Muzeum Sanktuaryjne Święta Lipka

Muzeum Sanktuaryjne Święta Lipka w miejscowości Święta Lipka 29 Muzeum Sanktuaryjne Święta Lipka w miejscowości Święta Lipka 29
Muzeum Sanktuaryjne Święta Lipka w miejscowości Święta Lipka 29

Opis

Muzeum Sanktuaryjne Święta Lipka


Adres:

Święta Lipka 29

11-440 Reszel

Kontakt:

Tel.: +48 512 730 375

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.swlipka.pl


Święta Lipka leży na północnym krańcu Polski, w pobliżu Kętrzyna, w dolinie nad strumieniem łączącym jeziora Dejnowo i Wirowe, w odległości około 70 km na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla.


Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce jest to miejsce, które już od średniowiecza przyciąga pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski.


Muzeum Jezuitów zostało otwarte w 1969 r. Było usytuowane na emporze nad południową nawą boczną świętolipskiej bazyliki i tam przetrwało do momentu kradzieży zabytkowej monstrancji przedstawiającej Matkę Najświętszą na drzewie lipowym. Po tym wydarzeniu umożliwiano oglądanie eksponatów muzealnych w zawężonym zakresie. Po wybudowaniu budynku obsługi ruchu turystycznego na ekspozycje muzealne przeznaczono dwie sale na jego parterze.

W Muzeum oglądać ekspozycje stałe takie jak:

  • Z dziejów Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej i sławni ludzie nawiedzający Świętą Lipkę.

  • Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy– od epoki kamienia gładzonego do czasów powojennych.

  • Towarzystwo Jezusowe (Zakon Jezuitów) w Polsce i na świecie i sławni jezuici.

  • Osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II- około 1000 książek i albumów przywiezionych z Rzymu do Świętej Lipki po śmierci Jana Pawła II; pewna ich część posiada osobiste dedykacje autorów lub ofiarodawców dla papieża.

  • Starożytność biblijna (w przygotowaniu) – eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu i Egiptu z okresu od XIII w. przed Chrystusem do V w. po Chrystusie.

Lokalizacja