Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny Zamek w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny
Zamek w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny
Zamek w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny
Zamek w Kazimierzu Dolnym w miejscowości Kazimierz Dolny

Opis

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, obejmujący Zamek i Basztę, położony jest na malowniczej, wysokiej skarpie, stanowiąc wyjątkowy w skali kraju przykład średniowiecznej architektury obronnej. W jego skład wchodzą imponująca wieża obronna, powszechnie nazywana basztą, oraz zamek znajdujący się u jej podnóża.

Więcej o Zamku i Baszcie w Kazimierzu Dolnym

Baszta, datowana na XIII wiek, jest uważana za najstarszą konstrukcję w Kazimierzu Dolnym. Pierwotnie służyła jako forteca, a według niektórych teorii mogła pełnić również funkcje latarni rzecznej, strażnicy celnej czy nawet więzienia. Baszta znajduje się w jednym z najatrakcyjniejszych punktów widokowych miasta, a dostęp do niej możliwy jest przez drewniane schody na wysokości 6 metrów. Znajduje się ona zaledwie 200 metrów od zamku.

Zamek, z kolei, został założony przez Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV wieku na miejscu niezamieszkałym dotąd, zwanym "surowym korzeniem". Pełnił funkcje mieszkalne i obronne, ale pod koniec XIX wieku stopniowo popadł w ruinę i obecnie jest cenionym zabytkiem. Ruiny tej monumentalnej budowli, wybudowanej za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, dominują na wzgórzu.

Zamek pierwotnie był fortecą składającą się z parteru z sześcioma izbami i piętra z małą wieżą od strony miasta oraz większą od strony Wisły. Wydłużony dziedziniec otaczał mur z bramą wjazdową po przeciwnej stronie niż miasto. Do budowy użyto przede wszystkim wapnia.

W okresie renesansu zamek przeszedł znaczące zmiany. Dziedziniec rozszerzono, dodając liczne renesansowe zdobienia, a zamek zwieńczono attykami.

Niestety, w trakcie wojen ze Szwedami zamek uległ poważnym zniszczeniom, a naprawy przeprowadzono dopiero za czasów Augusta II, dodając późnobarokowe elementy, w tym kamienną okładzinę i pałacowy portal przy bramie wjazdowej.

Zamek ponownie został zniszczony podczas konfliktów między Augustem II a Stanisławem Leszczyńskim. W 1806 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, austriackie władze nakazały usunąć attyki, i od tego czasu budynek nie został już odbudowany.

Dzisiejszy zamek kazimierski, podobnie jak wiele innych polskich zamków, z czasem zanikł. Po renesansowej odbudowie, która nadała mu charakter pałacowy, zamek został ponownie zniszczony w wyniku działań wojennych, a następnie zostawiony na pastwę losu, przekształcając się w malowniczą ruinę.

Obecnie na terenie zamku można podziwiać zachowane obrysy murów obwodowych, ściany mieszkalne oraz części północnej baszty, gdzie znajduje się sklepik z pamiątkami. Z wieży oferowany jest widok na panoramę Kazimierza Dolnego i dolinę Wisły. Za wstęp na zamek i wieżę pobierana jest opłata w wysokości 7 zł.

Godziny otwarcia zamku i wieży zmieniają się w zależności od pory roku, z różnymi godzinami dla sezonu letniego, kwietnia i października oraz miesięcy zimowych. Kompleks jest zamknięty w wybrane dni świąteczne i uroczystości.


Szukasz noclegów wejdź na Kazimierz Dolny nocleg



Lokalizacja