Gdzie wybrać się na jesienny weekend? Szczyrk jest idealnym miejscem!

Gdzie wybrać się na  jesienny weekend? Szczyrk jest idealnym miejscem! w miejscowości Szczyrk

Opis

Jesień to doskonały czas na wędrówki po górach. Szlaki są mniej uczęszczane, jest ciszej i spokojnej, a otaczająca przyroda zachwyca różnorodnością swych barw. O tej porze roku góry oferują najpiękniejsze, niepowtarzalne widoki, gdy lasy mienią się złotem, purpurą i brązem. Planując urlop jesienią warto wybrać noclegi w Szczyrku, który zapewni wiele atrakcji.
Warto wiedzieć, że miasto należy do Euroregionu Beskidy, który powstały w roku 2000 na bazie porozumienia „Beskidy bez granic” - to inicjatywa lokalnych władz beskidzkich gmin na pograniczu polsko-słowacko-czeskim. Szczyrk jest uwielbiany przez miłośników aktywnego wypoczynku, dostępne są szlaki piesze, trasy rowerowe czy liczne wyciągi narciarskie. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne (1 257 m n.p.m.), na którego zboczach można pojeździć na nartach, znajduje się tu Centralny Ośrodek Sportu. Na szczyt prowadzą szlaki piesze oraz nowoczesna kolej linowa. 

Co warto zobaczyć w Szczyrku? Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych atrakcji miasta i okolic.

1. Deptak nad Żylicą jest wizytówką miasta, uwielbiany zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Wzdłuż rzeki Żylica został utworzony deptak czyli szeroka ścieżka pieszo-rowerowa. Ciągnie się od Urzędu Miasta aż do Buczkowic. Jest skonstruowana tak aby latem służyła do pieszych i rowerowych wypraw a zimą dla narciarzy biegowych. Ścieżka jest oświetlona, są też liczne restauracje i atrakcje dla najmłodszych.

2. Sanktuarium i Plac św. Jakuba zlokalizowane są w Centrum Szczyrku, oddalone od siebie w niewielkiej odległości. Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła (ul. Kolorowa 1) zostało wybudowane w 1797–1800r., to drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, z prostokątną nawą i węższym prezbiterium, wnętrze świątyni urządzone zostało w stylu późnobarokowym - dlatego warto tam zajrzeć. Świątynia ta jest najstarszym zabytkiem Szczyrku i leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Plac Świętego Jakuba (ul. Beskidzka 46) oddalony jest o ok. 700 metrów od sanktuarium, swoją nazwę otrzymał z uwagi na to, że Szczyrk znajduje się na trasie Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. Na placu odbywają się liczne imprezy, wydarzenia kulturalne, są też ławeczki, fontanna, w pobliżu Szyszka Park - świetne miejsce dla dzieci.

3. Kompleks Skalite jest to kompleks trzech skoczni narciarskich, zlokalizowany na północnym stoku góry Skalite, na wysokości 620 m n.p.m. W skład kompleksu wchodzą następujące obiekty: Skocznia Normalna – normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS104; Skocznia Średnia – średnia skocznia narciarska o K70 i HS77 oraz Skocznia Mała – mała skocznia narciarska o K40.

4. Beskid Sport Arena (ul. Grzybowa 1) jest ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym, który powstał z myślą o uprawianiu narciarstwa przez osoby w każdym wieku i w różnym stopniu zaawansowania. Jest to profesjonalnie przygotowany i drugi największy ośrodek tego typu w Szczyrku. W obiekcie znajdują się trasy z nowoczesnym systemem naśnieżania i oświetlenia, rozciągające się na łącznej długości 3,5 km oraz trzy komfortowe wyciągi narciarskie. Jest też profesjonalna szkoła i przedszkole narciarskie, wypożyczalnia nart i snowobardów oraz serwis sprzętu. 

5. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce (Pl. Królowej Polski 1). Miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka. W 1894 roku miały tutaj miejsce cudowne objawienia, wówczas Maryja objawiała się przez kilka miesięcy 12 letniej Juliannie Pezda. Wtedy zdecydowano się wybudować niewielką drewnianą kaplicę, obecnie jest to murowany kościół, który powstał po II Wojnie Światowej. 

6. Skrzyczne (1 257 m n.p.m.) - jest to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, należy do Korony Gór Polski. Ze Szczyrku na szczyt prowadzą dwa szlaki tj. zielony przez Becyrek, niebieski wzdłuż wyciągu krzesełkowego. Ponadto można tam wjechać i zjechać dwuodcinkową kolejką krzesełkową. Dodatkowo zimą panują to wyśmienite warunki do jazdy na nartach i desce. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne oraz wiele atrakcji takich jak basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica oraz boisko. Przez Skrzyczne przebiegają szlaki piesze m. in. na Baranią Górę, są też trasy rowerowe w tym Downhill. Ciekawostką jest utworzone startowisko dla paralotniarzy, umiejscowione na wschodniej stronie wzniesienia.

7. Małe Skrzyczne ( 1205 m n.p.m.) jest wzniesieniem, które łączy Skrzyczne z Malinowską Skałą w Paśmie Baraniej Góry. Znajduje się tu Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko.

8. Hala Skrzyczeńska znajduje się na wysokości ok. 1 000 m n.p.m. Miejsce to zostało zagospodarowane w ramach ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort, także zimą to raj dla narciarzy, istnieje możliwość jazdy na sankach - rodziny z dziećmi będą świetnie się bawić. Jesienią kiedy turystów jest mniej, w spokoju można odpocząć i podziwiać piękne szczyty.

9. Malinowska Skała 1152 (m n.p.m.) jest zwornikowym szczytem w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Na szczyt możemy się dostać kilkoma szlakami, wprost ze Szczyrku prowadzi szlak zielony (ten sam, który prowadzi na Skrzyczne).  Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Skrzyczne, Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, Babią Górę, Pilsko oraz Baranią Górę.

10. Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) powszechnie nazywana Białym Krzyżem jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku. Znajduje się tu kilkumetrowy krzyż, który poświecił Jan Paweł II w 1995r w Skoczowie. Jest świetnym punktem widokowym, doskonale widać szczyty i stoki otaczające Szczyrk. Warto dodać, że Przełęcz Salmopolska stanowi także węzeł szlaków turystycznych. Idąc czerwonym szlakiem dotrzemy stąd na Malinowską Skałę, z kolei idąc w przeciwnym kierunku – na Przełęcz Karkoszczonkę, a nieco dalej na Klimczok. Na przełęczy rozpoczyna się też szlak żółty, prowadzący asfaltem do przystanku PKS Szczyrk Salmopol.

11. Klimczok (1 117 m n.p.m.). Ze Szczyrku na szczyt Klimczoka prowadzi szlak niebieski. Ciekawostką jest, że średnia roczna temperatura wynosi tutaj 5–6 °C a pokrywa śnieżna utrzymuje się przez około 125 dni w roku, od początku listopada do początku maja (o grubości ok. 220 cm).

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczyrk, Gdzie wybrać się na jesienny weekend? Szczyrk jest idealnym miejscem!
Kiedy
22 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się