Top 10 Góry Stołowe
Opis
Top 10 Góry Stołowe - Najciekawsze miejsca w górach Stołowych
1. Błędne Skały
Błędne Skały położone są między Kudową Zdrój a Karłowem. Jest to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych o powierzchni 21ha i położony na wysokości 853 metry. Według Legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Błędne Skały jest jedną z najbardziej znanych i odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych.
2. Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych leży na terenie Sudetów Środkowych w historycznej części krainy Ziemia Kłodzka. Park ten ma powierzchnię 6340 ha i obejmuje on wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. W pobliżu Narodowego Parku Gór Stołowych znajdują się popularne dolnośląskie uzdrowiska : Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój oraz Duszniki Zdrój.
3. Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który ma wysokość 919m.n.p.m. Szczyt najłatwiej jest dostępny ze wsi Karłów. Na szczyt prowadzi ponad 600 kamiennych stopni, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś.
4. Szczeliniec Mały
Szczeliniec Mały jest to szczyt w Górach Stołowych, który ma wysokość 895 m n.p.m. i wznosi się na około 200 m ponad środkowe piętro Gór Stołowych. Tworzy wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw.
5. Park Zdrojowy Polanica Zdrój
Park Zdrojowy Polanica Zdrój położony jest w centralnej części miasta. Obszar założenia parkowego ograniczony jest ulicami: Parkową, Zdrojową, Matuszewskiego, Kryniczną, Ogrodową i Wiejską. Powierzchnia parku w Polanicy wynosi 12,97 ha. Zarządcami terenu są: Urząd Miejski w Polanicy Zdroju – 9,23 ha oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich – 3,73 ha.
6. Kaplica Czaszek Kudowa- Zdrój
Kaplica Czaszek znajduje się w Czermnej w Kudowie Zdroju w powiecie kłodzkim. Kaplica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy, w dolinie rzeki Czermnicy. Kaplica powstała w drugiej połowie XVIII w., a została wybudowana przez księdza Wacława Tomaszka. Spędził na tym osiem lat. Tyle czasu trwało zbieranie, dezynfekcja i przygotowanie kości i czaszek do ich ułożenia na ścianach.
7. Droga Stu Zakrętów
Szosa Stu Zakrętów, jest zwana także Drogą Stu Zakrętów. Jest to niezwykle malownicza górska droga (odcinek drogi wojewódzkiej nr 387), która łączy Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz z Kudową. Szosa pokonuje deniwelację ponad 400 metrów przy długości około 23 kilometrów. Po opuszczeniu Radkowa szosa wspina się wzdłuż Filarów Skalnych i mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do Karłowa.
8. Podziemne Miasto Osówka
"Podziemne Miasto Osówka" jest to najbardziej tajemnicza atrakcja, która znajduje się na Dolnym Śląsku. Osówka jest to kompleks podziemnych korytarzy i betonowych hal, których budowa rozpoczęła się w 1943 roku i trwała do końca II wojny światowej lecz nie została ukończona.
9. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju
Muzeum założono w 1968 roku w młynie papierniczym, który ma ponad 400 lat. Już sam budynek młyna stanowi bardzo ważny zabytek techniki – wejście ma kształt wieży, dach jest zwieńczony szczytem wolutowym w stylu barokowym i pokryty gontem, natomiast wewnątrz znajduje się zabytkowa polichromia.
10. Szlak Ginących Zawodów
Szlak Ginących Zawodów w Czermnej znajduje się na terenie gospodarstwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich. Szlak Ginących Zawodów to miejsce, w którym zarówno dzieciom jak i dorosłym zatrzyma się czas. To niesamowita podróż w przeszłość i możliwość poznania zawodów, których albo już nie ma, albo wkrótce nie będzie. Gospodarstwo znajduje się w Kudowie Zdrój, 200 m od Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej.
Zobacz również: Polanica Zdrój noclegi Kudowa Zdrój noclegi Duszniki Zdrój noclegi Góry Stołowe noclegi