono w 1997 roku. Zbiornik Czorsztyński który mieści 232 mln metrów sześciennych wody, powstał z myślą o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, bowiem nieprzewidywalne górskie wody Dunajca często występowały z brzegów zalewając osiedla ludzkie. Poprzez spiętrzenie wody chciano również wykorzystać energetyczny potencjał tej bystrej rzeki. Zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Niedzicy można zwiedzać razem z przewodnikiem na dwóch trasach:

  • Trasa 1A- Ogólne zwiedzanie elektrowni-Grupa do 40 osób-trasa obejmuje: wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, poziom technologiczny elektrowni lub zamiennie wejście na taras widokowy na Jezioro Sromowieckie (poziom suwnicy wody dolnej); czas: około 1 godzina

  • Trasa 1B-Ogólne zwiedzanie elektrowni– Grupa do 10 osób – -trasa obejmuje: wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, poziom technologiczny elektrowni lub zamiennie wejście na taras widokowy na Jezioro Sromowieckie (poziom suwnicy wody dolnej); czas: około 1 godzina

  • Trasa 2A- Szczegółowe zwiedzanie elektrowni– Grupa do 40 osób- trasa obejmuje: wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej oraz poziom technologiczny elektrowni ( poziom pokrywy turbiny) lub zamiennie wejście na taras widokowy na Jezioro Sromowieckie (poziom suwnicy wody dolnej); czas zwiedzania: około 1,5 do 2 godzin

  • Trasa 2B-Szczegółowe zwiedzanie elektrowni– Grupa do 10 osób – trasa obejmuje: wewnętrzny balkon widokowy, halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową i koronę zapory głównej oraz poziom technologiczny elektrowni ( poziom pokrywy turbiny) lub zamiennie wejście na taras widokowy na Jezioro Sromowieckie (poziom suwnicy wody dolnej); czas zwiedzania: około 1,5 do 2 godzin

Rejsy pomiędzy Zamkami Czorsztyn-Niedzica

Ul. Mizerna 96, 34-440 Czorsztyn

Tel.: +48 18 275 01 21

+48 608 628 732

Strona internetowa: www.jezioroczorsztynskie.com


Jezioro Czorsztyńskie pełni wiele ważnych funkcji, jednak dla turystów najbardziej interesująca jest możliwość odbycia rejsu statkiem po jego wodach. W sezonie letnim statki wypływają z przystani „Biała Dama” leżącej koło wzgórza zamkowego w Niedzicy oraz w miejscowości Czorsztyn nieopodal przystani "Harnaś" do której prowadzi ścieżka z zamku w Czorsztynie. Według legendy na zamku w Niedzicy, żyła kiedyś bardzo nieszczęśliwa kobieta, której mąż zginął przez utopienie w studni zamkowej. Jej duch do dziś obecny jest w murach zamku. Rejs umożliwia inną formę zwiedzania malowniczych terenów położonych w okolicach zbiornika Czorsztyńskiego. W czasie jego trwania możemy podziwiać nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, skansen na półwyspie Stylchen, zamek Dunajec w Niedzicy, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych atrakcji zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych. Stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica wykonują Statek ,,Dunajec” oraz Statek ,,Halny’’. Statek "Dunajec" jest statkiem pasażerskim bocznokołowym tzn. napędzanym przez koła umieszczone po jego bokach, natomiast statek "Halny" jest napędzany klasycznie przez śrubę. Statki te na swój pokład zabierają około 100 osób każdy, a rejsy odbywają się co 20 minut. Każdy statek posiada pokład słoneczny, z którego można podziwiać piękną okolicę oraz pokład zadaszony, który gwarantuje komfort i wygodę w czasie niepogody. Na pokład możemy zabrać rowery, wózki dziecięce oraz inne niewielkie przedmioty.

Wycieczka przebiega w towarzystwie przewodnika, który opowiada uczestnikom tajemnicze historie miejsc, które mają oni okazję oglądać ze statku. Legend dotyczących samego zamku oraz Pienin jest bardzo wiele.


Spływ Przełomem Dunajca


Spływ Przełomem Dunajca jest to jedna z największych atrakcji regionu. Przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych przełomów w Europie. Przystań początkowa znajduje się w Kątach. Wybudowana została ona w latach 1975-1976 i od tego czasu dzielnie służy turystom z całego świata. Powstanie przełomu Dunaj jest do dnia dzisiejszego tajemnicą. Wśród miejscowych górali krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię. Jedna z nich mówi o walecznym rycerzu Ferkowiczu, który gonił tędy króla węży. Trasa jaką się poruszał miała właśnie stać się owym Przełomem Dunajca. Inna z kolei głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał sam król Bolesław Chrobry. Badacze oraz historycy nie są w stanie na dzień dzisiejszy dać nam jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej powstania tego miejsca. Spływ Dunajcem odbywa się na flisackiej tratwie. W trakcie spływu flisacy opowiadają o Pieninach przytaczając legendy o Janosiku oraz pokazując najciekawsze miejsca na trasie. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Miejsca w których możemy rozpocząć Spływ Dunajcem:

  • Sromowce Wyżne / Kąty – pierwsza przystań początkowa. Tu znajduje się parking, punkt informacji turystycznej i kasa biletowa, w której można kupić bilety na spływ przełomem Dunajca.

