Atrakcje Gór Stołowych

Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości
Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości
Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości
Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości
Atrakcje Gór Stołowych w miejscowości

Opis

Atrakcje Gór Stołowych co warto zwiedzić?


1. Błędne Skały

Błędne Skały położone są między Kudową Zdrój a Karłowem. Jest to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych o powierzchni 21ha i położony na wysokości 853 metry. Według Legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór – Liczyrzepa. Błędne Skały jest jedną z najbardziej znanych i odwiedzanych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. Błędne Skały tworzą Labirynt skał o wysokości do 11 metrów. Pomiędzy skałami przebiega szlak turystyczny o długości ok. 1 km. Skały powstały na skutek działania sił przyrody, wiatru, lodu, śniegu i deszczu. Błędne Skały robią ogromne wrażenie nie tylko na turystach, którzy odwiedzają to miejsce, ale również na reżyserach, bowiem malownicze plenery zostały wykorzystane w filmie: ,,Opowieści z Narnii: Książę Kaspia” oraz ,, Przyjaciel Wesołego Diabła”. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma swoje nazwy np.:

  • “Skalne Siodło”,

  • “Kurza Stopka”,

  • “Labirynt”,

  • “Tunel”,

  • “Wielka Sala”.

Na terenie Błędnych Skał znajduje się platforma widokowa o nazwie “Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze.


2. Park Narodowy Gór Stołowych

Tel.: +48 74 866 14 36

+48 74 866 20 97

Strona internetowa: www.pngs.com.pl


Park Narodowy Gór Stołowych leży na terenie Sudetów Środkowych w historycznej części krainy Ziemia Kłodzka. Park ten ma powierzchnię 6340 ha i obejmuje on wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. W pobliżu Narodowego Parku Gór Stołowych znajdują się popularne dolnośląskie uzdrowiska : Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój oraz Duszniki Zdrój. Góry Stołowe urzekają swoimi basztami z piaskowca, urwiskami, rzeźbami, skalnymi grzybami, labiryntami, szczelinami i punktami widokowymi. Znajdziemy tu duże i zwarte lasy, torfowiska czy górskie łąki. Nazwa Góry Stołowe doskonale opisuje ich krajobraz, którego charakterystycznymi elementami są rozległe płaszczyzny zrównań i wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów. Celami Parku Narodowego Gór Stołowych są:

  • Edukacja przyrodnicza

  • Ochrona dziedzictwa kulturowego Gór Stołowych

  • Ochrona ekosystemów Parku Narodowego

  • Ochrona walorów krajobrazowych

  • Udostępnianie obszaru Parku Narodowego w sposób zgodny z ideą ochrony przyrody

Do najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych należą:

  • Skalne Grzyby i Radkowskie Skały

  • ,,Skalne Miasto”na Szczelińca Wielkim

  • Skalne Labirynty- Błędne Skały w masywie Skalnika

  • Łężyckie Skałki

  • Skały Puchacza

3. Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który ma wysokość 919m.n.p.m. Szczyt najłatwiej jest dostępny ze wsi Karłów. Na szczyt prowadzi ponad 600 kamiennych stopni, które zostały zbudowane na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. Wejście na szczyt zajmuje około 40 minut. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Do najbardziej znanych form skalnych należą: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Jednym z najciekawszych fragmentów Szczelińca Wielkiego jest ,,Piekiełko”. Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Śnieg w szczelinie utrzymuje się tutaj zwykle do połowy czerwca. Na szczycie Szczelińca jest kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe.


4. Szczeliniec Mały

Szczeliniec Mały jest to szczyt w Górach Stołowych, który ma wysokość 895 m n.p.m. i wznosi się na około 200 m ponad środkowe piętro Gór Stołowych. Tworzy wraz z przylegającym do niego od wschodu Szczelińcem Wielkim jednolity masyw. Szczeliniec Mały ma kształt zbliżony do ściętego w połowie wysokości stożka, zwieńczonego okrągłą koroną skalnych ścian, od wschodu przechodzącego w kilkukrotnie dłuższy masyw Szczelińca Wielkiego, od którego oddziela go płytka przełęcz o wysokości ok. 867 m n.p.m.

Wierzchowina Szczelińca Małego należy do najwyższej z trzech powierzchni zrównań Gór Stołowych. Zbudowana jest z płasko ułożonych górnokredowych piaskowców ciosowych opadających we wszystkich kierunkach pionowymi ścianami kilkudziesięciometrowej wysokości. Szczeliniec Mały nigdy nie był udostępniony turystom, tak jak Szczeliniec Wielki. Również obecnie jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego, a na jego obszarze utworzony jest rezerwat przyrody.


