Żuraw w Gdańsku

Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku
Żuraw w Gdańsku

ul. ul. Szerokiej 67/68
Gdańsk

Opis

Żuraw w Gdańsku to zabytkowy dźwig portowy, wybudowany w połowie XV w. nad Motławą. To nie tylko największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy ale też jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdańsku. Żuraw jest unikatowym w skali europejskiej przykładem średniowiecznego dźwigu portowego i jedynym zachowanym w Gdańsku przykładem bramy dwuwieżowej.

Dźwig powstawał w latach 1442-44 i służył załadunkowi statków. Machina, ukryta wewnątrz drewnianej części budowli, służyła przede wszystkim do załadunku towarów i balastu na statki. Żuraw był także elementem fortyfikacji i bramą miejską.

Obecnie Żuraw w Gdańsku  został zaadaptowany na muzeum. Znajduje się w nim wystawa poświęcona życiu w dawnym Gdańsku. Turyści mogą w nim zobaczyć, jak wyglądały pierwsze latarnie morskie w Wisłoujściu i Nowym Porcie.

Jednak to mechanizm Żurawia w Gdańsku jest najważniejszy. Składają się na niego dwie pary drewnianych kół deptakowych. Cały dźwig był napędzany siłą ludzkich mięśni. Znajdowały się w nich drewniane belki, po których chodzili ludzie, dzięki czemu wprawiali całość w ruch. Urządzenie umożliwiało podniesienie ciężaru czterech ton do wysokości jedenastu metrów.

Brama Żuraw

ul. Szerokiej 67/68

 Gdańsk 


Podstawowe informacje
Lokalizacja
ul. ul. Szerokiej 67/68
Gdańsk