Szlaki Piesze w Górach Stołowych
Opis
Szlaki Piesze w Górach Stołowych
Szlaki piesze w Górach Stołowych są mniej zatłoczone, dzięki czemu i odpoczynek może być bardziej udany. Góry te są jednymi z nielicznych w Europie górami płytowymi. Wybierając się w te rejony można się zatrzymać w Dusznikach-Zdroju, Karłowie, Kudowie-Zdroju lub w Kłodzku. Szlaki Gór Stołowych są bardzo dobrze oznaczone, w labiryncie skalnym raczej trudno jest się zgubić. Znajduje się tutaj mnóstwo ciekawych form skalnych, przez które prowadzą wąskie ścieżki, są to bardzo ciekawe rejony do zwiedzania zarówno dla poszukiwaczy przygód jak i rodzin z dziećmi, dla których ważniejszy jest relaks i mniej wymagające spacery.
Szczeliniec Wielki
Długość trasy- 3,2km
Czas przejścia trasy- około 2 godziny
Kolor szlaku- żółty, niebieski, czerwony
Wejście na szlak- płatne
Trasę zaczynamy w Karłowie, najpierw drogą, później kamienistą ścieżką. Na szczyt Szczelińca prowadzą wykute w skałach schody liczące 665 stopni, którymi docieramy na wysokość 867 m - do skrzyżowania na przełęczy oddzielającej Szczeliniec Mały od Szczelińca Wielkiego. Żółty szlak idzie płasko przez przełęcz, a na szczyt prowadzą w prawo schody którymi idziemy wyżej. Ścieżka wśród skał doprowadza nas do schroniska PTTK, od którego rozpoczyna się trasa zwiedzania. Szczeliniec Wielki jest najwyższym punktem Gór Stołowych; otoczony blokami skał piaskowcowych dochodzących do 60 m wysokości, wraz z niższym Szczelińcem Małym objęty jest ochroną jako rezerwat przyrody o pow. 50 ha. Najwyższy punkt widokowy Szczelińca Wielkiego to Fotel Pradziada /Tron Liczyrzepy/.
Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy do rozdroża na przełęczy. Udajemy się w prawo niebieskim szlakiem, którym schodzimy ostrymi skrętami po zboczach Szczelińca Wielkiego. Po przekroczeniu drogi powtórnie podchodzimy do piaszczystej trasy. Znajduje się tam skrzyżowanie z żółtym szlakiem i niebieskim szlakiem udajemy się w prawo do kolejnego rozwidlenia szlaków. Teraz skręcamy w prawo na czerwony szlak, który omija Szczeliniec u podnóża od strony zachodniej i południowej, malowniczą Pustą Ścieżkę. Przekraczamy drogę w pobliżu okazałej skały zwanej Kamieniem Popielnym i po przejściu około 1 km dochodzimy do rozwidlenia dróg, od którego wracamy do Karłowa żółtym szlakiem.
Błędne Skały
Długość trasy- 3,5km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- czerwony, zielony
Wejście na szlak- płatne
Trasę rozpoczynamy z centrum Karłowa. Wychodzimy na południe czerwonym szlakiem, który na skrzyżowaniu dróg skręca w prawo na Machowską Drogę. Po około 200 m szlak schodzi z drogi w lewo. Przekraczamy granicę Parku Narodowego, podchodzimy krótkim i stromym podejściem do węzła szlaków na wierzchowinie Skalniaka. Idziemy dalej w prawo czerwonym szlakiem, po około 1 km przekraczamy potok, a po 1 kilometrze dochodzimy do labiryntu w Błędnych Skałach. Z punktów widokowych na okrężnej trasie roztacza się piękny widok na obszar Machova oraz Broumovskich Ścian. Od Błędnych Skał idziemy na północ zielonym szlakiem, który omija skały, a następnie nagłym skrętem w lewo schodzi w dolinę. Po przejściu kilkuset metrów w dół dochodzimy do Machowskiej Drogi, na której kierujemy się w prawo. Droga prowadzi w górę, przecina kilka potoków i jest trasą powrotną do szlaku czerwonego. Po przejściu około dwóch kilometrów dochodzimy do skrzyżowania dróg, skąd już niedaleko do punktu wyjścia w Karłowie
