Piątkowy Koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej

Piątkowy Koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej

Opis

  • MARIAN SOBULA fortepian
  • ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
  • JANUSZ PRZYBYLSKI dyrygent

Ferenc LISZT Walc Mefisto nr 2
Edvard GRIEG Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Antonín DVOŘÁK VII Symfonia d-moll op. 70

Najnowsze Barwy romantyzmu reprezentują kompozytorzy: węgierski, norweski i czeski. Franciszek Liszt zafascynowany dramatem Goethego pozostawił kilka znakomitych utworów nawiązujących do czarciej tematyki.  Numerem jeden na tej liście pozostanie niewątpliwie słynna Symfonia Faustowska, ale cenione i lubiane przez filharmoniczną publiczność są także cztery  utwory noszące wspólny tytuł – Walc Mefisto. Na dzisiejszy wieczór wybraliśmy drugi z Walców, zadedykowany Camile’owi Saint-Saensowi, którego premiera odbyła się w 1881 roku w Budapeszcie. Utwór – jak przystało na muzyczny portret głównego bohatera – toczy się w iście diabelskim tempie, a jego demoniczny charakter podkreślają często brzmiące ostre dźwięki.
Edward Grieg – jako 25-letni artysta – skomponował w 1868 roku swój jedyny Koncert a-moll na fortepian i orkiestrę. Utwór cieszy się do dzisiaj zasłużoną popularnością, choć ówcześni krytycy kręcili nosem, że Grieg zanadto wzorował się na Schumannie i Chopinie. Czy to jednak może być wadą, zważywszy, że młody kompozytor konstruując swe dzieło, nie zachowuje się niczym epigon czy bezmyślny kopista. Wręcz przeciwnie, wykorzystując zdobycze myśli wielkich poprzedników, nadaje im własny niepowtarzalny charakter. W ten sposób mamy do czynienia z oryginalną kompozycją pełną chwytliwych tematów, z nastrojowym, emanującym tajemnicą klimatem surowej Północy. Koncert poznamy w wykonaniu Mariana Sobuli – absolwenta m.in. Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, laureata najwyższych nagród na międzynarodowych  konkursach.
Wieczór zakończy VII Symfonią d-moll Antonina Dvoraka, nieco „mniejszego kalibru” niż słynna Dziewiąta, ale to o tym dziele i jego twórcy powiedziano, iż są to „wyżyny jakich nigdy przedtem nie osiągnął i nie miał już osiągnąć”.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Janusz Przybylski, dyrygent uhonorowany za swoje artystyczne osiągnięcia wieloma odznaczeniami i nagrodami.
 

Kiedy
28 listopad, 2011
O której
Wstęp
Jak zareklamować obiekt noclegowy w Internecie?
Kielce
26 styczeń, 2023
Aby przygotować się do wynajmowania obiektu noclegowego, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:Przygotuj ofertę swojego
Dlaczego warto wybrać domek na wypoczynek?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Wybór domku na nocleg ma kilka zalet. Po pierwsze, domki często oferują więcej prywatności niż
Co robić z dzieckiem w ferie?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Ferie to czas wolny od nauki i pracy, przeznaczony na relaks i odpoczynek. W Polsce