  • Sromowce Niżne u podnóża Trzech Koron - druga przystań początkowa.

Do dyspozycji są dwie przystanie docelowe:

  • Szczawnica – trasa o długości około 18 km, czas trwania spływu Dunajcem wynosi średnio 2 godziny i 15 minut. Rozpoczynając natomiast ze Sromowiec Niżnych – trasa zajmuje wówczas około 12 km, czas trwania spływu Dunajcem wynosi średnio 1 godzina 35 minut.

  • Krościenko– to drugie miejsce docelowe spływu przełomem Dunajca. Długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min. Ze Sromowiec Niżnych trasa natomiast wynosi ok. 17 km, a czas trwania ok. 2 godziny 5 minut.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy został założony 1 czerwca 1932 r. oraz wcześniej funkcjonował pod nazwą Park Narodowy w Pieninach. W kolejnych latach jego granice zostały powiększone o Zamek Czorsztyn, Zielone Skałki i Lasek. Obecnie, mimo że nie zajmuje wiele powierzchni, to jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Polsce. Pieniński Park Narodowy zajmuje powierzchnię 23,46 km², z czego 16,65 km² stanowią tereny leśne, 4,71 km² tereny uprawne oraz 0,32 km² woda. Powierzchnia ścisłej ochrony to 7,5 km², częściowej 5,05 km², krajobrazu 10,91 km². Otulina parku w sumie zajmuje powierzchnię 26,82 km², długość szlaków turystycznych pieszych 34,7 km. Pieniński Park Narodowy od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim. Pieniny są więc odosobnionym pasem górskim o długości około 35 km i szerokości 6 km.

Przełom Dunajca dzieli je na 3 części:

  • Pieniny Spiskie z Zielonymi Skałkami

  • Pieniny Właściwe z Masywem Trzech Koron, Pieninkami i Pieninami Czorsztyńskimi

  • Małe Pieniny z Wąwozem Homole

W Pienińskim Parku Narodowym możemy podziwiać m.in. 17 gatunków ryb, 10 gatunków płazów, ponad 188 gatunków ptaków. Obszar Pienińskiego Parku Narodowego jest bogaty w roślinność. Występuje tu bowiem około:

  • 1100 gatunków roślin naczyniowych

  • 400 gatunków glonów

  • 320 gatunków mchów i wątrobowców

  • 470 gatunków porostów

  • 1200 gatunków grzybów


Trzy Korony

Trzy Korony w Pieninach jest to szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Trzy Korony mają wysokość 982m n.p.m. i są jednymi z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych szczytów znajdujących się w okolicach Szczawnicy, z którego można obserwować niezwykłą panoramę na przełom Dunajca i tereny Pienińskiego Parku Narodowego, Tatr czy Beskidu Sądeckiego. Trzy Korony są najbardziej charakterystycznym elementem Pienin, o ciekawej strukturze, łatwym dojściu i niezwykłych widokach. Trzy Korony zbudowane są z wapiennych skał, które tworzą pięć turni:

  • Okrąglica

  • Płaska Skała

  • Nad Ogródki

  • Pańska Skała

  • Niżnia Okrąglica


    Trzy Korony są nie tylko atrakcją turystyczną, ale także siedliskiem rzadko spotykanych zwierząt i miejscem występowania zagrożonych roślin. Na Szczyt Trzy Korony można dotrzeć o każdej porze roku.


Sokolica


Sokolica, zwana także Sokolą Percią jest szczytem o wysokości sięgającej 747 m n.p.m. w Pieninach Środkowych, tak zwanych Pieninkach. Nazwa szczytu pochodzi od tego, że dawniej gniazdowały w niej sokoły. Sokolica położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Od sąsiedniego, leżącego w tej samej grani Czertezika oddziela ją przełęcz Sosnów. Geologicznie Sokolica jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki szczytu porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny, gdzie najstarsza ma ok. 500 lat. Południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa niemal ściana 100 m wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru. Ściany te porastają obficie rośliny wapieniolubne. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin występują: okorycz żółtawa, oman plamisty, starzec pomarańczowy i wiechlina styryjska.


Wąwóz Homole


Wąwóz Homole jest to jedno z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Pieninach Małych. Wąwóz Homole ma długość 800 metrów. Według podań i legend Wąwóz Homole dawniej odwiedzany był przez poszukiwaczy złota i skarbów. Obecnie teren ten to rezerwat przyrody, chroniący ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt i ptaków, np. gniazda sów. Do wąwozu Homole prowadzi zielony szlak turystyczny, który rozpoczyna się we wsi Jaworki niedaleko Szczawnicy. Wspaniałe wrażenie robi potok Kamionka płynący dnem Wąwozu i tworzący w nim efektowne kaskady. Początek potoku, jego źródła, znajdują się w okolicach góry Wysoka. Duże wrażenie robią też ściany wąwozu wysokie na 120 m i zbudowane z wapieni oraz niewielkich związków żelaza. Po drodze spotkać można też duże głazy i kamienie, które osunęły się z szczytów. Spacerując przez Wąwóz Homole mija się góry, takie jak:

  • Wapiennik

  • Grzebień

  • Prokwitowska Homola

  • Niską i wysoką Skałę

Przez Wąwóz Homole można spacerować tylko wyznaczonymi szlakami pieszymi. Aby droga ta była wygodna do przejścia i bezpieczna, w wielu miejscach zamontowano dodatkowe schodki i mostki, umożliwiające sprawne przejście. Wyjście z szlaku przez Homole kończy Dolina Dubantowska, będąca jednocześnie miejscem odpoczynku dla zwiedzających.


Zamkowa Góra


Zamkowa Góra ma wysokość 799 m n.p.m. Znajduje się w samym środku Pienin między Trzema Koronami i Sokolicą. Prowadzi na nią szlak niebieski. Szczyt z każdej strony podcięty jest stromymi urwiskami o wysokość sięgającej 100 m, a jedynym punktem łączącym go z resztą masywu jest wąska Zamkowa Przełęcz, przez którą Zamkowa Góra graniczy z Ostrym Wierchem. Na Górze Zamkowej w XIII wieku zbudowano warownię, która miała zapewnić Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie - Św. Kindze schronienie przed najazdami Tatarów. Dziś możemy oglądać jedynie fragmenty Zamku Pieniny. Budowę zamku rozpoczęto ok. roku 1280 na polecenie Świętej Kingi, która na niedostępnym pienińskim szczycie chciała stworzyć twierdzę. Wierzchołek Zamkowej Góry nie jest dostępny dla ruchu turystycznego, ale jej zboczami biegnie niebieski szlak turystyczny, którym można się tu dostać albo od strony szczytu Bańków Gronik lub z Przełęczy Koszarzyska. Zamkowa Góra to miejsce malownicze i chętnie odwiedzane przez turystów. Stanęły tu barierki ułatwiające zwiedzanie i poprawiające bezpieczeństwo.


Rezerwat krajobrazowy Biała Woda


Rezerwat krajobrazowy Biała Woda w Pieninach znajduje się 7 km od Szczawnicy we wsi Jaworki. Rezerwat ten ma powierzchnię ok 28ha i składa się z czterech, połączonych ze sobą części, zlokalizowanych w dolinie Białej Wody oraz Brysztańskiego Potoku. Rezerwat jest interesującym miejscem w Pieninach stworzonym, by chronić pozostałości po łemkowskiej wsi. Znajdują się tutaj niezwykłe formacje skalne, flora i fauna oraz elementy przyrody nieożywionej, takie jak kaskady potoku z licznymi głazami. To doskonałe miejsce do spacerów, jak i przejażdżek rowerowych.

Na co zwrócić uwagę w rezerwacie Biała Woda:

  • Czubata Skała

  • Bazaltowa Skała- skała o nietypowej strukturze uznawana za jeden z pomników przyrody

  • Smolegowa Skała- skała o bardzo stromych stokach, którą porastają 4 bardzo rzadkie gatunki roślin

  • Potok Biała Woda

  • Czerwone Skałki

  • Amfiteatr Konowalskie Skały

  • Kociubylska Skała

  • Wąwóz Międzyskały

Wszystkie ciekawe atrakcje przyrodnicze oznaczone są tabliczkami informacyjnymi, przez co turyści nie ominą żadnego wartego uwagi miejsca.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie jest to przepięknie położony sztuczny zbiornik, rozlewający się na Podhalu, u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. Okolica jeziora jest malowniczym miejscem, gdzie z chęcią zatrzymują się turyści zmierzający w Pieniny. Jezioro powstało przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi. Podstawowe cele powstania zbiornika to ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa, ale dzięki powstaniu jeziora znacząco podniosły się też walory turystyczne tego regionu. Jezioro Czorsztyńskie ma powierzchnię 10 km². W sezonie wiosenno - letnim po pięknym Jeziorze Czorsztyńskim kursują statki wycieczkowe, które ułatwiają poznanie pięknej okolicy. Rejsy te to wspaniała atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, a ponadto pozwalają się łatwo przemieszczać turystom pomiędzy średniowiecznymi zamkami stojącymi nad brzegami jeziora. Zobaczyć można cudny zamek Dunajec w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie. Obie warownie są udostępnione dla turystów, a pod ich murami powstały przystanie dla statków.

Zobacz również:     Szczawnica noclegi    Czorsztyn noclegi blisko jeziora     Szczawnica noclegi blisko centrum       Pieniny noclegi domki      Niedzica noclegi blisko jeziora