Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój

Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój w miejscowości Kudowa-Zdrój

Opis

Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona jest blisko granicy z Czechami, w przepięknej dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, nad potokiem Bystra. Okolica obfituje w atrakcje oraz wspaniałe widoki. To miejsce, w którym można zażyć odpoczynku, ale również aktywności fizycznej. Z jednej strony w mieście znajdziemy Park Zdrojowy ze źródłami mineralnymi, obiekty medyczne wykorzystujące te źródła w terapiach leczniczych, muzea o przeróżnej tematyce oraz kaplice, a z drugiej stanowi ono idealną bazę wypadową w góry, dzięki wielu szlakom zarówno pieszym jak i rowerowym. Dzięki temu do miasta nie ściągają tylko kuracjusze ale i turyści, dla których miejscowość stanowić będzie doskonałą bazę wypadową. Noclegi w Kudowie-Zdrój znaleźć jest bardzo łatwo, w zależności od preferencji dostępne są pokoje do wynajęcia, hotelowe, apartamenty, a nawet domki czy pola campingowe.


Atrakcje w mieście i okolicy:

Park Zdrojowy to zabytkowy park zlokalizowany w centralnej części miasta, posiadający powierzchnię ok. 13 ha. Park centralny to najstarsza i najbardziej reprezentacyjna część, wiedzie przez nią główna promenada wzdłuż której znajduje się ogrom roślinności nie tylko charakterystycznej dla Polski ale też pochodzącej z różnych zakątków świata, np. z Bliskiego Wschodu bądź Ameryki Północnej. Inne części parku również posiadają liczne alejki oraz ścieżki idealnie nadające się na spacery.


Kaplica Czaszek jest unikatowym zabytkiem sakralnym, jedynym takim na terenie naszego kraju i jednym z 3 zlokalizowanych na terenie Europy. Powstała ona w latach 1776-1784 z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka będącego ówczesnym proboszczem parafii Czermna. Kaplica pełni funkcję ossuarium, czyli naczynia do przechowywania kości ofiar pochodzących prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w XVII i XVIII w. oraz z wojny siedmioletniej.


Muzeum Zabawek w Kudowie to prywatna placówka powstała w 2002 roku. Muzeum posada historyczne zbiory zabawek pochodzących aż ze starożytności do lat 80. XX wieku. Do eksponatów należą szopki bożonarodzeniowe, lalki z teatrzykami, zabawki drewniane, tekstylne a także żołnierzyki. To bardzo ciekawa atrakcja otwarta przez cały tydzień.


Szlak Ginących Zawodów to wyjątkowa atrakcja na terenie miasta w pobliżu Kaplicy Czaszek. To ścieżka na której można dowiedzieć się więcej o zawodach, które aktualnie wymierają, takich jak: garncarstwo, kowalstwo, tkactwo czy piekarstwo tradycyjne. Można tam spotkać także ekspozycje strojów ludowych.


Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych jest to placówka edukacyjno-muzealna prowadzona przez Park Nardowy Gór Stołowych. Znajdziemy tam ekspozycję dotyczącą przyrody występującej na terenie Gór Stołowych obejmującą florę, faunę, a także walory krajoznawczo-turystyczne. Dawniej w placówce znajdowało się Muzeum Żaby, jednak ekspozycja prezentowana jest do tej pory.


Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych to prywatna placówka prowadzona przez firmę jubilerską Sokołowski. Muzeum Minerałów utworzone zostało z kolekcji minerałów i skamieniałości z ponad 40 lat kolekcjonowania okazów z Polski, Europy, Azji i Ameryki zawiera m. in. ametysty i drewno skamieniałe z Kotliny Kłodzkiej, z Sudetów, agaty, jaspisy, największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego, jaja dinozaura z Pustyni Gobi oraz wielki meteoryt z Afryki. W zbiorach zobaczymy także skamieniałe zwierzęta, skamieniałe rośliny, kamienie szlachetne i półszlachetne z Kotliny Kłodzkiej, Polski i z całego świata.


Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego to skansen zlokalizowany na terenie jednej z dzielnic Kudowy - Pstrążnej. W skład muzeum wchodzą przede wszystkim zabytki budownictwa oraz kultury ludności mieszkającej na tamtejszych terenach w okresie od XVIII do XX wieku. Zachowane budowle są zrekonstruowane zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Są nimi m.in. Zajazd z Szalejowa Dolnego pochodzący z końca XIX wieku, Kuźnia będąca dyrekcją muzeum z 1856 roku, a także chałupa z przełomu XVIII i XIX wieku. Dostępne są także wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, pamiątki i co ciekawe można skosztować wypiekanego na miejscu wiejskiego chleba ze smalcem.


