Brama Targowa w Elblągu
ul. Stary Rynek
82-300 Elbląg
Opis
Brama Targowa w Elblągu
Elbląska brama Targowa to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków miasta. XIV-wieczna budowla stanowiła w przeszłości fragment nieistniejących już murów obronnych miasta. Obecnie, po remoncie przeprowadzonym w 2006 roku, na jednym z najwyższych pięter powstał taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę elbląskiego Starego Miasta. Można stąd również obejrzeć główną arterię starego Elbląga, ulicę Stary Rynek. Brama udostępniana jest do zwiedzania od maja do września.
Budowlę w stylu gotyckim wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 1034 cm x 926 cm. Wysokość dolnej części wynosi 13 m, wraz z górą nadbudowaną – 26 m. Od północy znajduje się w niej ostrołukowy przejazd, nad którym widnieje herb Elbląga. Pierwotnie przejazd zamykała brama zewnętrzna zwana Bramą Trzech Wykuszy i opuszczana na noc brona. Ponad niszą, pomiędzy oknami najwyższej kondygnacji, znajduje się czarna tarcza zegarowa ze złoconym cyferblatem. Wieżę nakrywa dach czterospadowy z małymi lukarnami w każdej jego części.
Od wschodniej strony przy bramie znajduje się pomnik Piekarczyka, który w 1521 r. uratował miasto przed zajęciem przez wojska krzyżackie.
Wizerunek Bramy Targowej został umieszczony na rewersie okolicznościowej monety dwuzłotowej z cyklu „Miasta historyczne w Polsce”, wyemitowanej w 2006 roku.
Obecnie w obiekcie znajduje się punkt informacji turystycznej.