Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju w miejscowości Krynica-Zdrój

Opis

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju


Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju, osiągająca 741 metrów n.p.m., otoczona jest przepięknym parkiem, który stanowi doskonałe miejsce na spacery w samym centrum miasta. Założony w 1810 roku park zachował swój pierwotny układ ścieżek. Spacerując wśród leśnych gęstwin, można natknąć się na liczne atrakcje i zabytki:

Atrakcje Góra Parkowa

  • Stawy Czaplimi: Na zachodnim stoku Góry Parkowej znajdują się cztery osuwiskowe jeziorka, w tym największy Staw Łabędzi, które są domem dla wodnego ptactwa od wiosny aż do późnej jesieni.

  • Altany „Wanda” i „Marzenie”: Na północnym stoku, nad doliną Palenicy, mieszczą się dwie drewniane altany z XIX wieku, zachowane w doskonałym stanie.

  • Statua Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów: Figura znana z łask, wokół której odbywają się nabożeństwa, została zaprojektowana przez Artura Grottgera i wzniesiona w 1864 roku. Otoczona jest żelazną balustradą, a w 1950 roku dodano do niej betonowy podest ze schodkami.

  • Ławeczka Kraszewskiego: Pomnik wieszcza, odsłonięty 1 sierpnia 1881 roku, zaprojektowany przez Wojciecha Gersona, upamiętnia pobyt Józefa Ignacego Kraszewskiego w Krynicy w 1866 roku.

  • Michasiowa Polana: Popularne miejsce odpoczynku z źródełkiem wody mineralnej „Bocianówką” i unikatowym odlewem.

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się górna stacja kolejki linowo-terenowej oraz restauracja „U Babci Maliny”. Atrakcją są również „Rajskie ślizgawki” i panorama Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego oraz, przy dobrej pogodzie, Tatr.

Kolejka linowo-terenowa, uruchomiona 17 grudnia 1937 roku, pokonuje trasę o długości 642 metrów i różnicy wzniesień 142 metry. Jej dolna stacja znajduje się na Janówce, pomiędzy „Hydropatrią” a Hotelem „Prezydent”. Kolejka ta, będąca drugim tego typu obiektem w Europie, powstała z inicjatywy profesora E. Chodzickiego i stanowiła część modernizacji Parku Zdrojowego w latach dwudziestych XX wieku


Zobacz również:     Krynica Zdrój nocleg         Krynica Zdrój apartamenty     Krynica Zdrój pokoje gościnne    Krynica Zdrój hotele

Lokalizacja