Popularne jeziora Pomorza Zachodniego

Popularne jeziora Pomorza Zachodniego w miejscowości Popularne jeziora Pomorza Zachodniego w miejscowości
Popularne jeziora Pomorza Zachodniego w miejscowości

Opis

Popularne jeziora Pomorza Zachodniego


Jezioro Jamno – znajduje się na Wybrzeżu Sowińskim w gminie Mielno. Oddzielone jest od Morza Bałtyckiego mierzeją, jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Tu znajdują się liczne przystanie żeglarskie, a w sezonie letnim kursują statki turystyczne takie jak „Mila”, „Koszałek”, „Parostatek”). To także doskonałe miejsce dla miłośników wędkarstwa, popularnymi rybami są węgorz europejski, leszcz i sandacz. Ciekawostką jest fakt, że jezioro Jamno można obejść dookoła lub udać się na wycieczkę rowerową.


Jezioro Bukowo – również zlokalizowane na Wybrzeżu Sowińskim w gminie Darłowo. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, działa także przystań żeglarska. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim i stanowi świetne miejsce dla wędkarzy gdzie wyspękuje około 20 gatunków ryb. Powierzchnia jeziora wynosi 1748 m, maksymalna głębokość to zaledwie 2,8 m. Na brzegu jeziora jest niewielka piaszczysta plaża z pięknym widokiem na jezioro oraz pobliskie wiatraki, jest też przystań dla surferów z wypożyczalnią sprzętu wodnego i mała marina jachtowa.


Jezioro Szmaragdowe – to sztuczny zbiornik wodny położony w Szczecinie w obszarze Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Dzięki zawartości węglanu wapnia pochodzącego z rozpuszczania kalcytu posiada charakterystyczne zabarwienie wody i to stąd nazwa jeziora. To doskonałe miejsce do jazdy na rowerze oraz spacerowania niezależnie od pory roku. W okolicy wiele atrakcji ruiny wieży widokowej Baresela zwanej "Patelnią", wzgórze Widok i Wzgórza Czarnowskie, podziemia pozostałości zabudowań wojskowych, ruiny pałacu Toepffera oraz grota „Za Łukami”.


Zalew Szczeciński – ciekawe i popularne miejsce, gdzie znajdują się liczne kąpieliska np. Stepnica, Popielewo, Trzebież czy Nowe Warpno. Tu okoliczni mieszkańcy chętnie odpoczywają, plaże są czyste, zadbane, jest odpowiednia infrastruktura oraz zaplecze gastronomiczne. Ze względu na swoje położenie zalew podzielny jest na dwie części polską i niemiecką (tu przebiega granica państw). Zalew jest połączony z morzem poprzez 3 cieśniny: Pianę, Świnę oraz Głęboki Nurt i Dziwnę. Ciekawostką jest fakt, że zalew Szczeciński jest najbardziej na południe wysuniętą zatoką Morza Bałtyckiego, od którego jest oddzielony wyspami Uznam i Wolin.Od ujścia Odry do Kanału Piastowskiego przebiega tor wodny handlowy, Świnoujście-Szczecin, który możliwia pływanie statkom wodnym ze Świnoujścia do Szczecina.


Jezioro Wielimie – zlokalizowane jest na terenie Pojezierza Drawskiego w powiecie Szczecineckim. Powierzchnia tego jeziora wynosi 1637,5-1754,6 ha, głębokość minimalna 2 m a maksymalna 5,5 m. Wielimie sięga jedną odnogą w okolice miasta Szczecinek, jednak widok na rozległy główny zbiornik jeziora jest zasłonięty przez ogromną, śródjeziorną Wyspę Owczą, całość jeziora można zobaczyć dopiero we wsi Gwda Wielka znajdująca się 10 km od Szczecinka. Wody jeziora zaliczane są do III klasy czystości. Jezioro posiada bardzo korzystne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W Gwdzie Wielkiej znajduje się piaszczysta plaża, a obok niej pomost oraz wiata grillowa. Ponadto to doskonałe miejsce do wędkowania.


