WIECZÓR KLASYKÓW w FILHARMONII

WIECZÓR KLASYKÓW w FILHARMONII

Opis

WIECZÓR KLASYKÓW
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A - abonamentowy)

WIKTOR BAŁABAN skrzypce
LECH BAŁABAN altówka

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

KRZYSZTOF KOZAKIEWICZ dyrygent

Franz Anton HOFFMEISTER Koncert D-dur na altówkę i orkiestrę
Carl Philipp STAMITZ Symfonia koncertująca D-dur na skrzypce, altówkę i orkiestrę`
Ludwig van BEETHOVEN II Symfonia D-dur op. 36

Wieczór klasyków rozpoczniemy od utworu Franza Antona Hoffmeistera. – kompozytora obecnie nieco zapomnianego, ale w swoich czasach bardzo poważanego. W muzycznej stolicy epoki klasycyzmu Hoffmaister ceniony był jako wydawca i ta część jego działalności przetrwała w pamięci potomnych do dzisiaj, ale wielkim uznaniem darzono również jego twórczość. Dość powiedzieć, że Wolfgang Amadeus Mozart dedykował mu swój znakomity Kwartet smyczkowy D-dur KV 499, a Beethoven w listach tytułował go najukochańszym bratem. Dziś przypomnimy Koncert altówkowy D-dur, bardzo przyjemne dzieło z elegancką częścią pierwszą, tęsknym Adagio i pogodnym finałem, a usłyszymy go w interpretacji młodego artysty, ucznia słynnej poznańskiej Szkoły Talentów – Wiktora Bałabana.
Carla Philippa Stamitza uwielbiano za mistrzowską potoczystość i śpiewność tematów, a ów talent melodyczny podziwiać dziś będziemy w Symfonii koncertującej D-dur na skrzypce i altówkę oraz orkiestrę. W utworze tym obok Wiktora wystąpi również jego straszy brat – Lech Bałaban – altowiolista, doktor habilitowany nauk muzycznych, nauczyciel akademicki Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Poznaniu, pedagog w poznańskiej Szkole Talentów, a także koncertmistrz w Orkiestrze Kameralnej Amadeus Polskiego Radia.
W drugiej części koncertu usłyszymy niezwykle żywą i pogodną II Symfonię D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi 24-letni dyrygent z Białegostoku – Krzysztof Kozakiewicz. Artysta w czerwcu obronił dyplom z oceną celującą, kierując Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Współpracuje jako asystent z Operą i Filharmonią Podlaską.


WIKTOR BAŁABAN
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył POSM I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie Kariny Gidaszewskiej. Był laureatem następujących konkursów i przesłuchań skrzypcowych:
II Szkolnych Przesłuchań Technicznych Klas Skrzypiec, 2003, III miejsce;
Międzyszkolnego Konkursu Mały Skrzypek, 2004, II miejsce;
III Szkolnych Przesłuchań Technicznych Klas Skrzypiec, 2004, III miejsce;
I Transgranicznego Turnieju Skrzypcowego, 2004, II miejsce;
Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego, 2006, wyróżnienie;
II Lubuskiego Turnieju Skrzypcowego, 2006, III miejsce;
IV Turnieju Młodych Skrzypków, Nysa '2008, V miejsce;
Wielkopolskiego Konkursu Wykonawczego, 2008, III miejsce;
III Młodzieżowego Konkursu Na Skrzypce Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, 2010, III miejsce.
Brał udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łancucie w klasie prof. prof.: Jadwigi Kaliszewskiej, Petru Munteanu i Edwarda Zienkowskiego; w IV Kursie Mistrzowskim w Busku-Zdroju w klasie prof. Marcina Baranowskiego oraz w Kursie Mistrzowskim ,,Uczniowie Mistrzów” w klasie prof. Bartosza Bryły.
Koncertował m. in. w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, na Festiwalu Telemanowskim w Żarach, w Muzycznych Spotkaniach u Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, oraz na festiwalu Muzyka z Kórnika.
W kwietniu 2011 zadebiutował jako kameralista na estradzie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest uczniem Poznańskiej Szkoły Talentów w klasie prof. Eweliny Pachuckiej-Mazurek.

LECH BAŁABAN
Gry na skrzypcach uczył się od 5. roku życia do II roku studiów u swojego ojca – Henryka Bałabana. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Tam również uzyskał dyplom w klasie altówki. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod okiem: E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego. Jest laureatem: nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie, wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu oraz I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu. Był członkiem polskiej ekipy IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Na altówce zadebiutował w solowej partii sekstetu smyczkowego Verklärte Nacht A. Schoenberga jako koncertmistrz Orkiestry Kameralnej „Amadeus” Polskiego Radia w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (członek orkiestry od 1988). Jako solista koncertował w Polsce oraz w Danii, Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji oraz w byłym ZSRR. Z Orkiestrą „Amadeus” nagrał koncerty altówkowe J. Ch. Bacha, G. F. Haendla, K. Pendereckiego, M. Stachowskiego, Violetową rapsodię P. Wróbla oraz Symfonię koncertującą W. A. Mozarta. Na festiwalach „Bravo Maestro” występował m.in. z Wandą Wiłkomirską, Ewą Pobłocką, Wadimem Brodskim, K. A. Kulką, Krzysztofem Jakowiczem, Kubą Jakowiczem, Waldemarem Malickim, Tomaszem Strahlem. Jest członkiem kwartetu smyczkowego „Wieniawski Kwartet”. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz jest pedagogiem w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk muzycznych.

KRZYSZTOF KOZAKIEWICZ
Urodził się w 1988 roku w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec Andrzeja Boruszewskiego. W trakcie nauki był laureatem licznych konkursów, w szczególności w zakresie  kształcenia słuchu (w Olsztynie i Białymstoku). Od 2007 studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W czerwcu br. poprowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego, który został oceniony celująco. Współpracuje jako asystent z Operą i Filharmonią Podlaską. W 2006 brał udział w międzynarodowym kursie muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku siedemnastu lat na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu Małgorzaty Goroszewskiej. Jest założycielem orkiestry młodzieżowej „Ad hoc”, z  którą niejednokrotnie występował w Białymstoku. W 2008 był jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola  Szymanowskiego w Warszawie. Efektem tej współpracy był koncert symfoniczny, który odbył się w styczniu 2009 u w sali koncertowej tej szkoły. W tym samym roku w listopadzie wystąpił jako dyrygent w jubileuszowym koncercie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.
W czerwcu 2010 poprowadził koncert charytatywny, dyrygując Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. W maju 2011 wziął udział – jako najmłodszy uczestnik – w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. 

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
HELEN DOREN – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 26-normalny, 22-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.
  

Warto zobaczyć: Kielce noclegi, Raków noclegi, Górno noclegi, Chęciny noclegi, Daleszyce noclegi, Krajno noclegi

Kiedy
10 grudzień, 2014
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny