29. Świętokrzyskie Dni Muzyki

29. Świętokrzyskie Dni Muzyki w miejscowości Kielce

Opis

Już w najbliższy piątek rozpoczną się 29. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Inauguracyjny koncert pt. "Okruchy Pamięci I" odbędzie się 22 października o godzinie 19.00
Motywem przewodnim koncertu jest obecność i rola człowieka we współczesnym świecie. Chaccone, to jedna z części Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego, niezwykle dramatyczna kompozycja, dość często funkcjonująca dziś samodzielnie, a napisana tuż po śmierci papieża Jana Pawła II. Podłożem ideowym III Koncertu fortepianowego Zygmunta Krauzego, skomponowanego na zamówienie festiwalu Warszawska Jesień, jest niezgoda na realia współczesnego świata. Dopełnieniem koncertu będzie Symfonia C-dur Józefa Elsnera.
W foyer będzie można nabyć publikację Michała Mendyka Wywiad o niczym. Rozmowa z Zygmuntem Krauze. Kompozytor zajmująco opowiada w niej o swoich paryskich losach, o byciu artystą w czasach PRL-u. Dyskutuje z Mendykiem o dziedzictwie Johna Cage?a, znaczeniu muzyki tradycyjnej dla muzyki poważnej, eksperymentach Warsztatu Muzycznego i o twórczości Władysława Strzemińskiego.

ZYGMUNBT KRAUZE fortepian

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ

JACEK ROGALA dyrygent

ANDRZEJ KOSOWSKI słowo o muzyce

Krzysztof PENDERECKI Chaccone (in memoria del Giovanni Paolo II) per archi

Zygmunt KRAUZE III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci

Józef ELSNER Symfonia C-dur op. 11

Otwarcie wystawy Muzyczne inspiracje oraz Dyplom 2021 Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych.

ZYGMUNT KRAUZE - kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Studiował kompozycję i fortepian w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w Paryżu u Nadii Boulanger. Jest autorem siedmiu oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych. Koncertuje jako pianista na całym świecie, wykonując przede wszystkim repertuar współczesny. Prowadzi seminaria i mistrzowskie kursy kompozytorskie, m.in. w Darmstadt, Bazylei, Paryżu, Tokio, Sztokholmie, Jerozolimie, Pekinie, Hong Kongu, na uniwersytetach w USA. Pełnił także funkcję visiting professor w Yale University oraz profesora korespondenta na uniwersytecie Keimyung w Płd. Korei. Obecnie jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi. Znaczna część jego artystycznej działalności skupiała się poza granicami Polski: w l. 70. przebywał w Berlinie jako artysta rezydent na zaproszenie DAAD, w 1982 na zaproszenie P. Bouleza został doradcą muzycznym IRCAM w Paryżu, następnie realizował także i prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. W kraju był członkiem komitetu repertuarowego Warszawskiej Jesieni, prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzyki Współczesnej, prezesem PTMW oraz Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Za swoją działalność artystyczną otrzymał m.in.: tytuły - Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres i Oficera Legii Honorowej przyznane przez Rząd Francuski, nagrodę Dziedzictwa Ludzkości przyznawaną przez UNESCO w Valparaiso.

JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

ANDRZEJ KOSOWSKI

menedżer kultury, wydawca, scenarzysta filmów dokumentalnych i edukacyjnych, producent muzyczny i filmowy, publicysta. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Europejskiej Akademii Mozartowskiej. Członek Rady Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, a od 2001 roku był jego Redaktorem Naczelnym i członkiem Zarządu. Od 2010 do 2017 roku współzałożyciel i dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Był twórcą i dyrektorem sześciu edycji Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Jest pomysłodawcą i autorem scenariuszy wielu aplikacji mobilnych: Orkiestrownik (Instytut Muzyki i Tańca, 2016), Operalnia (Teatr Wielki?Opera Narodowa, 2019), Zostań Moniuszką (Fundacja Barbakan, 2019), appiano (Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina, 2021) i filmów edukacyjnych, popularyzatorskich i dokumentalnych o muzyce: Orkiestrownik (IMiT / FiNA 2016-2019), Przerwana podróż (PWM/TVP Kultura, 2019), Słowa jak dźwięki (PWM/TVP Kultura, 2019), Operacja Opera (PWM/TVP Kultura, 2019). Film o Aleksandrze Nowaku ("Operacja Opera") wraz z nagraniem opery "ahat il?" kompozytora (libretto: Olga Tokarczuk) został wydany w formie płyty Blu-ray przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne / Anaklasis w 2020 roku i która zdobyła statuetkę "Fryderyka 2021" w kategorii "Album roku: muzyka oratoryjna i operowa".

Członek Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz Towarzystwa Muzycznego im. Witolda Lutosławskiego.


WYSTAWA PRAC ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH im. J. SZERMENTOWSKIEGO W KIELCACH 
IMPRESJE MUZYCZNE

Impresje muzyczne to tytuł cyklicznej wystawy, na której prezentujemy prace graficzne uczniów ZPSP w Kielcach. Różnobarwne kompozycje plastyczne, w większości abstrakcyjne,  zainspirowane muzyką, powstały w związku ze Świętokrzyskimi Dniami Muzyki. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez uczniów klas młodszych.

DYPLOM 2021

Prace uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, prezentowane na wystawie towarzyszącej Świętokrzyskim Dniom Muzyki powstawały na zakończenie edukacji uczniów w roku szkolnym 2020/2021. Wystawa nosi tytuł DYPLOM 2021. Prezentowane są na niej wszystkie specjalizacje nauczane w szkole: Ceramika Artystyczna, Meblarstwo Artystyczne, Techniki Druku Artystycznego, Techniki rzeźbiarskie, Tkanina Artystyczna i Tradycyjne Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Dominują projekty autorskie i inspiracje naturą. Zauważalny jest również wpływ sztuki i kultury Hiszpanii, wynikający z realizacji projektów edukacyjnych w tym kraju.


Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ? dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

HELEN DORON

MZK Kielce

KWIACIARNIA SZAROTKA

Partner:

UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ

Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach:
PGE EC

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kielce,
Kiedy
20 maj, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej
Gdynia
20 maj, 2022
W  dniach 20-22 maja odbędzie się Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej w Gdynia Arena, będzie to
Dni Giżycka i Święto Miast Partnerskich 2022
Giżycko
27 maj, 2022
Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz oraz Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na Dni Giżycka odbywające się
DZIEŃ DZIECKA PEŁEN PRZYGÓD
Bałtów
28 maj, 2022
Bałtowski Kompleks Turystyczny organizuje wyjątkowy Dzień Dziecka w dniach 28 oraz 29 maja 2022r. Będąc w