Jezioro Wierzchowo – to kolejne z jezior zlokalizowanych na terenie powiatu szczecineckiego. Powierzchnia lustra wody według różnych źródeł wynosi od 712,5 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,6 m, a maksymalna głębokość to 26,5 m. Wody jeziora posiadają II klasę czystości, ponadto znajdują się długie piaszczyste plaże, ze strefą gastronomiczną ale przede wszystkim to doskonałe miejsce dla wędkarzy – pełno to węgorzy, leszczy, linów, płoci czy sielaw. We wsi Wierzchowo cennym zabytkiem jest neogotycki kościół z 1891 roku, w którym znajduje się ołtarz z początku XVII w. Jezioro znajduje się na szlaku rzeki Gwdy, która z niego wypływa, oraz tzw. Pętli Szczecineckiej.


Jezioro Ciemino – idealne miejsce dla turystów poszukujących ciszy, spokoju ale przede wszystkim doskonałych warunków do wędkowania. Powierzchnia jeziora to 241ha, maksymalna głębokość to ok 13,5 metra. Przejrzyście czysta woda i wspaniałe okazy ryb sprawiają, że corocznie przyciąga ono tu wielu wędkarzy niemal z całej Polski. Największą atrakcją jeziora są czysta woda, która zachęca do kąpieli oraz bogactwo gatunkowe ryb - występują tu niemalże wszystkie gatunki jeziorne. Regularnie organizowane są tu zawody wędkarskie.


Jezioro Drawsko – jest największym jeziorem na terenie gminy Czaplinek. Jego powierzchnia wynosi 1871 ha, maksymalna głębokość to 83 metry. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz większa liczba turystów, których przyciąga m. in. jego wielkość, piaszczyste plaże i kamienne, podwodne rafy, znaczna rozpiętość, długie i czasami przypominające fiordy zatoki, dwanaście wysp na których czele jest Bielawa zaliczana do największych w Polsce wysp jeziornych. Na jeziorze można żeglować, pływać kajakami – tu rozpoczyna się szlak kajakowy rzeką Drawą, to też świetne miejsce dla nurków, plażowiczów i wędkarzy.


Jezioro Bytyń Wielki – to największe jezioro Pojezierza Wałeckiego, zlokalizowane na terenie trzech gmin tj.: Mirosławiec, Tuczno i Wałcz. Powierzchnia lustra wody wynosi 877,1 ha, maksymalna głębokość jeziora to 41,0 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy i trzy długie odnogi – zatoki: Nakielska, Drzewoszewska i Lubieska oraz kilka mniejszych zatok – Marcinkowicka, Piecnicka i Krępa. Dla celów żeglarskich przeznaczono północną część akwenu łącznie z Zatoką Nakielską od linii prostej łączącej południowy cypel zatoki z punktem leżącym na południe od ośrodka ZHP w Próchnówku. Wędkowanie dozwolone jest wyłącznie w określonych miejscach linii brzegowej jeziora. Przy brzegach jeziora znajdują się dwa wczesnośredniowieczne grodziska najprawdopodobniej z początku XII wieku, ponadto pobliskie miejscowości są oferują doskonale przygotowane miejsca noclegowe.


Jezioro Czaplino
- ma powierzchnię 107 ha. Największa głębia znajduje się w północnej jego części i sięga ok. 23 metrów. Jezioro zostało objęte strefą ciszy, stając się dzięki temu atrakcyjnym łowiskiem dlatego też co roku odbywają się tu konkursy wędkarskie, a zwłaszcza Ogólnopolskie Zawody Spinningowe, zrzeszające uczestników z najodleglejszych zakątków kraju. Na półwyspie nieopodal znajduje się kameralna plaża z drewnianą wiatą rekreacyjną, z kolei na pobliskim wzgórzu powstała kawiarnia, a z jej tarasu piękny widok na całe jezioro. W pobliżu zaczyna się jedna z trzech czaplineckich tras nordic walking o długości niespełna 2 km.  


Zobacz również:    noclegi nad jeziorem Bukowo    noclegi nad jeziorem Jamno    noclegi blisko nad Jeziorem Szmaragdowym     domki nad jeziorem 

 

Lokalizacja