Zamek Sobień w Bieszczadach

Zamek Sobień w Bieszczadach w miejscowości Zamek Sobień w Bieszczadach w miejscowości
Zamek Sobień w Bieszczadach w miejscowości

Opis

Zamek Sobień w Bieszczadach


Zamek Sobień w Bieszczadach  niedaleko Załuża na trasie prowadzącej do Leska

Na górze Sobień 450 m n.p.m., w dolinie Sanu stoi średniowieczny zamek . Góra już w XIIIw była miejscem obronnym strzegącym wiodącego tamtędy szlaku handlowego z Węgier do Krakowa i na Ruś. Na owym wzniesieniu w 1340r na polecenie króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono zamek . Następnie król Władysław Jagiełło przekazał posiadłość magnackiemu rodowi Kmitów. W XVI wieku Kmitowie opuścili Sobień, przez co zamek zaczął popadać w powolną ruinę.

Góra Sobień jest rezerwatem przyrody o powierzchni ponad 5 ha, na terenie którego można rzadkie gatunki kwiatów, czy owadów oraz ruiny średniowiecznego zamku. 

Legendy głoszą, że ruiny zamku nawiedzane są przez Czarną i Białą Damę. Czarna Dama to Anna Kmita, która zginęła podczas pożaru w czasie oblężenia zamku. Natomiast Biała Dama to Margarita, niewierna małżonka kasztelana Kmity, która w ramach zemsty została zamurowana przez zdradzonego męża w piwnicach zamkowych.

Warto się tu wybrać nie tylko dla samych zrujnowanych murów, ale dla pięknej panoramy na dolinę Sanu i Bieszczad.

Dziś ruiny Zamku Sobień udostępnione są nieodpłatnie do zwiedzania. Zachowały się tylko fragmenty murów, wieża bramna, a także ruiny domu mieszkalnego po drugiej stronie wzgórza

Lokalizacja