ARCYDZIEŁA SYMFONIKI 40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ MARKA PIJAROWSKIEGO

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI 40-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ MARKA PIJAROWSKIEGO

Opis

MARCIN SUSZYCKI skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

MAREK PIJAROWSKI dyrygent

D. SZOSTAKOWICZ I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77
A. BORODIN II Symfonia h-moll (pierwsze wykonanie w Kielcach)

Niełatwe było życie wybitnych jednostek w czasach stalinizmu w sowieckiej Rosji, szczególnie gdy wybór dotyczył dwóch skrajnych możliwości: albo heroizmu, albo daleko posuniętego konformizmu. Oceniając postawę i działalność artystyczną Dymitra Szostakowicza, trzeba wystrzegać się czarno-białych klisz, bowiem w przypadku tego twórcy kontekst historyczny miał olbrzymie znaczenie dla rozwoju jego kariery kompozytorskiej. Szostakowicz, odkąd naraził się na nieprzychylną opinię Józefa Wisarionowicza o swojej genialnej operze Lady Macbeth mceńskiego powiatu, żył w ciągłym lęku i niepewności jutra. Nie lepiej było po śmierci wodza. Wciąż oskarżano go o przeróżne przewinienia wobec „jedynie słusznego ustroju”, mimo że kompozytor składał samokrytykę, a nawet posuwał się do pisania służalczych artykułów prasowych sławiących marksistowsko-leninowskie zasady. Dręczenie jednego z najwybitniejszych symfoników XX wieku doprowadziło do zniszczenia człowieka, nie potrafiono jednak zabić talentu. Anegdota głosi, że z powodu ruchomego odłamku pocisku tkwiącego w lewym płacie skroniowym (odpowiedzialnym m.in. za muzyczne zdolności) Szostakowicz przy przechylaniu głowy na bok słyszał różne melodie, które później przelewał na partyturę. Czy tak było w istocie i czy owo „wspomaganie” wrodzonej maestrii przyczyniło się do stworzenia m.in. niezwykłego Koncertu skrzypcowego a-moll – któż to wie? Faktem jest jednak, że zachwycił się nim Dawid Ojstrach, który przez długi czas był jedynym wykonawcą – i odbiorcą dzieła – tak mrocznego, jak czasy terroru komunistycznego, świadectwa psychicznej gehenny, jaką zgotowali zniewolonemu artyście jego oprawcy. Ten chwytający za serce, urzekający Koncert wysłuchamy w interpretacji Marcina Suszyckiego – koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej i pierwszego skrzypka zespołu an Arche wykonującego muzykę współczesną.
„Olbrzymia siła i niezwykły rozmach inwencji, gwałtowność i porywczość, subtelność i piękno, połączone z niepohamowaną namiętnością” to – zdaniem Władymira Stasowa, rosyjskiego krytyka i historyka sztuki – naczelne cechy muzyki Aleksandra Borodina. Dodając do tego elementy starorosyjskiej muzyki, pieśni ludowej i folkloru orientalnego, otrzymamy pełną charakterystykę II Symfonii h-moll cenionego naukowca – chemika i lekarza z wykształcenia – i samouka, gdy chodzi o kompozycję. Utwór ten, zaprezentowany na zakończenie koncertu, być może skieruje nasze myśli w jaśniejszą stronę życia, szczególnie że za pulpitem dyrygenckim stanie wielka indywidualność artystyczna – Marek Pijarowski – dyrygent, multiinstrumentalista, profesor sztuk muzycznych. W tym roku przypada właśnie 40-lecie pracy artystycznej Maestra. Cieszymy się, że to święto znakomity dyrygent będzie obchodził w naszej Filharmonii.


MARCIN SUSZYCKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Bartosza Bryły.
Współpracuje z takimi orkiestrami,jak: „Concerto Avenna”, orkiestrą kameralną Wratislavia, Sinfonią Varsovią oraz Polską Orkiestrą Kameralną - z tą ostatnią dwukrotnie brał udział w tournee z Nigelem Kennedym, koncertując w takich salach, jak: Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Monachium, Filharmonia w Koloni, Alte Oper (Frankfurt), Gewandhaus (Leipzig), Festspielhaus (Baden-Baden), a w czerwcu 2005 uczestniczył w nagraniu płyty dla wytwórni EMI. Występował jako solista z orkiestrą Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi.
Od 2007 jest pierwszym skrzypkiem zespołu an_Arche, specjalizującego się
w wykonawstwie muzyki współczesnej. W roku 2008 brał udział w nagraniu płyty „Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi” dla firmy DUX.
Od 2008 jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego.
Brał udział w takich festiwalach, jak: Festiwal Arvo Parta w Sejnach, De Musica w Poznaniu, Festiwal Polskiego Radia Paryżanie – wykonując trio fortepianowe Andrzeja Czajkowskiego (premiera polska z bezpośrednią transmisją przez Program II Polskiego Radia), Poznańska Wiosna Muzyczna, Oda do Europy, Warszawska Jesień. W 2009 otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Od 2012 roku jest gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

MAREK PIJAROWSKI
Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Naukę uzupełniał na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Weimarze u Arvida Jansonsa, a także jako stypendysta w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu u Carla Österreichera. Tam zetknął się bezpośrednio ze sztuką dyrygencką Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Solti, Claudio Abbado. Debiutował we Wrocławiu w 1973, gdzie wkrótce został asystentem dyrygenta, a następnie drugim dyrygentem filharmonii wrocławskiej. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygenckiego w Katowicach (1974), podczas którego, jako najmłodszy uczestnik, zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Szefował Filharmonii Wrocławskiej i Łódzkiej, współpracował z Filharmonią Krakowską i Rzeszowską, a także z Eastern Music Festival w Greensboro w USA, do dziś związany jest z Filharmonią Pomorską, z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston. Obecnie pełni funkcję I dyrygenta i szefa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA, Meksyku i Korei Płd. Jest profesorem zwyczajnym. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu oraz w Warszawie, zaś Minister Szkolnictwa Wyższego powierzył mu funkcję krajowego eksperta przy opracowaniu standardów dotyczących programu studiów dyrygenckich. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów dyrygenckich, m.in: im. G. Fitelberga w Katowicach oraz im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. Został odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem „Gloria Artis”.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
HELEN DOREN – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
IM. OSKARA KOLBERGA w KIELCACH
ul. Żeromskiego 12, tel. (0-41) 365-54-99, 368-11-91 tel/fax
www.filharmonia.kielce.com.pl 
  

Warto również zobaczyć: noclegi Świętokrzyskie , Kielce noclegi, Świętokrzyskie noclegi

Kiedy
10 grudzień, 2014
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny