Odpoczynek i edukacja na najwyższym poziomie. #StacjaEdukacja i PoSzlaki sposobem na poznanie Tatr

Odpoczynek i edukacja na najwyższym poziomie. #StacjaEdukacja i PoSzlaki sposobem na poznanie Tatr w miejscowości Zakopane

Opis

Lato w Tatrach trwa w najlepsze! Jest ono doskonałą okazją, by podczas wakacyjnej wizyty w górach - oprócz pięknych widoków oraz niepowtarzalnej przyrody - jeszcze lepiej poznać i zrozumieć Tatry oraz panujące w górach warunki. Dlatego Polskie Koleje Linowe oraz Tatrzański Park Narodowy zapraszają turystów do wzięcia udziału w przygotowanych akcjach edukacyjnych #StacjaEdukacja i PoSzlaki.

Wizyta i odpoczynek w górach są zawsze doskonałym pomysłem, Tatry warto odwiedzić o każdej porze roku. Planując wycieczkę w wysokie góry musimy pamiętać o przestrzeganiu panujących w górach zasad oraz poszanowaniu natury. Dzięki trwającym od początku wakacji akcjom edukacyjnym - #StacjaEdukacja oraz PoSzlaki - organizowanym przez PKL oraz TPN - turyści mają możliwość, by bliżej poznać Tatry i dowiedzieć się ciekawostek na temat górskiej przyrody. To także sposób, by zwiedzać góry z przewodnikiem i wrócić do domu z informacjami na temat odwiedzonych szlaków. 

Wakacyjne akcje edukacyjne w górach  

Planując wyprawę w góry warto pamiętać nie tylko o zmienności warunków pogodowych i właściwym ekwipunku, ale również o tym, by z piękna Tatr korzystać w sposób odpowiedzialny z poszanowaniem przyrody, a także respektowaniem zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.  Dlatego Polskie Koleje Linowe wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym wspólnie angażują się i organizują dla turystów akcje edukacyjne #StacjaEdukacja na Kasprowym Wierchu oraz PoSzlaki, których celem jest ochrona przyrody poprzez edukację, a także poszerzanie świadomości na temat gór.

"- Naszym celem jest dostarczenie atrakcji turystycznych osobom odwiedzającym ośrodki należące do Grupy PKL, ale również ochrona przyrody oraz edukacja turystów na jej temat. PKL wśród turystów odwiedzających Tatry chcą zwiększać świadomość na temat poszanowania natury, dlatego wraz z TPN prowadzimy akcje edukacyjne, które mają na celu ochronę tatrzańskiej przyrody, kształtowanie świadomości turystów na temat Tatr, a także promocję właściwego zachowania na szlakach górskich

- mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL."


#StacjaEdukacja na Kasprowym Wierchu

Turyści odwiedzający ośrodek PKL na Kasprowym Wierchu, mogą wziąć udział w akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, w ramach której przewodnicy opowiadają o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL.

W ramach akcji #StacjaEdukacja, każdy, kto wyjedzie na Kasprowy Wierch koleją linową PKL może w cenie biletu wziąć w spotkaniu z przewodnikiem. Na szczycie Kasprowego Wierchu codziennie od godziny 9:00 do godziny 15:00 na turystów czekają przewodnicy, których znakiem charakterystycznym jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN.

Turyści w trakcie spotkań z przewodnikami mogą usłyszeć ciekawostki dotyczące powstania Tatr, najszybszej odnotowanej prędkość wiatru, a nawet jaką temperaturę ciała mają świstaki.

Prelekcje odbywają się co 15 minut w trzech oznaczonych miejscach, którymi są: Kasprowy Wierch przy stacji górnej kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy (szczyt).


PoSzlaki - posłuchaj przewodników na szlakach turystycznych TPN

Turyści odwiedzjący Zakopane i Tatry mogą wziąć również udział w akcji PoSzlaki organizowanej przez  TPN przy udziale PKL. Od początku lipca grupa wykwalifikowanych edukatorów oraz przewodników - w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach - prowadzi cykl prelekcji i szkoleń z zakresu zasad obowiązujących na terenie Tatrzańskiego Paku Narodowego oraz bezpieczeństwa w górach. Akcja ma na celu poszerzanie świadomości na temat zagrożeń na szlakach górskich i sposobu ich minimalizowania, a także dostarczanie wiedzy na temat zmiennych warunków atmosferycznych, a także o historii budowy kolei na Kasprowy Wierch.

Prelekcje odbywają się siedem dni w tygodniu w sześciu najpopularniejszych miejscach turystycznych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, między innymi na Rusinowej Polanie, Hali Gąsienicowej - Czarny Staw Gąsienicowy, Polanie Kondratowej, Czerwonej Przełęczy. Edukatorzy na szlaku o każdej pełnej godzinie od 10:00 do godziny 14:00 wygłaszają prelekcje trwające około 30 minut. Turyści podczas spotkań mogą nie tylko słuchać opowieści przewodników, ale również zadawać pytania i czynnie uczestniczyć w dyskusji.

W każde wtorek i sobotę o godzinie 18.00 - wieczorna prelekcja przy ognisku - Ogród Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ulicy Chałubińskiego 42 a.

W każdą środę - rodzinne wycieczki z pracownikami Parku - przewodnikami tatrzańskimi. Liczba miejsc ograniczona. Uczestnictwo będzie wymagało zapisania się poprzez stronę internetową tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety.

W każdy czwartek o godzinie 18.00 - wycieczka z przewodnikiem po Kuźnicach. 

Spotkania z przewodnikami zarówno w ramach akcji #StacjaEdukacja, jak i PolSzlaki potrwają do końca września.  


Źródło: https://media.pkl.pl/199948-odpoczynek-i-edukacja-na-najwyzszym-poziomie-stacjaedukacja-i-poszlaki-sposobem-na-poznanie-tatr

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane,
Kiedy
19 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Półwysep Helski historia, ciekawostki, informacje...
Hel
19 sierpień, 2022
Nazwa wywodzi się z miasta o tej samej nazwie, które na skutek zmiany linii brzegowej
53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022
Zakopane
19 sierpień, 2022
W dniach 19-26 sierpnia w Zakopanem odbędzie się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022.
Open Street Festival 2022 w Karpaczu!
Karpacz
19 sierpień, 2022
19 i 20 sierpnia na Karpackim deptaku oraz okolicznych parkach odbędzie się Open Street Festival