Skalne Grzyby
Długość trasy- 5,1km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- niebieski, zielony, żółty, czerwony
Wejście na szlak- bezpłatne
Trasę rozpoczynamy z miejscowości Wambierzyce. Wychodzimy na południowy zachód, niebieskim szlakiem prowadzącym wzdłuż potoku. Mijamy skręt w lewo i przez Wambierzyce Górne wzdłuż drogi dojdziemy na skraj lasu rosnącego na skalistym zboczu Gór Stołowych. Następnie niebieskim szlakiem skręcamy w lewo i dochodzimy serpentyną do Ścieżki Skalnej Rzeźby, prowadzącej w prawo do punktu widokowego na Pielgrzymie - bastionie skalnym. Ścieżką Skalnej Rzeźby idziemy około 500 m do połączenia z zielonym szlakiem, skąd mamy cudowny widok na dolinę. Po powrocie na niebieski szlak idziemy stromo do góry, do skrzyżowania dróg. Jesteśmy w samym środku Skalnych Grzybów - wielu ciekawych form skalnych porozrzucanych w lesie i na łąkach, posiadających własne nazwy, np.: Prawdziwek, Dwa Borowiki, Krucza Skała. Wszystkie rzeźby skalne ciągną się przez około 2 km. Po przejściu 150 m od rozwidlenia na Pielgrzym, skręcamy niebieskim szlakiem w lewo i dochodzimy do żółtego, którym idziemy również w lewo. Po przejściu około 1 km osiągamy koniec drogi wiodącej między grupami skał. Od skrzyżowania szlaków idziemy czerwonym w lewo, schodząc z powrotem do doliny. Stroma początkowo trasa łagodnieje za wierzchołkiem Wabika i dochodzimy czerwonym szlakiem do drogi, którą przebywamy około 1,5 km. Od ostrego zakrętu w lewo szlak schodzi z drogi i przez las, łąki prowadzi w dół do Wambierzyc.
Radkowskie Skały-Góry Stołowe
Długość trasy- 5km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- niebieski, żółty, czerwony, zielony
Wejście na szlak- bezpłatne
Trasę rozpoczynamy z Radkowa niebieskim szlakiem, który krzyżuje się z żółtym i wiedzie polną drogą na skraj lasu, do podnóża środkowego piętra Gór Stołowych. Na początku podchodzimy nieznacznie, ale z czasem podejście staje się bardziej uciążliwe. Na skraju wierzchowiny przecinamy zielony szlak i dalej idziemy niebieskim, podchodząc między skalnymi ścianami Baszty, stanowiącej kompleks form skalnych Radkowskich Skał. Szlak dochodzi do drogi, którą idziemy w prawo i po przejściu około 200 m ponownie wkraczamy na niebieski szlak. Po prawej stronie widzimy Filary Skalne - ciąg okazałych wież i ścian. Dalej idziemy niebieskim szlakiem, który kończy się na skrzyżowaniu, i przechodząc na czerwony szlak skręcamy w lewo. Szlak prowadzi po warstwicy, ostrym zakrętem pokonujemy koryto potoczku i po przejściu około 1 km dochodzimy do skrzyżowania dróg na Burzowej Łęce. Tutaj czerwony szlak odchodzi od drogi i spadzistym zboczem doprowadza nas do skrzyżowania szlaków, gdzie wyrastają Skalne Grzyby. Skręcamy w lewo na zielony szlak, który prowadzi nas na skraj wąwozu, skąd roztacza się przepiękny widok na dolinę Wambierzyc i Radkowa. Na krawędzi wierzchowiny wyrastają Słoneczne Skały. Po ich górnych krańcach dochodzimy zielonym szlakiem do rozwidlenia, na którym skręcamy w prawo na niebieski szlak. Wracamy stromo w dół, najpierw leśną drogą, później 2 km polną drogą i docieramy na skraj Radkowa.
