Gdzie pojechać na weekend we Wrześniu?

Gdzie pojechać na weekend we Wrześniu? w miejscowości Krynica-Zdrój

Opis

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się we wrześniu lub jesienny weekend? To Krynica Zdrój jest idealnym miejscem!
Krynica Zdrój jest uzdrowiskowym miastem położonym w dolinie potoku Kryniczanka, które otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. W mieście i okolicach dostępnych jest wiele atrakcji dla osób w różnym wieku. Co warto zwiedzić w Krynicy Zdrój? Poniżej przedstawiamy ciekawe miejsca i atrakcje:)

1. Deptak Krynica-Zdrój

Bulwary Dietla to najpopularniejsza ulica miasta, przy której stoją malownicze XIX wieczne budynki, pomniki, muzeum oraz kościół. Tu też zakupimy pamiątki i zjemy coś pysznego :)

2. Fontanna Multimedialna

Fontanna znajduje się w sercu Deptaka przy alei Nowotarskiego. Jej konstrukcja zawiera ponad 80 koliście ułożonych dysz, z których wydobywa się woda, dzięki połączeniu efektów świetlnych z muzyką zachwyca każdego. Pokazy z gatunku „światło i dźwięk”  odbywają się przez cały tydzień w godzinach: od poniedziałku do czwartku o godz.12.00 i 20.00, piątek, sobota, niedziela: o 12.00 a następnie od 17.00 do 22.00 co godzinę.

3. Pomnik Nikifora- Łemka (aleja Nikofora)

Pomniki Nikifora został odsłonięty 9 września 2005 roku. Monument poświęcony został Epifaniuszowi Drowniakowi łemkowskiemu malarzowi, przedstawicielowi prymitywizmu znany jako Nikifor Krynicki. Pomnik przedstawia artystę siedzącego z pędzlem w dłoni, na murku przy krynickim deptaku, w towarzystwie psa.

4. Pijalnie Wód w Krynicy

Krynica Zdrój znana jest wód mineralnych i ich wyjątkowych właściwościach. W mieście znajduje się kilka pijalni, do najbardziej znanych jest Główna Pijalnia Wód Mineralnych, która znajduje się w centrum przy deptaki. Pijalnia oferuje wody: Jan, Słotwinka, Zuber, Tadeusz i Zdrój Główny. Pozostałe pijalnie wód to Pijalnia Mieczysław (stary dom zdrojowy na deptaku), Pijalnia Jan-Józef (Park Zdrojowy przy al. Nikifora) oraz pijalnia Słotwinka (teren Parku Słotwińskiego).

5. Park Słotwiński

Park zlokalizowany jest w północnej części miasta wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Znajduje się w nim wspomniana wcześniej pijalnia wód Słotwinka oraz tężnia solankowa, która ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

6. Góra Parkowa

Góra Parkowa (742m) jest szczytem znajdującym się na terenie Krynicy Zdroju. Na górze znajduje się Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne, tor saneczkowy oraz taras widokowy. Główną atrakcją jest kolej linowo-terenowa za pomocą, której możemy dostać się na szczyt. Zimą funkcjonują tu wyciągi narciarskie dla początkujących i bardziej zaawansowanych.

7. Jaworzyna Krynicka SA. Kolej gondolowa (Czarny Potok 75)

To kompleks tras narciarskich ulokowany na wschodnich zboczach Jaworzyny Krynickiej. Doskonałe miejsce na podziwianie Beskidu Sądeckiego, Tatr Słowackich a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie. Ponadto liczne ścieżki, szlaki turystyczne  oraz trasy rowerowe, przyciągają miłośników górskich wędrówek i  amatorów rowerów górskich.

8. Wieża widokowa Krynica-Zdrój

Krynica wieża widokowa jest bardzo popularną atrakcją turystyczną miasta i co warto wiedzieć jest pierwszą w Polsce wieżą widokową w koronach drzew o unikalnej drewnianej konstrukcji. Wieża znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Dostępna jest przez cały rok. Można się na nią dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową Doppelmayr, wyposażoną w osłony przeciwwiatrowe lub wejść utwardzoną widokową drogą. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia.

