NIEZWYKŁA PANORAMA NA TATRY ,,OKIEM" BESKIDU SĄDECKIEGO

NIEZWYKŁA PANORAMA NA TATRY ,,OKIEM" BESKIDU SĄDECKIEGO w miejscowości Krynica-Zdrój

Opis

Beskid Sądecki- Górskie wzniesienie, będące zrzeszeniem turystów, ceniących sobie ciszę, dzikość, oraz piękne widoki. To również skupisko przyjaznych, przyjemnych miasteczek o charakterze uzdrowiskowym. Znakiem rozpoznawczym tego regionu są bez wątpienia górskie plenery, tworzące obraz nieziemskich scenerii wartych zobaczenia. Masywem o najwyższej wysokości jest tzw. Radziejowa (1266m). Zbudowany został on z fliszu płaszczowiny magurskiej, czyli inaczej z zespołu skał terygenicznych. Znaczącymi ośrodkami turystycznymi są powstałe w pobliżu źródeł i ujęć wód mineralnych miasta, na czele z wsiami uzdrowiskowymi, takimi jak: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Żegiestów-Zdrój, a także położona na granicy Pasma Radziejowej i Małych Pienin Szczawnica. W Krynicy, Muszynie, Wierchomli Małej, bądź należącej do Piwnicznej Suchej Dolinie znajdują się kompleksy wyciągów i stoków narciarskich. Jednym z najpopularniejszych jest Jaworzyna Krynicka, na którą z doliny Czarnego Potoku w Krynicy wjeżdża linowa kolej gondolowa. Działa ona również latem, wwożąc turystów na bezleśny, widokowy wierzchołek.

Co ciekawe, do Beskidu Sądeckiego zalicza się trzy pasma górskie: Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, oraz Góry Leluchowskie.

Poniżej wyróżniamy najpopularniejsze walory turystyczne Beskidu Sądeckiego:

  1. Krynica-Zdrój-Miasto położone w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. Ponadto- podzielone na 7 osiedli: Krynica Centrum, Krynica Dolna, Piłsudskiego, Pułaskiego, Tysiąclecia, Źródlane i Czarny Potok. Powstały tutaj domy zdrojowo-uzdrowiskowe, gdzie do dziś w celach leczniczych, szczególnie w porze letniej przybywają tłumy kuracjuszy. Tereny Krynicy-Zdrój też nie bez powodu od lat stanowią skupisko pokaźnego ośrodka narciarskiego. Było to możliwe za sprawą uruchomienia swego czasu kolei ziemno-linowej, wiodącą na Górę Parkową. Rozbudowano także kolejkę gondolową na Jaworzynę. Dzięki swojej masywnej konstrukcji jest ona w stanie przewieźć 1200 osób na godzinę. Właśnie z tego tytułu zyskała ona miano narciarskiego centrum w obszarze swojego terytorium. Jak widać pełni ona niemałą funkcję, a więc nieprzypadkowo wspomniano o niej we wstępie. Często bywa określana, jako ,,Perła Uzdrowisk?.

  2. Góra Parkowa i Park Zdrojowy- Ulokowana w Parku Zdrojowym Góra Parkowa na terenie Krynicy-Zdroju. Liczne ścieżki spacerowe, altanki, trzy stawy, ścieżka zdrowia, żółty szlak turystyczny, czy tor saneczkowy. To cała gama atrakcji z jakimi zetkniemy się będąc właśnie w Parku Zdrojowym. Spacery po tymże parku są godne polecenia. Przytoczone wcześniej liczne ławki, altany umożliwiają spacery, które można dostosowywać do kondycji fizycznej, wieku czy stanu zdrowia. Na stokach Góry Parkowej znajdujemy cztery jeziorka, przy których od wiosny do jesieni pojawiaja się łabędzie i kaczki. Porastają ją świerki, jodły, sosny, modrzewie, a w dolnych partiach buki, klony i lipy. Uwagę warto skierować również na Polanę Michasiową. Jest ona słynnym miejscem odpoczynku kuracjuszy, spacerujących po Górze Parkowej. W pobliżu Polany usytuowano źródełko wody mineralnej, zwane ,,Bocianówką?.

