Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w miejscowości Stębark 1 Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w miejscowości Stębark 1
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w miejscowości Stębark 1

Opis

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem mieści się w pawilonie pod amfiteatrem w Stębarku.

Muzeum rozpoczęło swoją działalność z dniem odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w lipcu 1960 r. w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m².


W sezonie letnim przed amfiteatrem rozstawiany jest wielki namiot, a w nim haftowana wersja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" w oryginalnych rozmiarach.


W Muzeum eksponowana jest wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”, której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego, które szczegółowo ilustrują przebieg bitwy.


W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty strzał łuków, groty bełtów kusz, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej.


W Muzeum znajduje się również wystawa „Grunwald – 600 lat chwały”, w której znajdziemy kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim.


W Muzeum eksponowane są także kopie chorągwi polskich, litewskich oraz krzyżackich odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych.


Zwiedzanie Muzeum urozmaica pokaz fragmentu filmu A. Forda „Krzyżacy”. W Muzeum, obejrzeć można jeszcze 3 inne filmy, poświęcone Bitwie.


Na terenie Pól Grunwaldzkich znajduje się także „Kopiec Jagiełły” – jest to wzniesienie usypane przez harcerzy w 1960 r. w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz granitowe głazy wystawione na pamiątkę uroczystych przysiąg żołnierzy I Dywizji WP im. Tadeusza Kościuszki.


Muzeum jest także organizatorem lub współorganizatorem wielu wydarzeń, takich jak: „Dni Grunwaldu” i inscenizacja Bitwy, cykl turniejów rycerskich w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza, imprezy okolicznościowe, między innymi, z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Wojska Polskiego, Nocy Muzeów, zawody w łucznictwie konnym, a także jedyna w Polsce zimowa, plenerowa impreza reenactorska – Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu.


Adres:

Stębark 1

14-107 Gierzwałd

Kontakt:

Tel.: +48 89 647 22 27

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.muzeumgrunwald.fbrothers.com


Lokalizacja