Atrakcje dla dzieci- Jura Krakowsko-Częstochowska

Atrakcje dla dzieci- Jura Krakowsko-Częstochowska w miejscowości Atrakcje dla dzieci- Jura Krakowsko-Częstochowska w miejscowości
Atrakcje dla dzieci- Jura Krakowsko-Częstochowska w miejscowości
Atrakcje dla dzieci- Jura Krakowsko-Częstochowska w miejscowości

Opis

1. Park Miniatur w Ogrodzieńcu

ul. Zamkowa 33

42-440 Podzamcze

Tel.:606 669 742

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.park-ogrodzieniec.pl


Park Miniatur w Ogrodzieńcu znajduje się w miejscowości Podzamcze nieopodal przepięknych ruin Zamku Ogrodzieniec. Park-Ogrodzieniec to szereg atrakcji nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych, którzy chcą poszaleć razem ze swoimi pociechami. Kompleks składa się z 5 atrakcji, które dedykowane są wszystkim fanom dobrej zabawy.

Każda z 5 różnych krain tematycznych proponuje innego rodzaju atrakcje:

 • Park Miniatur – cały Szlak Orlich Gniazd odtworzony w skali 1:25.
 • Dom Legend i Strachów – świat legend i baśni związanych z Jurą Krakowsko-Częstochowską. Można tu spotkać m.in. białą damę czy wielkiego czarnego psa – postaci na co dzień straszące w okolicznych zamkach.
 • Park Doświadczeń Fizycznych – 35 urządzeń prezentujących podstawowe prawa fizyki. Dzięki nim nauka stanie się wspaniałą przygodą.
 • Park Rozrywki – prawdziwy raj dla najmłodszych, w którym znajdą m.in.: karuzele, huśtawki i zjeżdżalnie, Duży Zamek Rycerski i zamki dmuchane. Całość utrzymana w stylu średniowiecznym, dzięki czemu maluchy będą mogły się poczuć jak księżniczki i rycerze.
 • Tor Saneczkowy River Splash – długie, szybkie i bezpieczne zjazdy z całą masą zakrętów i serpentyn. 

2. Kolejowy Park Rozrywki w Ogrodzieńcu

ul. Kościuszki 107
42-440 Ogrodzieniec

Kontakt:

Tel.:604 968 815
E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.park-kolejowy.com.pl


Park Kolejowy w Ogrodzieńcu znajduje się w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to niepowtarzalne miejsce, gdzie dzieci wraz ze swymi rodzicami mogą przenieść się w bajkową podróż kolejkowymi szlakami. Kolejowy Park Rozrywki jest jednym z niewielu miejsc gdzie można zobaczyć i przejechać się składem ciągniętym przez kolekcjonerskie lokomotywy odwzorowane w skali. Lokomotywy zostały sprowadzone z USA i Nowej Zelandii, a szyny odlane w Szwajcarii. Na powierzchni dwóch hektarów znajdują się kolejowe tunele, wiadukty i mosty. Przejazd tą miniaturową koleją przeznaczony jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Park w Ogrodzieńcu to nie tylko miejsce dla miłośników kolei. Można tutaj znaleźć atrakcje takie jak:

 • Rollercoaster
 • Euro bungee
 • Auto skuternia
 • Gokarty
 • Duży basen z łódkami
 • Plac zabaw
 • Kolorową grającą i świecącą karuzelę podestową
 • Bajkową kolejkę parkową
 • Bajkową kolejkę ę 

3. Zamek Ogrodzieniec

ul Zamkowa 

42-440 Podzamcze

tel. 32 673 22 20


Zamek Ogrodzieniec to jedna z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych ruin zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Polsce. Zbudowany został w XIV wieku, a przez wieki wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Obecnie jest to popularne miejsce turystyczne, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i rodzin z dziećmi. 

Zamek Ogrodzieniec to idealne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Dzieci będą zachwycone bogactwem atrakcji, a dorośli będą mogli cieszyć się pięknem krajobrazów oraz historią zamku. 


4. Zamek Bobolic

Bobolice 1

42-320 Bobolice

34 328 80 02

Zamek Bobolice to zabytkowa warownia położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Polsce. Zbudowany został w XIV wieku, a w czasie swego istnienia przeszedł wiele zmian i przebudów. Obecnie jest to popularne miejsce turystyczne, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi.

To idealne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny, a zwłaszcza dla dzieci. Bogactwo atrakcji oraz malownicze położenie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przyciąga każdego, kto chce zaznać trochę historii oraz spędzić czas w ciekawy sposób.


5. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy ze względu na swoją malowniczość i bogactwo przyrody, przyciąga co roku tysiące turystów z kraju i zagranicy. W parku znajdują się liczne atrakcje dla dzieci, takie jak ciekawe szlaki turystyczne, wzdłuż których można spacerować i podziwiać piękno przyrody.

Jedną z największych atrakcji parku jest Zamek w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale, Niezwykłe formy skalne w Ojcowie, Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Rękawica , Igła Deotymy, Grodzisko i Pustelnia błogosławionej Salomei, Kaplica „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Rzemieślnika, Jaskinia Ciemna, Jaskinia Łokietka, Jaskinia Nietoperzowa

Ojcowski Park Narodowy to idealne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. Oprócz atrakcji dla dzieci, park oferuje wiele możliwości wypoczynku na łonie natury, takich jak pikniki, spacery i jazdę na rowerze, co pozwala na spędzenie czasu w zdrowy i aktywny sposób.


6. Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa to skałka w Ojcowskim Parku Narodowym w Polsce, która wznosi się na wysokość około 25 metrów i przypomina kształtem maczugę. Jest to popularne miejsce turystyczne, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i rodziny z dziećmi.

Dla dzieci największą atrakcją może okazać się możliwość wspinaczki na skałkę pod opieką instruktorów oraz ciekawy punkt widokowy, z którego można podziwiać piękne widoki na okolicę.

7. Zamek Tęczyn w Rudnie
Rudno 1 32-067 Rudno 784 412 561

Zamek Tenczyn to ruiny średniowiecznego zamku położone w miejscowości Rudno, leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ruiny zamku stoją na dawnym stożku wulkanicznym, na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Zamek został zbudowany w XIV wieku, a obecnie jego ruiny są popularnym miejscem turystycznym, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi. Dla dzieci największą atrakcją na zamku może okazać się możliwość zwiedzania ruin zamku oraz podziwiania pięknych widoków na okolicę.

Wizyta na zamku Tenczyn to doskonały pomysł na rodzinny wypad poza miasto, który pozwala na wspaniałą zabawę, aktywny wypoczynek i jednocześnie edukację o historii i kulturze.

8. Ruiny Zamku w Olsztynie k. Częstochowy

Zamkowa 18 42-256 Olsztyn tel. 784 628 845

Zamek w Olsztynie to zabytkowa warownia zlokalizowana na terenie Jura Krakowsko-Częstochowskiej, w pobliżu miejscowości Częstochowa. Zamek został zbudowany w XIV wieku i przez wieki pełnił ważną rolę w historii Polski

Dla dzieci największą atrakcją na zamku Olsztyn może okazać się możliwość zwiedzania ruin zamku oraz podziwiania pięknych widoków na okolicę.

Oprócz zamku, w okolicy znajduje się wiele innych atrakcji dla dzieci. Jedną. Dla miłośników przyrody i aktywności fizycznej zamek Olsztyn to również świetne miejsce na wycieczkę rowerową lub pieszą. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze tereny, z licznymi punktami widokowymi.

Wizyta na zamku Olsztyn to doskonały pomysł na rodzinny wypad poza miasto, który pozwala na wspaniałą zabawę, aktywny wypoczynek i jednocześnie edukację o historii i kulturze

9. Ruiny Zamku w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie to ruiny średniowiecznej warowni zbudowanej na Wzgórzu Rabsztyńskim na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek powstał w XIV wieku i przez wieki pełnił ważną rolę w historii Polski.

Dla dzieci największą atrakcją na zamku w Rabsztynie może okazać się możliwość zwiedzania ruin zamku oraz podziwiania pięknych widoków na okolicę. Wśród pozostałości zamku można zobaczyć m.in. ruiny baszty, wieży i murów obronnych.

Dla aktywnych rodzin z dziećmi okolice zamku w Rabsztynie to również świetne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne prowadzące przez malownicze tereny, z licznymi punktami widokowymi. Warto również zwiedzić Pustynie Błędowską, która znajduje się ok 8 km od zamku.

Wizyta na zamku w Rabsztynie to doskonały pomysł na rodzinny wypad poza miasto, który pozwala na wspaniałą zabawę, aktywny wypoczynek i jednocześnie edukację o historii i kulturze.


10. Huta Szkła Zawiercie

Towarowa 18
42- 400 Zawiercie 

Kontakt:

Tel.: 32 672 16 41


Jeśli chcesz pokazać dzieciom przemysł od innej strony, warto wybrać się do Kryształowej Huty i poznać Kryształowy Szlak Zawiercia. W zwiedzaniu mogą brać udział dzieci w wieku powyżej 8 lat. Jest to fascynująca wycieczka dla całej rodziny. Podczas zwiedzania można poznać nie tylko pochodzącą z końca XIX wieku hutę, ale także zapoznać się z tajnikami topienia i formowania szkła. Można zobaczyć na czym polega polerowanie i zdobienie szkła kryształowego. Szczególnie zjawiskowa i ciekawa jest część pokazu prezentująca zastosowanie narzędzi w trakcie ręcznego formowania (dmuchania) wyrobów kryształowych. Zobaczyć również można ekspozycję, gzie można porównać jak na przestrzeni lat zmieniało się wzornictwo szkła . 