  3. Pijalnia Wód Mineralnych w Krynicy-Zdroju- Obiekt położony w samym centrum uzdrowiska, będącego ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tutaj choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście tym znajdują się sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych, wśród których należy wymienić wody takie, jak:

  • zdrój Główny

  • zdrój Jan

  • zdrój Józef

  • zdrój Mieczysław

  • zdrój Słotwinka

  • zdrój Tadeusz

  • zdrój Zuber.

  1. Deptak Krynicki (serce Krynicy)- Popularny zarówno latem, jak i zimą. Swoim zasięgiem obejmuje on ulicę Leona Nowotarskiego, oraz Bulwary Dietla. To tutaj zetkniemy się z najważniejszymi zabytkami Krynicy-Zdroju (w tym z Pijalnią Wód Mineralnych). Na dzieci czekają gokarty, a na dorosłych z kolei przejażdżka pojazdem kołowym, jakim są riksze(częściej ryksze). Gówne atrakcje deptaka to: Pijalnia Główna, Stare Łazienki Mineralne, Muszla Koncertowa, Nowy Dom Zdrojowy. Deptak to również Pomnik Nikifora Krynickiego, czy Drewniany Kościół Przemienienia Pańskiego.

  2. Jaworzyna-Krynicka- stacja narciarska, umiejscowiona w południowo-wschodniej części Małopolski, tuż przy Krynicy-Zdrój. Jej niewątpliwym atutem jest nowoczesna 6-osobowa kolej gondolowa, prowadząca na sam wierzchołek Jaworzyny. Wytrawni narciarze mają tu do dyspozycji łącznie 7 tras zjazdowych. Poza tym stacja ta odznacza się znakomitą bazą gastronomiczną i noclegową.

  3. Ogrody Sensoryczne(inaczej ogrody zmysłów, muszyńskie ogrody)- Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku. To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane są tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Oprócz funkcji poznawczej poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Z racji szerokiego wachlarza proponowanych udogodnień ogrody te podzielono na osiem stref. Wedle tego podziału ich klasyfikacja przedstawia się następująco:

    -strefa zdrowia,

    -strefa dźwięku,

    -strefa zapachu.

    -strefa zapachowo-dotykowa,

    - strefa smaku,

    -strefa wzroku,

    -strefa Afrodyty,

    - strefa baśni i legend o Muszynie.

Region ten jak widać jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym, głównie ze względu na piękne krajobrazy (przełom rzeczny Popradu), liczne uzdrowiska (wody mineralne), bogate dziedzictwo kulturowe regionu (np. Szlak Architektury Drewnianej), folklor. Oprócz powyżej wymienionych powinniśmy również zobaczyć takie atrakcje jak chociażby: Wieża widokowa, Spływ Popradem, Mofety w Muszynie, oraz Zamek. Dodatkowo swój cenny czas możemy przeznaczyć na wizytę w Cerkwi w Jastrzębiku. Również cały Nowy Sącz, wraz ze swoimi okolicami zaprasza przybyłych w swoje malownicze strony. Do innych obiektów atrakcyjnych turystycznie należą skałki (np. Diabelski Kamień na stoku Jaworzyny, Kamień Świętej Kingi pod Skałką), czy niewielkie wodospady na potokach, (Zaskalnik, lub Wodospad Wielki). Występują tu również zabytki ? ruiny zamku w Rytrze i wspomnianego zamku w Muszynie, kościół w Jazowsku, oraz obiekty także wspomnianego wcześniej Szlaku Architektury Drewnianej, do których należą: drewniana zabudowa Krynicy, cerkwie m.in. w Powroźniku, Szczawniku, Wierchomli Wielkiej, Miliku, oraz Złockiem, a także kościół w Tyliczu. W przełomie Popradu, pomiędzy Piwniczną, a Rytrem, organizowany jest spływ tratwami flisackimi. Pamiętajmy także o samej Krynicy-Zdrój. To zdecydowanie interesujące miejsce, do którego z pewnością warto się wybrać.


Kinga Kopyś

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Krynica-Zdrój,
Miejsce
Krynica-Zdrój
Kiedy
13 maj, 2024
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny