Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska w miejscowości Połonina Wetlińska w miejscowości
Połonina Wetlińska w miejscowości

Opis

Połonina Wetlińska  (1255m n.p.m.) to najchętniej odwiedzane miejsce w Bieszczadach, na szczycie której znajduje się schronisko PTTK „Chatka Puchatka”.

Połonina jest łatwo dostępna i można się na nią dostać na kilka sposobów.

To wspaniały punkt widokowy, szczególnie jesienią oraz zimą kiedy widzialność zwiększa się nawet do 200 km. W tym czasie, z Połoniny Wetlińskiej widoczne są m.in. Tatry. Można tutaj spotkać chronioną salamandrę plamistą, a z grzbietu góry wypatrzeć nawet wilka lub niedźwiedzia schodzącego do lasu z połonin.

Chatka Puchatka to najwyżej położony budynek w okolicy. W schronisku znajduje się dyżurka GOPR. Po podejściu można tam odpocząć, najeść się oraz napić. 

Szczyty w paśmie Połoniny Wetlińskiej

- Roh (1255 m n.p.m.)

- Osadzki (1253 m n.p.m.)

- Hasiakowa Skała (1231 m n.p.m.)

- Hnatowe Berdo (1185 m n.p.m.)

Grzbietem Połoniny Wetlińskiej przebiega Główny Szlak Beskidzki – czerwony. Na wschód prowadzi do Berehów (Brzegów Dolnych), potem na Połoninę Caryńską, z której schodzi się do Ustrzyk Górnych. 


 Najpopularniejsze szlaki na Połonine Wetlińską:

– Kalnica –szlak czerwony, to główny szlak prowadzący przez całą połoninę od jej zachodniego końca w kierunku Brzegów Górnych

– Wetlina – szlak żółty, prowadzi na samą połoninę przechodzimy na szlak czerwony

– Górna Wetlinka – szlak czarny, który najpierw przechodzi w żółty, a następnie w czerwony

– Przełęcz Wyżnia – szlak żółty, który potem przechodzi w szlak czerwony

– Brzegi Górne – prowadzi stąd szlak czerwony, to główny szlak prowadzący przez całą połoninę od jej wschodniego końca w kierunku Kalnicy.


Główny przystanek busów znajduje się w Wetlinie i w Brzegach Górnych. Busy kursują głównie między tymi dwoma punktami w Górnej Wetlinie i Przełęczy Wyżniej.

Lokalizacja