Narożnik oraz Skały Puchacza
Długość trasy- 6,9km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- niebieski, zielony, żółty
Wejście na szlak- bezpłatne
Trasę rozpoczynamy z Karłowa. Następnie idziemy w kierunku południowym niebieskim szlakiem, który prowadzi Szosą Stu Zakrętów, która łączy Radków z Kudową Zdrój. Po około 1,5 km docieramy do Lisiej Przełęczy między Skalniakiem (915m) i Narożnikiem (850m). Z miejsca wypoczynku przy parkingu wychodzimy szlakiem niebieskim i po krótkim stromym podejściu kamienistą ścieżką docieramy na wierzchołek Narożnika, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Z wierzchołka schodzimy dalej niebieskim szlakiem po urwistej południowej krawędzi Narożnika i podziwiamy przepiękne widoki na Góry Orlickie. Następnie wchodzimy na kolejny szczyt - Kopę Śmierci (830m) i dalej po koło 2km przekraczamy Kamienny Potok. Zaraz za Kamiennym Potokiem -na krawędzi Narożnika - znajduje się stare wyrobisko kamieniołomów piaskowcowych - Skały Puchacza. W pobliżu punktu widokowego (730m) szlaki się rozchodzą. Teraz kontynuujemy wycieczkę szlakiem zielonym skręcającym ostro w prawo. Piaszczystą dróżką wśród lasów dochodzimy do żółtego szlaku i skręcamy w lewo. Przechodzimy ścieżką około 1 km po równinie i dochodzimy do Białych Skał. Dalej zielonym szlakiem schodzimy z krawędzi wierzchowiny do drogi i skręcamy w lewo. Drogą idziemy około 2 km po równym terenie. Dochodzimy do Kręgielnego Traktu i dalej aż do skrzyżowania dróg, na którym skręcamy w prawo, na dobrze znaną Drogę Stu Zakrętów, która doprowadza nas z powrotem do Karłowa.
Fort Karola- Góry Stołowe
Długość trasy- 334m z Lisiej Przełęczy
Czas przejścia trasy- około 10 minut z Lisiej Przełęczy
Kolor szlaku- zielony
Wejście na szlak- bezpłatne
Na Górze Ptak (841 m n.p.m.) wśród skał porośniętych lasem znajdują się ruiny. Są to pozostałości Fortu Karola. Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii strzegącą drogi do Kudowy. Fort Karola (nazwanego tak na cześć cesarza Karola VI)wybudowany został w roku 1790 przez Kapitana Bonawentura von Raucha, który za namową sołtysa Karłowa Franciszka Pabla planował zbudowanie kolejnej twierdzy na Szczelińcu. Przy wznoszeniu fortu wykorzystano znajdujące się na miejscu piaskowcowe skały, które włączono również w system obronny. W XIX w. fort został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Do chwili obecnej zachowały się jedynie fragmenty muru z resztkami bramy i oknem, schody oraz platforma widokowa. Wewnątrz fortu znajduje się otoczony niegdyś murami dziedziniec o wymiarach 10mx14 m, z którego prowadzą schodki na platformę (punkt widokowy) z wmurowanym postumentem na którym zaznaczone są strony świata.
Adrspach
Długość trasy 1- 1,5km
Czas przejścia trasy- około 40 minut
Kolor szlaku- niebieski
Wejście na szlak- płatne
Długość trasy 2- 3,5km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- zielony
Wejście na szlak- płatne
Adrszpaskie Skały są jedną z największych atrakcji turystycznych znajdujących się na obszarze Sudetów. Wraz z sąsiednimi Teplickimi Skałami tworzą obszar o niezwykle efektownej i unikatowej rzeźbie skalnej, z licznymi labiryntami i wąwozami. Cały masyw wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody - Skały Adrszpasko-Teplickie. Adrszpaskie Skały leżą w pobliżu czeskiej wsi Adrszpach , która położona jest tuż przy granicy z Polską. Najkrótsza trasa dojazdowa z Polski do Adrszpaskich Skał prowadzi z Mieroszowa przez Zdoňov lub Mezimĕsti. Wariant przez Zdoňov jest krótszy jednak droga jest kręta i wąska. Alternatywne trasy dojazdowe prowadzą z Kudowy, Tłumaczowa lub Lubawki. Przy wejściu do skalnego miasta zlokalizowany jest duży parking dla samochodów i autokarów. Obok parkingu znajdują się również punkty gastronomiczne, a także stacja kolejowa Adršpach. Przez Skalne Miasto biegną dwie trasy:
Pierwsza trasa jest trasą krótsza, która prowadzi wzdłuż brzegu turkusowego jeziorka. Jezioro powstało po starej piaskowni. Panuje tu spokój, można się wyciszyć i odpocząć na ławeczkach. Można również karmić kaczki.
