Gubałówka informacje, historia...

Gubałówka informacje, historia... w miejscowości Zakopane

Opis

Góra Gubałówka wznosi się na wysokość 1123 metrów nad poziomem morza. To masyw w Paśmie Gubałowskim ograniczający od północy Rów Zakopiański (stanowiący część Rowu Podtatrzańskiego), w którym mieści się Zakopane. Od północy opada natomiast łagodnie ku wioskom takim jak,  Ząb, Suche, Nowe Bystre, Dzianisz. Z grzbietu na południe, natomiast roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr. Między innymi na Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie fragmenty udostępnione są jako trasy narciarskie. Gubałówka zalicza się, wśród osób lubiących spędzać czas wolny na nartach, czy na deskach, do najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki funkcjonującej kolei . Która  biegnie niemalże z centrum Zakopanego oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Z Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe i piesze do pobliskich wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu.

Na Gubałówkę można wejść pieszo. Wędrówka, prowadząca czarnym szlakiem z centrum Zakopanego (ul. Kościeliska), zajmuje około godziny. Co jeszcze z informacji, dotyczących samej Gubałówki. Otóż dla wszystkich pasjonatów fotografii oraz turystyki górskiej. Prezentowana Gubałówka jest jedną z większych atrakcji, czekających na turystów w pobliżu Zakopanego. Roztacza się stąd  pasjonująca panorama na tatrzańskie szczyty, a także na stolicę zimową Polski. Bardzo ciekawą informacją dla wszystkich przyjeżdzających do Zakopanego, ciekawostką  jest charakterystyczna cecha zauważalna wśród górali mieszkających w mieście, że turyści nie zauważają opisywanej Gubałówki i jej uroku.  Lecz nie muszą się tym, aż tak bardzo przejmować. Bowiem, mimo wszystkiego, po pewnym czasie, ich oraz nasze oczy, a także uwaga, skierują się oraz zwróci się, na to niewielkie wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. I wtedy matryce posiadanych przez nas wszystkich aparatów fotograficznych, rozgrzeją się do czerwoności. Bo widok z Gubałówki pozwala szerokim okiem objąć piękno Tatr, w pełnej krasie. I prawdę powiedziawszy, któż nie chciałby mieć rezydencji na Gubałówce i budzić się co dzień z taką panoramą na góry?   

Historia budowy kolei i wszystko to, co za tym przemawiało w okresie między wojennym, przedstawiało się następująco. W 1919 roku budowę kolei zębatej zaproponował Orłowicz Mieczysław ? doktor prawa i działacz turystyczny. Była to jednak tylko propozycja, a nie ostateczny projekt budowy. Dopiero w 1927 roku Jan Kontrymowicz-Ogiński, sprawujący funkcję dyrektora zakopiańskiej Elektrowni Miejskiej, zaproponował plan budowy potrzebnej kolei elektrycznej. Jednak dla zrealizowania wszystkich niezbędnych pomysłów, nie wyszukano potrzebnych do tego funduszy. Pierwszy przejazd koleją na Gubałówkę, miał miejsce w dniu 20 grudnia 1938 roku. Budowa kolei linowo terenowej na Górę Parkową w Krynicy, w roku 1937 oraz na Kasprowy Wierch  w latach 1935, 1936. Było czynnikiem zachęcającym, przemawiającym na rzecz zwolenników postawienia tego obiektu na Gubałówce. Ważną rzeczą jest również fakt, że powodzenie dwóch, wspomnianych pierwszych inwestycji zdecydowało o charakterze kolei na Gubałówkę. Kiedy w 1938 roku wniosek o budowę kolei linowo terenowej przedłożył Aleksander Bobkowski. Prace przy realizowanej inwestycji rozpoczęto szybko i równie sprawnie ją sfinalizowano. Przedstawianą kolej budowano zaledwie 168 dni. Prace prowadziło towarzystwo Linkolkasprowy ? ta sama instytucja, która realizowała budowę kolei na Kasprowy Wierch.  Następną ważną informacją o kolejce na Gubałówkę Kolej linowo terenowa ?Gubałówka" zbudowana została na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga w Polsce po kolei linowo terenowej ?Góra Parkowa" w Krynicy-Zdroju. Budowę rozpoczęto w lipcu, a uruchomiono 20 grudnia 1938 roku. Po zaledwie 168 dniach budowy. Ostatnią całkowitą modernizację kolejki na Gubałówkę zakończono 15 grudnia 2001 roku.

Jest to kolej z dwoma wagonami, znajdującymi się na jednym torze, wraz z mijanką pośrodku trasy. Nowoczesne wagony z przeszklonym dachem umożliwiają turystą podczas przejazdu, oglądanie panoramy Tatr. Tabor kolei sprzed modernizacji w 2001 r. został wykorzystany do adaptacji dawnego wyciągu szybowcowego i budowę kolei linowo terenowej ?Żar" z Międzybrodzia Żywieckiego. Jak mamy sobie radzić, kiedy dojedziemy na miejsce i będziemy musieli zaparkować nasze auto. Otóż to co ważne, Grzbietem Gubałówki wiedzie asfaltowa alejka, jednak wjazd w pobliże górnej stacji kolejki PKL jest ograniczony. Na Gubałówkę można również dojechać samochodem z dwóch przeciwnych stron. Ale obie trasy wiodące z centrum Zakopanego, są tak samo prawie czasochłonne. Aby je przemierzyć, należy poświęcić na to blisko 20 minut. Kiedy będziemy już na miejscu, samochód będziemy mogli pozostawić na parkingu, który posiada oryginalną, jak i zaskakującą nazwę: ? Ostatni Parking na Gubałówce". Z tego miejsca po 250 metrach, dotrzemy, jako turyści na tarasy widokowe. Po drugiej stronie, na końcu ulicy Salamandra oraz przy ulicy Droga Zubka, także znajdziemy liczne miejsca postojowe . Warto również pamiętać, że w sezonie możemy mieć mały problem ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowe na Gubałówce. Wówczas z pomocą przychodzą dwie pozostałe możliwości dotarcia na szczyt. Minęło już 84 lata, kiedy to oddano do użytku najpopularniejszą w Polsce kolej linowo terenową.

Tak jak jest to zapisane w wielu artykułach, różnych autorów, przedstawiana Gubałówka była, jednym z pierwszych miejsc na terytorium Polski, gdzie było uprawiane narciarstwo. Następne 70 lat to czas, kiedy była mekką zimowych sportów. Wówczas ze szczytu Gubałówki wybiegały przygotowane bardzo dobrze narciarskie trasy. Dwie z nich prowadziły do dolnej stacji kolei i wymagały zaawansowanych umiejętności. Latem natomiast, była miejscem kultury i rozrywki na wysokim poziomie. Polana na Gubałówce nazywana była ?największą patelnią Polski" ze względu na liczbę turystów, którzy przyjeżdżali właśnie tutaj, aby łapać promienie słoneczne i czerpać wszystkie uroki, posiadane przez panoramę Tatr. Dlaczego nie skorzystać z takiego oglądania Tatr i pobytu tam.

Współcześnie  Gubałówka to całoroczne miejsce rekreacji. W okresie letnim na przyjeżdzających turystów czekają liczne atrakcje. Dodatkowo opisywana Gubałówka, uznawana jest  za kolebkę narciarstwa. To właśnie tu zorganizowany został pierwszy kurs jazdy na nartach., a także wiele innych rzeczy. Przyjedziemy to się osobiście przekonamy. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane,
Kiedy
27 czerwiec, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Zamość historia, ciekawostki...
Zamość
27 czerwiec, 2022
Zamość jest to ? miasto na prawach powiatu w Polsce w południowej części województwa lubelskiego.
ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI
Zakopane
27 czerwiec, 2022
Zakopiański Festiwal Literacki organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego nawiązuje do
Dni Mrągowa na Mazurach 2022
Mrągowo
01 lipiec, 2022
W dniach 1-3 lipca Miasto Mrągowo serdecznie zaprasza na coroczną imprezę Dni Mrągowa na Mazurach.