11. Gród na Górze Birów


ul. Partyzantów

42-440 Ogrodzieniec Podzamcze
Kontakt:

Tel: 695-596-298

Strona internetowa: www.zamek-ogrodzieniec.pl


Gród na Górze Birów to jedna z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze wzgórze rozpościera się na północ od ruin Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu w odległości około 1,5 kilometra. Kamienno-drewniany Gród Królewski został zrekonstruowany na szczycie góry w 2008 roku. Wystylizowano go na słowiańską twierdzę, która według badań archeologów istniała tu na przełomie XIII i XIV wieku. Zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów to prawdziwa gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy śladów przeszłości. W masywie ostańca, na którym usytuowano drewniane grodzisko, znajdują się liczne jaskinie, dawniej zamieszkiwane przez naszych praprzodków. Przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły fakt bytności ludzi w tym miejscu już 30 tys. lat temu. Znalezione, pochodzące z różnych epok artefakty: rogowe i krzemienne narzędzia, przęśliki tkackie, groty strzał, końskie podkowy, czy gliniane naczynia umożliwiły poznanie historii miejsca i sposobu życia jego dawnych mieszkańców. Kompleks grodziska składa się z wieży bramnej, wału kamienno-drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwacyjnej oraz chaty, w której można podziwiać ekspozycję muzealną. Szczegółowy plan grodu zamieszczamy na grafice powyżej .


12. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema


al. Pokoju 68
31-580 Kraków

Kontakt:
Tel.: +12 428 66 00

515 411 423

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.ogroddoswiadczen.pl


Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W parku na powierzchni ponad 6 ha można spotkać:

 • Ekspozycję sensoryczna „Zapachowo”
 • Zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”
 • Urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki
 • Ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”

Dzieci mogą tu pospacerować po ścieżce fakturalnej, poznać zasady działania grawitacji i siły odśrodkowej w pętli śmierci, spojrzeć przez peryskop i tarczę Newtona, przekonać się czym jest Trójkąt Bermudzki, sprawdzić ile ważą na prawdziwej wadze hydraulicznej, dowiedzieć się jak działają prądy magnetyczne i zgubić się lub, dzięki wskazówkom pisarza Lema wyjść cało z labiryntu. W Ogrodzie Lema czeka na dzieci również mnóstwo dodatkowych atrakcji takich, jak zorbing czy żyroskop. Można też zorganizować urodziny i wziąć udział w Lemoniadzie, konkursie inspirowanym twórczością Stanisława Lem. 


13. Centrum Nauki i Zabawy Klockoland


ul. Mikołajska 13

31-027 Kraków Rynek Główny

Kontakt:

Tel.:+48 667 899 317

E-mail:[email protected]

Strona internetowa: www.klockoland.eu


Centrum Nauki i Zabawy Klockoland w Krakowie jest to idealne miejsce, w krórym rodzice z dziećmi wspaniale spędzą wolny czas. To wyjątkowa sala zabaw, w której znajduje się mnóstwo uwielbianych przez wszystkie dzieci klocków Lego. Całość centrum została podzielona na trzy, odmienne od siebie strefy:

 • Interaktywną, w której znajdziemy kilkadziesiąt pojazdów robotów zbudowanych z klocków Lego, którymi można sterować.
 • Kreatywnej zabawy, w której każde dziecko, samo lub z rodzicami będzie mogło zbudować z klocków, co tylko przyjdzie mu do głowy.
 • Warsztatową

14. GOAIR! POWIETRZNE MIASTO


ul. Sikorki 23
31-589 Kraków

Kontakt:

Tel.: +48 533 399 245

E-mail: [email protected]

Strona internetowa: www.krakow.goair.com.pl


GOair Powietrzne Miasto to aż 20 dmuchanych atrakcji połączonych w jeden park, który znajduje się na powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Znaleźć tutaj można, mi.in.:

 • Ogromne zjeżdżalnie
 • Eliminator
 • Wieżę do skoków
 • Trampoliny
 • Dmuchane tory przeszkód
 • Wulkany
 • Gry zręcznościowe
 • Tablice sensoryczne

Oprócz GOair Powietrzne Miasto, na miejscu jest również ogromna Strefa Malucha, która ma aż 500 metrów kwadratowych. Jest to miejsce przeznaczone dla dzieci od pierwszego do szóstego roku życia, gdzie dzieci mogą bawić się w sposób całkowicie bezpieczny. Dzięki temu dzieci mogą nie tylko dobrze się bawić, ale też rozwijać swój umysł i dostarczać sobie nowych bodźców.


Zobacz również:     noclegi Ogrodzieniec     noclegi Zawiercie     noclegi Karków     Jura Krakowsko-Częstochowska noclegi 

Lokalizacja