Pola Grunwaldzkie Grunwald

Pola Grunwaldzkie Grunwald w miejscowości Pola Grunwaldzkie Grunwald w miejscowości
Pola Grunwaldzkie Grunwald w miejscowości

Opis

Pola Grunwaldzkie znajdują się w południowej części gminy Grunwald, gdzie mieści się również Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej i Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.


W dniu 15 lipca 1410 r. w pobliżu Grunwaldu miała miejsce jedna z największych bitew między Krzyżakami pod dowództwem Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi pod wodzą Władysława Jagiełły i Witolda, zakończona zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców.


Każdego roku w rocznicę bitwy odbywa się inscenizacja Bitwy Pod Grunwaldem. Miejsce to odwiedzają tysiące miłośników rycerstwa, aby wziąć udział w bitwie lub zobaczyć ją z bliska.


Na najwyższym wzniesieniu zwanym Wzgórzem Zwycięstwa jest pomnik i metalowe maszty. Pomnik przedstawia dwie twarze rycerzy osłonięte częściowo hełmami z przysłonami. Stojące obok 30-metrowe maszty z metalowymi proporcami ze znakami wojskowymi Polski i Litwy symbolizują chorągwie, które zatknięto po zwycięstwie na zdobytym obszarze wroga.


Niedaleko pomnika mieści się Muzeum Grunwaldzkie, które w swojej kolekcji posiada zbiory militarne pochodzące z badań archeologicznych. Częścią zespołu pomnikowego jest również amfiteatr na Wzgórzu Zwycięstwa. Pod amfiteatrem mieści się małe muzeum oraz audytorium i salka kinowa.


Na Polach Grunwaldu znajdują się również ruiny kaplicy pobitewnej, które są archeologicznym dowodem świadczącym o lokalizacji Bitwy pod Grunwaldem. Przed ruinami kaplicy znajduje się potężny kamień zwany przez Mazurów "kamieniem Jagiełły" lub "kamieniem królewskim".


Pola Grunwaldzkie zostały uznane za pomnik historii w 2010 roku. 

Lokalizacja