5. Kudowa- Zdrój, Duszniki- Zdrój, Polanica

Góry Stołowe ze względu na swój klimat i dobroczynne działanie wód mineralnych jest miejscem uzdrowiskowym. Dlatego w bliskiej odległości od Gór Stołowych powstało wiele ośrodków uzdrowiskowych. Zalicza się do nich m.in.:

  • Kudowa Zdrój, która jest uzdrowiskiem podgórskim. Miejscowość jest oparta o Góry Stołowe i Góry Orlickie, których zbocza stanowią naturalną barierę przed wiatrem. Klimat jest tu łagodniejszy niż na pozostałym obszarze Ziemi Kłodzkiej. Podstawowym bogactwem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Jest to miejscowość o bogatej historii, należąca do najstarszych uzdrowisk w Polsce i w Europie. Centrum Kudowy Zdrój stanowi uzdrowisko wykorzystujące źródła wody mineralnej, kurort posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach, jak i w pensjonatach i hotelach.

  • Duszniki-Zdrój jest to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, które słynie z licznych kurortów. Znajduje się w powiecie kłodzkim, a pierwsze adnotacje na temat uzdrowiska pochodzą już z XVw. Źródła mineralne po raz pierwszy zostały przebadane w roku 1748 i 20 lat później miejscowość stała się oficjalnym uzdrowiskiem.

  • Polanica Zdrój leży w szerokiej dolinie, nad brzegiem Bystrzycy Dusznickiej, w sąsiedztwie Gór Stołowych i Bystrzyckich w województwie dolnośląskim, Polanica Zdrój jest więc uzdrowiskiem podgórskim, którego klimat określa się jako umiarkowanie bodźcowy. Znajdziemy tu wiele trenów zielonych, ale w lecznictwie największe znaczenie odgrywają wody – szczawy wodorowęglowodanowo-wapniowe oraz borowina.


6. Park Zdrojowy Polanica Zdrój

Park Zdrojowy Polanica Zdrój położony jest w centralnej części miasta. Obszar założenia parkowego ograniczony jest ulicami: Parkową, Zdrojową, Matuszewskiego, Kryniczną, Ogrodową i Wiejską. Powierzchnia parku w Polanicy wynosi 12,97 ha. Zarządcami terenu są: Urząd Miejski w Polanicy Zdroju – 9,23 ha oraz Zespół Uzdrowisk Kłodzkich – 3,73 ha. Na obszarze Parku Zdrojowego i wzdłuż głównej promenady spacerowej leżą najważniejsze obiekty architektoniczne: sanatorium Wielka Pieniawa, drewniana Muszla Koncertowa, Pijalnia i Hala Spacerowa, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej oraz sąsiadujący z nią Teatr Zdrojowy. Charakterystyczną dla parku, jest kolorowa fontanna, posiadająca dwa programy - całodobowy i pokazowy. W okresie letnim o zmierzchu jest podświetlana 16 kolorowymi reflektorami i tworzy w rytm muzyki wodne figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 m. Park Zdrojowy Polanica Zdrój podzielony został na pięć części:

  • Park Centralny (jako wydzielony fragment Starego Parku Zdrojowego),

  • Park Leśny z grupą różaneczników,

  • Park Józefa (wcześniej nazywany Charlotten Park),

  • Park Szachowy i

  • Park wokół Sanatorium Kardiologicznego.

Wszystkie pięć części parku zostały urozmaicone licznymi ścieżkami i alejkami.


7. Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa

Ul. Zdrojowa 3957-320 Polanica Zdrój

Tel.: +48 74 868 02 42

Strona internetowa: www.wielka-pieniawa.pl

Polanica Zdrój noclegi


Najważniejszym obiektem w całej uzdrowiskowej infrastrukturze Polanicy-Zdroju jest Pijalnia Wód Mineralnych. Źródło najpopularniejszej wody, nazwanej z czasem Wielka Pieniawa, wywiercono w 1904 roku. Wydobywana jest z głębokości ponad 34 metrów pod ziemią. Zawiera stabilne ilości takich minerałów, mikro- i makroelementów jak dwutlenek węgla, magnez, wapń, żelazo, krzem, miedź, potas, sód, chlor, lit czy krzem. Taka mieszanka pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Pijalnię wód zwaną też “Helenenbad” czyli Łazienką Heleny wybudowano w latach 1910-11 roku. Budynek zaprojektowali Paul Rother do spółki z Felixem Wildem. Architekci odeszli od obowiązującego wówczas stylu eklektycznego i przygotowali konstrukcję klasycystyczną z wyraźnymi elementami secesyjnymi. Charakterystyczne dla polanickiej pijalni jest to, iż oglądana od strony Parku Zdrojowego, prezentuje się zupełnie inaczej niż widziana z ulicy Zdrojowej. Pijalnia Wód Mineralnych mieści w sobie również źródła Staropolanki (dawniej Pieniawy Józefa), część sanatoryjną i 36 kabin kąpielowych. A także halę spacerową oraz szereg różnych lokali: restauracji, kawiarni, cukierni. Bardzo blisko sąsiaduje z Teatrem Zdrojowym. Obecnie pijalnia wchodzi w skład Uzdrowiska Polanica-Zdrój.

