Lisi Jar w Jastrzębiej Górze

Lisi Jar w Jastrzębiej GórzeOpis

Lisi Jar stanowi cześć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku. Jar o długości 350 m, ciągnie się wąskim pasem do Morza Bałtyckiego. Maksymalne zagłębienie jaru osiąga 50 metrów, a jego zbocza porośnięte są ponad stuletnim lasem bukowym. Wejście do jaru umożliwiają schody. Zbocza wąwozu porastają ponad stuletnie buki, tworzące wspaniały mikroklimat. Jest miejscem idealnym na spacery. Niegdyś wąwóz ten miał ok. 10 km długości, jednak niszczycielskie działanie morza sprawiło, że dziś ma tylko 350 m długości. 

Po 1920 powstało tu schronisko dla turystów. Wybudował je hrabia de Rosset, ówczesny właściciel terenu, który w 1932 przy wejściu do Lisiego Jaru ustawił także istniejący do dziś obelisk zwieńczony kulą z figurą orła wzbijającego się do lotu. 

Legenda głosi, że  u wejścia do Lisiego Jaru hrabia de Rosset wybudował pierwsze w Polsce nadmorskie schronisko turystyczne "Nad Lisim Jarem" a w jego pobliżu usytuował obelisk upamiętniający legendę, jakoby Zygmunt III Waza wylądował właśnie w Lisim Jarze po nieudanej wyprawie po koronę Szwecji.

Jastrzębia Góra noclegi kliknij i zobacz bazę noclegowa w Jastrzębiej Górze

Podstawowe informacje
Lokalizacja