Druga trasa, to trasa dłuższa. Biegnie wśród najpiękniejszych i najbardziej znanych formacji skalnych. Pierwsza część szlaku zielonego wiedzie do wodospadu, poprowadzona jest szeroką alejką, po której śmiało mogą poruszać się rodzice z dziecięcymi wózkami. Mijamy Dzban, Głowę Cukru i przechodzimy przez charakterystyczną gotycką bramę zbudowaną w 1839 roku. Tutaj znajdowało się pierwsze wejście w skały, dlatego część trasy do Bramy nazywana jest “Skalnym przedmieściem”. Następnie przechodzimy obok Zębu Karkonosza . Jeszcze przed wodospadem mijamy Wieżę Elżbiety. Natomiast żeby zobaczyć 16 metrowy wodospad, należy przejść kilka metrów wykutym tunelem. Następnie udajemy się dalej zielonym szlakiem przez tzw. ,,Nowe Partie’’, gdzie zaczynają się podejścia, które prowadzą na Wielką Panoramę, skąd widok jest niezapomniany. Formacje skalne mają tu ponad 100 m wysokości. Później przechodzimy przez tak zwaną „mysią dziurkę”, czyli wąskie schody poprowadzone pomiędzy skałami.
Po opuszczeniu schodów idziemy do
ścieżki na szlaku zielonym i wracamy na parking.
Teplickie Skały
Długość trasy- 5,8km
Czas przejścia trasy- około 3 godziny
Kolor szlaku- niebieski
Wejście na szlak- płatne
Teplickie Skały są jednymi z najefektowniejszych i najciekawszych miejsc w Sudetach. Razem z sąsiednimi Adrszpaskimi Skałami tworzą obszar o unikatowej rzeźbie skalnej, z licznymi labiryntami i wąwozami. Adrszpasko-Teplickie Skały, pod względem bogactwa i różnorodności form skalnych, nie mają sobie równych w tej części Europy. Przewyższają w tym względzie Szczeliniec Wielki i Błędne Skały, które są najbardziej znanymi atrakcjami w polskich Górach Stołowych. Cały masyw wchodzi w skład Narodowego Rezerwatu Przyrody - Skały Adrszpasko-Teplickie. Teplickie Skały znajdują się w pobliżu czeskiego miasta Teplice nad Metują, kilka kilometrów od granicy z Polską. Najkrótsza trasa dojazdowa z Polski do Teplickiego Skalnego Miasta prowadzi z Mieroszowa przez Zdoňov lub Mezimĕsti. Wariant przez Zdoňov jest krótszy jednak droga jest kręta i wąska. Alternatywne trasy dojazdowe prowadzą z Kudowy, Tłumaczowa lub Lubawki. Parking dla samochodów i autokarów znajduje się przy wejściu do skalnego miasta. W pobliżu parkingu usytuowana jest stacja kolejowa Teplice nad Metují skály. Turystyczny szlak okrężny w Skałach Teplickich wiąże się ze ścieżką dydaktyczną. Na piętnastu tablicach rozmieszczonych na całej długości szlaku znajdują się teksty o historii odkrywania skał, o ciekawostkach ze świata roślin i zwierząt oraz liczne fotografie i ilustracje. Punkt wejściowy zwiedzania Skał Teplickich stanowi kasa. Zaraz za nią rozpoczyna się wędrówka szlakiem niebieskim. Wędrując ścieżką, będziemy mijać:
Echo- drewniana altanka, gdzie kiedyś strzelano z moździerza
,,Strzemię’’- średniowieczny zameczek strażnicy
Skalną Bramę- z tablicą upamiętniającą pobyt Johanna Wolfganga Goethego w dniu 30 sierpnia 1790 roku
Wieżę Strażniczą – która znajduje się nad rozdrożem przy Skalnej Narzeczonej
Wielki Plac Świątynny
Skalną Kaplicę
Skalną Koronę- skalna baszta
Świątynię- wąwóz w masywie
Sfinksa- skalna baszta
Śledzik- niewielka baszta skalna
Niedźwiedzia Polarnego- wysoka skała po lewej stronie nad szlakiem turystycznym
Sybir- wąskie jary między wysokimi masywami skalnymi
Ostas- Labirynty Skalne
Długość trasy- 4,3km
Czas przejścia trasy- około 2 godziny
Kolor szlaku- niebieski, zielony
Wejście na szlak- bezpłatne
Ostas jest to szczyt o wysokości 700m n.p.m.w czeskiej części Gór Stołowych. Wzniesienie położone jest około 3,0 km na północny zachód od centrum Police nad Metují, w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko. Z Kudowy Zdrój dostaniemy się tutaj w 30 minut samochodem. Nazwa góry pochodzi od imienia św. Eustachego (Eustacha lub Ostacha), patrona myśliwych, którzy w Średniowieczu chętnie tu polowali, a także trudnili się przeprowadzaniem osób przez pobliską granicę. Rezerwat Skalny Ostas jest podzielony na dwie części:
Labirynt Górny, do którego dostaniemy się niebieskim szlakiem. Jest to szlak bardzo ciekawie poprowadzony, skąd trafimy do miejsc z których pozornie nie ma wyjścia, jednak są ukryte przejścia. Ścieżka ta prowadzi również do Mogiły Śmierci i Diabelskiego Wozu. Podczas wędrówki tą trasą podziwiać można wspaniałe widoki. Na najwyższym punkcie trasy znajduje się platforma widokowa Fridlantska Skała, skąd leśną ścieżka zaczyna się już powrót.