10. Trasy rowerowe w Krynicy Zdrój

Turystyka rowerowa w ostatnim czasie zyskuje na popularności. W Krynicy oraz jej okolicach znajdziecie wiele ciekawych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Dostępnych jest 8 tras, których nazwy pochodzą od krynickich źródeł, są to: Kryniczanka (niebieska), długość 9,4 km.; Zuber (zielona) długość 22,3 km, Słotwinka (fioletowa) długość 4,6 km; Tadeusz (czarna) długość 11,1 km - pozwala dotrzeć np. na Górę Parkową.; Mieczysław (brązowa) długość 22 km - pozwala dotrzeć np. na Jaworzynę Krynicką; Jan (pomarańczowa) długość 14,6 km; Józef (czerwona) długość 14,6 km; Karol (żółta) długość 25 km - trasa pozwala dotrzeć m. in. na wieże widokową.

11. Przełęcz Krzyżowa

Przełęcz Krzyżowa znajduje się w grzbiecie oddzielającym Krynicę od jej osiedla Czarny Potok, jest węzłem szlaków turystycznych takich jak: szlak zielony: Krynica – Przełęcz Krzyżowa – Jaworzyna Krynicka; niebieski: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Runek oraz żółty: Krynica – Krzyżowa – Przełęcz Krzyżowa – Drabiakówka – Kopciowa.

12. Źródełko Miłości

Źródełko leży na zboczach Góry Parkowej, ciekawostką jest fakt, iż woda w źródełku to słaba szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazista, którą zaleca się pić w trakcie problemów z krążeniem,  leczenia układu pokarmowego czy też zaburzeń centralnego układu nerwowego. Legenda głosi, że każdy kto się z niego napije będzie miał szczęście w sprawach sercowych... Możemy tam dotrzeć szlakiem żółtym lub niebieskim.

13. Park im. Mieczysława Dukieta

Park Dukieta położony jest w centralnej części uzdrowiska przy ulicy Zdrojowej a jego powierzchnia wynosi 0,11 ha. W sierpniu 2019 roku został oddany do użytku po gruntownym remoncie. Jakie atrakcje czekają na Was w parku? Nowoczesna multimedialna fontanna, zielone skwery z siedziskami oraz leżakami, stoliki do gry w szachy, mała galeria, pomnik Józefa Dietla.

14. Cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła 

Cerkiew ulokowana jest w oddalonym od Krynicy Zdrój o ok. 6km Powroźniku. W cerkwi zachował się osiemnastowieczny ikonostas, dzwon wykonany w 1615r. oraz drzwi diakońskie, dawne części poprzedniego, siedemnastowiecznego ikonostasu. Co ważne, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Ponadto znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

15. Mofety w Tyliczu

Jest to ciekawa atrakcja Beskidu Sądeckiego, którą warto zobaczyć. Mofeta to chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydobywa się dwutlenek węgla, a wydobywający się w wodzie gaz powoduje powstawanie bąbelków. Tylickie mofety otoczone są połączonymi ze sobą 11 kręgami. Ciekawostką jest to, że smak wody mineralnej z każdego kręgu jest inny. Zwiedzanie Mofety Tylicz jest możliwe codziennie w godzinach 09:30-17:00. Informacje n/t funkcjonowania mofety pod numerem: 669 - 144 - 424.  

16. Ogród zmysłów w Muszynie (Aleja Zdrojowa)

Sensoryczny ogród z roślinami stymulującymi dotyk, zapach, smak i dźwięk zlokalizowany jest w Muszynie. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełniają także funkcje terapii oraz nauki dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Warto wiedzieć, że ogród podzielony jest na strefy: wzrokową, zdrowia, zapachową, dotykową, słuchową i smakową, strefę Afrodyty oraz strefę baśni i legend o Muszynie.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Krynica-Zdrój,
Kiedy
16 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się