8. Pijalnia Wód Mineralnych Duszniki- Zdrój

Ul. Wojska Polskiego 6A, 57-340 Duszniki Zdrój


Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach Zdrój jest jedną z największych atrakcji tej miejscowości uzdrowiskowej. Pijalnia pochodzi z XIX wieku. W przestronnym wnętrzu znajduje się nie tylko miejsce gdzie napijemy się wód leczniczych z ujęcia Pieniawa Chopina czy Jan Kazimierz, lecz również w budynku pijalni znajdują się sklepy z pamiątkami oraz artykułami zdrowotnymi, a całe wnętrze wypełnia sala koncertowa z okazałym fortepianem.

W sąsiedztwie pijalni na terenie parku zobaczymy źródło o nazwie Pieniawa Chopina. Na terenie Dusznik jest kilka eksploatowanych źródeł ,z których woda ma zróżnicowaną charakterystykę. Są nimi źródła:

  • Źródło "Pieniawa Chopina" z którego woda ma charakter: szczawa wodorowęglanowo – wapniowo - sodowa, żelazista, zawiera CO2, temp. 18ºC, głębokość ujęcia 78 m

  • Źródło "Jan Kazimierz" z którego woda ma charakter: szczawa wodorowęglanowo - wapniowo - sodowa, siarczkowa, zawiera CO2, temp. 16ºC, głębokość ujecia160 m

  • Źródło "Agata" z którego woda ma charakter: szczawa wodorowęglanowo - sodowo - magnezowa, żelazista, zawiera CO2, temp. 12ºC, głębokość ujęcia 20 m

  • Źródło "Jacek" z którego woda ma charakter: szczawa wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowa, radoczynna, siarkowa, zawiera CO2, temp. 18ºC, głębokość ujęcia 90 m

  • Źródło "B-4" z którego woda ma charakter: szczawa wodorowęglanowo - wapniowo - sodowa - magnezowa, żelazista, zawiera CO2, temp. 16,6ºC, głębokość ujęcia 55 m

9. Park Dinozaurów Karłów

Tel.: +48 691 320 118

Strona internetowa: www.park-dinozaury.pl


Park Dinozaurów w Karłowie leży u podnóży Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych. Park powstał w 2009roku i ma powierzchnię 8300m². Jest najwyżej położonym parkiem dinozaurów w Polsce. Obiekt jest wkomponowany w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi. W Parku Dinozaurów znajduje się 30 figur dinozaurów w formacie 1:1, czyli są figurami o naturalnych rozmiarach. Niektóre z figur mają wysokość nawet 20m. Zwiedzanie odbywa się w formie spaceru po ścieżkach edukacyjnych. Przy każdej figurze dinozaura znajduję się dokładna informacja o danym zwierzęciu. Na terenie parku znajdują się nie tylko figury prehistorycznych zwierząt, ale także:

  • Plac zabaw dla dzieci

  • Bar Danuś

  • Stoisko z pamiątkami

Do parku prowadzi znana w tych rejonach tzw. Droga Stu Zakrętów.


10. Kaplica Czaszek Kudowa- Zdrój

Adres:

Ul. Stanisława Moniuszki 8a

57-350 Kudowa Zdrój

Kontakt:

Tel.: +48 605 540 927

Kudowa Zdrój noclegi


Kaplica Czaszek znajduje się w Czermnej w Kudowie Zdroju w powiecie kłodzkim. Kaplica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy, w dolinie rzeki Czermnicy. Kaplica powstała w drugiej połowie XVIII w., a została wybudowana przez księdza Wacława Tomaszka. Spędził na tym osiem lat. Tyle czasu trwało zbieranie, dezynfekcja i przygotowanie kości i czaszek do ich ułożenia na ścianach. Kaplica Czaszek to grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Jest to niepowtarzalne miejsce, które robi ogromne wrażenie, nieco przerażające. Ściany ułożone są bowiem z ludzkich szczątków. Na ścianach i suficie znajdują się 3 tysiące kości i czaszek, natomiast w podziemiach kaplicy jest 20-30 tysięcy szczątków. Kaplica jest jedynym takim miejscem w Polsce. Co roku, w nocy z 14-15 sierpnia, odprawiana jest tam msza święta za wszystkich, którzy odeszli w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby.


11. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdoju

Ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój

Tel.: +48 748 627 400,  +48 727 657 727

Strona internetowa: www.muzeumpapiernictwa.pl

Duszniki Zdrój noclegi


Muzeum Papiernictwa znajduje się w miejscowości Duszniki Zdrój. Muzeum założono w 1968 roku w młynie papierniczym, który ma ponad 400 lat. Już sam budynek młyna stanowi bardzo ważny zabytek techniki – wejście ma kształt wieży, dach jest zwieńczony szczytem wolutowym w stylu barokowym i pokryty gontem, natomiast wewnątrz znajduje się zabytkowa polichromia. Na Dolnym Śląsku już w średniowieczu działały młyny papiernicze (pierwszy powstał we Wrocławiu w XV wieku), jednak do dzisiaj przetrwał jedynie młyn w Dusznikach Zdroju. Pierwsze wzmianki o produkcji papieru w tym miasteczku pochodzą z 1562 roku. W 2011 roku Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zostało uznane za pomnik historii, co czyni je jednym z cenniejszych zabytków Polski. Muzeum posiada dużą kolekcję zbiorów muzealnych związanych z papiernictwem, np.:

  • Maszyny do pisania

  • Maszyny drukarskie

  • Prasy

  • Pieczątki introligatorskie

  • Klisze używane do druku typograficznego

  • Maszyny do ścierania drewna

  • Maszyny do produkcji masy papierowej

  • Urządzenia pomiarów papieru

  • Arkusze ozdobne barwione różnymi technikami

  • Dokumenty i druki z XIX i XX wieku

  • Historyczne banknoty

  • Paszporty

  • Ekslibrisy

Muzeum Papiernictwa oferuje również lekcje muzealne i warsztaty, które umożliwiają samodzielne czerpanie papieru i wykonywanie z niego galanterii papierowej, a także wykonywanie ozdób techniką decoupage. W ostatni weekend lipca w Dusznikach-Zdroju odbywa się Święto Papieru, kiedy można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a wziąć udział w pokazach i warsztatach.


12. Skalne miasto w Czechach

549-57 Adrspach

Tel.: +420 491 586 012


Skalne Miasto w Czechach jest jednym z najbardziej popularnych miejsc uczęszczanych przez turystów. Swoją wyjątkowość Skalne Miasto zawdzięcza unikatowym formom rzeźb skalnych podzielonych na liczne kaniony i szczeliny. Skalne Miasto w Czechach to fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury i będący fragmentem Gór Stołowych w Czechach. Jednolita płyta piaskowca pod wpływem działania wiatru, wody i mrozu została podzielona na szereg fragmentów. Między labiryntami form skalnych przebiegają szlaki turystyczne, które przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Skalne Miasto posłużyło filmowcom za plan filmowy podczas ekranizacji „Opowieści z Narnii” . Skalne miasto tworzą dwa kompleksy skalne:

  • Adrszpaskie Skały

  • Teplickie Skały

Cały teren jest uznany za narodowy rezerwat przyrody – największy w Czechach.


13. Podziemne Miasto Osówka

Ul. Świerkowa 29d, 58-340 Głuszyca

Tel.: +48 74 84 56 220

Strona internetowa: www.osowka.pl


"Podziemne Miasto Osówka" jest to najbardziej tajemnicza atrakcja, która znajduje się na Dolnym Śląsku. Osówka jest to kompleks podziemnych korytarzy i betonowych hal, których budowa rozpoczęła się w 1943 roku i trwała do końca II wojny światowej lecz nie została ukończona. Do dziś nie wiadomo, do czego miał służyć kilkukilometrowy podziemny korytarz budowany przez Niemców u podnóża Gór Sowich. Jedna z teorii mówi, że miała być to kwatera Hitlera, inna zaś, że chciano tam przenieść fabrykę zbrojeniową. Pewne jest, że po skończeniu kompleksu pod ziemią mogło tam żyć nawet 20 tysięcy osób. Do budowy zmuszano więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych. Podziemne Miasto Osówka należy do tzw. kompleksu Riese, wielkiego projektu realizowanego przez hitlerowców w Górach Sowich i na Zamku Książ. Tak jak w Osówce korytarze były drążone w m.in. w Walimiu, Sokolcu i masywie Góry Włodarza. Prawdopodobnie wszystkie te miejsca miały być połączone podziemnymi korytarzami. Zwiedzając Podziemne miasto turyści mają do wyboru dwie trasy:

  • Trasę Ekstremalną, która jest trasą trudną do przejścia gdyż trzeba się przeprawić łódką desantową przez zalane korytarze

  • Trasę Historyczną gdzie wraz z przewodnikiem na zwiedzanie można się wybrać całą rodziną