Dolny Labirynt-Koci Zamek- wędrówka odbywa się zielonym szlakiem. Choć szlak jest ślepy samo dojście do końca jest warte zachodu. Podczas spaceru natraficie na szlakowskaz kierujący Jaskini Braci Czeskich. To nic innego jak wąski, skalny korytarz, który służył niegdyś prześladowanym ewangelikom za miejsce tajnych nabożeństw. Warto zejść kawałek w dół, a później przemęczyć się, wdrapując z powrotem na szlak.
Broumovske Steny
Długość trasy- 21,6km
Czas przejścia trasy- około 7 godzin
Kolor szlaku- niebieski, czerwony
Wejście na szlak- płatne
Broumovské stěny (Broumowskie Ściany)- jest to pasmo górskie w czeskiej części Gór Stołowych, położone pomiędzy masywem Szczelińca a słynnymi skalnymi miastami w Adršpach i Teplicach. W piaskowcowych skałkach wytyczono kilka turystycznych szlaków pieszych. Trasa zaczyna się na parkingu u stóp przełęczy, na której znajduje się kaplica "Hvezda" i schronisko. Stamtąd po grzbiecie w stronę Honskiego Spicaka prowadzi niebieski szlak. Od "Hvezdy" kierujemy się szlakiem czerwonym na Sępie Gniazdo i dalej na Modry Kamień - Ovcin. Z Modrego Kamienia na dół do Suchego Dołu i szlakiem wokół rozległej łąki dochodzimy do wylotu Kovarovej rokle, którą podchodzimy pod Sępie Gniazdo i dalej na parking. Trasa jest bardzo urozmaicona, często wiedzie wąskimi ścieżkami pośród skał, po schodkach i drabinkach, z licznymi miejscami widokowymi.
Góry Stołowe- Droga Stu Zakrętów
Szosa Stu Zakrętów, jest zwana także Drogą Stu Zakrętów. Jest to niezwykle malownicza górska droga (odcinek drogi wojewódzkiej nr 387), która łączy Radków przez Karłów i Lisią Przełęcz z Kudową. Szosa pokonuje deniwelację ponad 400 metrów przy długości około 23 kilometrów. Po opuszczeniu Radkowa szosa wspina się wzdłuż Filarów Skalnych i mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do Karłowa. Tutaj znajduje się jej jedyny odsłonięty odcinek, nie biegnący świerkowymi i świerkowo-sosnowymi z domieszką buka lasami regla dolnego. Następnie prowadzi przez leżący u podnóża Szczelińca Wielkiego Karłów, po czym prowadzi w pobliżu Fortu Karola i na koniec niewielkim podjazdem osiąga Lisią Przełęcz. Dalej zjazd z licznymi zakrętami i serpentynami doprowadza ją do Kudowy. Jej budowę rozpoczęto po wojnie prusko-niemieckiej w 1867 r. a skończono w 1870 r. Wtedy też utraciły znaczenie starsze drogi takie jak Praski Trakt i Kręgielny Trakt.
Zobacz również: Kudowa Zdrój noclegi Polanica Zdrój noclegi Karłów noclegi Duszniki Zdrój noclegi Góry Stołowe noclegi domki Radków noclegi