Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce w miejscowości Święta Lipka 29 Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce w miejscowości Święta Lipka 29
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce w miejscowości Święta Lipka 29

Opis

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce


Święta Lipka leży na północnym krańcu Polski, w pobliżu Kętrzyna, w dolinie nad strumieniem łączącym jeziora Dejnowo i Wirowe, w odległości około 70 km na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla.


Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest to miejsce, które już od średniowiecza przyciąga pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski.


W Świętej Lipce początki kultu Maryjnego sięgają XIV wieku. Wtedy to w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Więzień w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna figurkę Matki Boskiej. Rano, gdy strażnicy znaleźli przy nim rzeźbę, uznali to za znak Boga i uwolnili skazanego.

Dziękując Matce Boskiej za uratowanie życia, niedoszły skazaniec szedł w kierunku Reszla szukając po drodze dorodnej lipy, na której miał postawić rzeźbę. Tak bowiem w widzeniu poleciła mu uczynić Matka Boska. Właśnie tutaj, gdzie stoi obecna bazylika, napotkał wspaniałą lipę. W krótkim czasie miejsce to zasłynęło cudami i uzdrowieniami. Zdziwieni pasterze patrzyli, jak przechodzące obok lipy owieczki klękały, niewidomi odzyskiwali wzrok. Zaczęły przychodzić pielgrzymki wiernych.


Proboszcz z Kętrzyna w uroczystej procesji kilka razy przenosił figurkę do kościoła w mieście. Rzeźba jednak znikała stamtąd i ponownie pojawiała się na drzewie, gdzie ją ustawił ocalony skazaniec. Postanowiono zbudować właśnie tutaj kaplicę. Święta Lipka była już wtedy słynnym miejscem pielgrzymkowym. Około 1519 r., pieszo i boso, przybył do Świętej Lipki wielki mistrz krzyżacki, późniejszy książę Albrecht Hohenzollern.


W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców Jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku.


W bazylice możemy podziwiać ołtarz główny i boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, barokowe organy z ruchomymi figurkami, freski w kościele i krużgankach, piękną kutą bramę i inne liczne dzieła artystycznego kowalstwa, rzeźby wykonane z drewna i kamienia, obrazy na płótnie oraz wyroby złotnicze. Słynna brama składa się z precyzyjnie odtworzonych z blachy splecionych ze sobą liści akantu. W nawie głównej znajduje się imitacja legendarnej lipy, w której umieszczono figurkę Matki Boskiej wykonaną ze srebrnej blachy w 1652 r.


W lesie niedaleko Świętej Lipki znajduje się zabytkowy słup graniczny z 1750 r. Rozdziela on Mazury i Warmię, czyli dawne Prusy Książęce od Prus Królewskich. 

Adres:

Święta Lipka 29

11-440 Reszel

Kontakt:

Tel.: +48 512 730 375

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.swlipka.pl

Lokalizacja