Inne miejsca warte odwiedzenia:

 • Ogród Muzyczny, z instrumentami jako pomniki

 • Teatr Zdrojowy

 • Twierdza Srebrna Góra

 • Pomnik Trzech Kultur w Czermnej

 • Ruchoma Szopka w Czermnej

 • Muzeum Dawne Rzemiosła

 • Muzeum Minerałów

 • Park Linowy i Park Rozrywki w Kudowej-Zdroju

 • Park Linowy Mountain Emotion

 • Jaskinia Solno-Jodowa Galos

 • Aquapark

 • Rancho Montana

 • Park Dinozaurów

Park Narodowy Gór Stołowych powstał, aby chronić obszary o dużych walorach przyrodniczych znajdujących się w Polsce. Góry Stołowe to ewenement wśród gór występujących na terenie naszego kraju. Są wyjątkowe ze względu na unikatową budowę płyt z piaskowców ciosowych ułożonych poziomo. Wśród jesiennych barw widoki te wydają się jeszcze bardziej niesamowite i wyjątkowe. Jest on wypełniony wieloma bardzo atrakcyjnymi szlakami turystycznymi, które będąc w tych górach warto odwiedzić.

Szlaki turystyczne w Górach Stołowych:

 • Szlak na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych

 • Błędne Skały

 • Szlak Skalne Grzyby

 • Szlak Białe Skały

 • Droga Stu Zakrętów

 • Szlak przez Radkowskie Skały

 • Szlak na Narożnik

 • Skały Puchacza

 • Fort Karola

Zieleniec jest najwyższą częścią miasta Duszniki-Zdrój. To jeden z największych ośrodków sportów zimowych w województwie dolnośląskim. Na jego terenie znajduje się aż 48 wyciągów narciarskich. Położony jest on na wschodnim zboczu Gór Orlickich, w pobliżu znajdują się również Góry Bystrzyckie, a takie Góry Stołowe. Przybywający w tamten region nastawieni są głównie na zimowe szaleństwo, w które wlicza się nie tylko jazda na nartach ale także narciarstwo biegowe, saneczkarstwo, łyżwiarstwo czy kuligi. Z


Ośrodki narciarskie w Zieleńcu:

 • Zieleniec Ski Arena to stacja narciarska zlokalizowana na wschodnich zboczach Gór Orlickich. To największa stacja w Kotlinie Kłodzkiej i jedna z największych w Polsce, posiadająca 28 km tras narciarskich o różnorodnym stopniu trudności przeznaczonych dla początkujących, a także dla zaawansowanych narciarzy, czy snowboardzistów. W jego skald wchodzi 29 wyciągów, w tym 3 koleje liniowe, wciągi orczykowe, talerzykowe oraz baby lift. Na terenie ośrodka funkcjonują szkółki narciarskie, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, wiele punktów gastronomicznych, placówka GOPR, a także snowpark i trasy biegowe.

 • Ośrodek Narciarski Mieszko oddaje do dyspozycji narciarzy 3 km tras o różnym stopniu trudności, odnajdą się tam początkujący, średniozaawansowani a także zaawansowani, obsługiwaną przez kolejkę liniową oraz 4 wyciągi talerzykowe. Na miejscu znajduje się szkoła narciarska i snowboardowa, wypożyczalnie i serwisowania sprzętu sportowego, a także punkty gastronomiczne serwujące ciepłe posiłki.

 • Wyciągi Narciarskie Bartuś oferuje zjazd łatwymi trasami przeznaczonymi przede wszystkim dla początkujących, obsługiwanymi przez 2 wyciągi talerzykowe oraz wyciąg taśmowy. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka narciarska z wykwalifikowanymi instruktorami, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego a także punkty gastronomiczne.


  Zobacz również:     Góry stołowe noclegi blisko szlaków    Zieleniec noclegi     Kudowa Zdrój domki     Kudowa Zdrój apartamenty     Kudowa Zdrój kwatery prywatne

  Podstawowe informacje
  Lokalizacja
  Kudowa-Zdrój, Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
  Kiedy
  06 grudzień, 2022
  O której
  Wstęp
  Płatny
  Jak zareklamować obiekt noclegowy w Internecie?
  Kielce
  26 styczeń, 2023
  Aby przygotować się do wynajmowania obiektu noclegowego, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:Przygotuj ofertę swojego
  Dlaczego warto wybrać domek na wypoczynek?
  Zakopane
  26 styczeń, 2023
  Wybór domku na nocleg ma kilka zalet. Po pierwsze, domki często oferują więcej prywatności niż
  Co robić z dzieckiem w ferie?
  Zakopane
  26 styczeń, 2023
  Ferie to czas wolny od nauki i pracy, przeznaczony na relaks i odpoczynek. W Polsce