Cerkiew greckokatolicka w Równi

Cerkiew greckokatolicka w Równi w miejscowości Cerkiew greckokatolicka w Równi w miejscowości
Cerkiew greckokatolicka w Równi w miejscowości

Opis

Cerkiew greckokatolicka w Równi


Cerkiew greckokatolicka w Równi, obecnie kościół rzymskokatolicki Cerkiew to nasza perełka architektury bieszczadzkiej. Obiekt jest jednym ze starszych zachowanych przykładów budownictwa cerkiewnego na terenie woj. podkarpackiego. 

Cerkiew filialna w Równi, zbudowana została w  XVIII wieku. Greckokatolicka cerkiew w Równi była cerkwią filialną parafii w Ustianowej i należała do dekanatu ustrzyckiego.

Równia to wieś w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Leży w dolinie potoku Równia dopływu Strwiąża.

Wykonana z drewniana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna, trójkopułowa, z opasaniem wspartym na uskokowych rysiach. Prezbiterium, nawa i babiniec na planie kwadratu - nawa jest szersza i wyższa od pozostałych części. Babiniec dwukondygnacyjny, ponad nim znajduje się empora o konstrukcji słupowej. 

Obecnie w świątyni nad ołtarzem można podziwiać barokowy krucyfiks, który w 1973 roku został ofiarowany przez bp. Józefa Tokarczuka. Nie zachowało się wyposażenie dawnej cerkwi, pozostały jedynie ślady po mocowaniu ikonostasu oraz otwory służące do zamocowania ołtarzy bocznych.

Znajdujący się nad ołtarzem, wielki barokowy krucyfiks, został ofiarowany w 1973 roku przez bp. Józefa Tokarczuka.  Dawniej znajdowała się tu cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem otoczonej postaciami Proroków. Ikona ta ocalała z pożaru cerkwi w Smolniku n.Sanem spalonej przez Tatarów.

Obok cmentarz cerkiewny z kilkoma zachowanymi nagrobkami.

Lokalizacja