Słowiński Park Narodowy - miejsce, które warto odwiedzić

Słowiński Park Narodowy - miejsce, które warto odwiedzić w miejscowości Łeba

Opis

Co warto wiedzieć o Słowińskim Parku Narodowym?

Słowiński Park Narodowy stworzono 1 stycznia 1967 r., jest zlokalizowany na północy Polski, w centralnej części wybrzeża, w województwie pomorskim.

Umiejscowiony na Pobrzeżu Słowińskim i Wysoczyźnie Damnickiej, obszary które stanowią fragment Pobrzeża Koszalińskiego. Posiada powierzchnię 327,44 km² i jest zaliczany do największych parków narodowych w Polsce.   Symbolem parku jest mewa srebrzysta. Słowiński Park Narodowy jest powszechnie znany z wędrujących wydm, które rozciągają się pomiędzy miejscowościami Rowy i Łeba.

Najpopularniejsze są Wydmy Czołpińska i Łącka. Do Wydmy Czołpińskiej możemy się dostać z miejscowości Czołpino przemieszczając się czerwonym szlakiem.

Do Wydmy Łąckiej dojdziemy zielonym szlakiem z Łeby lub z Rąbek.

W parku są dwa jeziora usytuowane przy nabrzeżu. Należy do nich Łebsko, jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Polsce oraz Gardno, ósme co do wielkości jezioro mieszczące się w kraju.

Dwa mniejsze zlewiska to Dołgie Małe i Dołgie Duże. Główne rzeki, które płyną przez ten teren to Łeba i Łupawa.

W Parku jest 909 gatunków roślin naczyniowych i 164 gatunków mchów.

Morski klimat korzystnie wpływa na występowanie takich roślin jak turzyca piaskowa, wiciokrzew pomorski, brzeżyca jednokwiatowa, rosiczka pośrednia.

Na Mierzei Łebskiej możemy spotkać m.in. rukwielę nadmorską, honkenię piaskową, piaskownicę zwyczajną, wydmuchrzycę piaskową, mikołajka nadmorskiego, lnicę wonną.

 Pod całkowitą ochroną jest 13 obszarów: Bielice, Bory Torfowe, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe, Gackie Lęgi, Gardnieńskie Lęgi, Klukowe Buki, Klukowe Lęgi, Mierzeja, Moroszka, Olszyna, Wyspa Kamienna i Żarnowskie Lęgi.

Przez park ciągnie się dużo pieszych szlaków turystycznych, do najdłuższych należy czerwony Szlak Nadmorski Łeba - Rowy i żółty Szlak Słowińców Gardna Wielka - Łeba.

Turyści mają do dyspozycji szlaki kajakowe wyznaczone na rzece Łebie i Łupawie oraz 1,5-kilometrową ścieżkę rowerową na trasie Łeba - Rąbka.

Przez Słowiński Park Narodowy ciągnie się fragmentarycznie Pomorski Szlak św. Jakuba.

W Czołpinie mieści się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Ulokowane w zabytkowej Osadzie Latarników pochodzącej z 1871 r. Wystawy dotyczą Słowińskiego Parku Narodowego i jego środowisku naturalnemu. W oddziale Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rąbce można zaznajomić się z wydmami Mierzei Łebskiej, a także florą i fauną.

W Filii Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Rowach zaprezentowano zagadnienia związane z plażą i jeziorami znajdującymi się przy nadbrzeżu. W parku jest 7 ścieżek przyrodniczych, do których należą „Klucki Las”, „Światło Latarni”, „Gardnieńskie Lęgi”, „Żarnowska”, „Rąbka” i „Rowy”. Łączna długość ścieżek przyrodniczych posiada powyżej 44 km.

Jedna z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego to latarnia Czołpino. Jest zlokalizowana na wydmie pokrytej lasem na wysokości 55 m n.p.m.

Latarnia jest umiejscowiona na wysokości 25 m ok. 1 km od brzegu. Wybudowana z cegły w latach 1872 - 1875. Z tarasu widokowego zobaczymy wydmy, jeziora Łebsko i Gardno, mierzeję Łebsko.

Najwyższe pasmo Wybrzeża Słowińskiego to Rowokół o wysokości 114,8 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości ponad 20 m, rozciąga się z niej krajobraz na Smołdzino, jezioro Łebsko i Gardno oraz wybrzeża Morza Bałtyckiego. Na przełomie XIII i XVI w. znajdowało się tutaj Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny. Do Parku mogą przyjeżdżać turyści, ale mogą chodzić tylko na wyznaczonych szlakach, ich długość to 140 km.

Jakie miejsca warto odwiedzić?

1. Wydma Łącka

Jedna z najbardziej znanych wydm mieszczących się w sąsiedztwie Łeby. Nazwa wywodzi się od wsi Łączka, która 300 lat temu została przysypana przez tę wydmę. Osiąga wysokość ok. 42 m n.p.m., najwyższym jej punkt to Góra Łącka. Rozciąga się z niego przepiękny krajobraz. Jej zasięg obejmuje Morze Bałtyckie, Jezioro Łebsko, Rowokół i pozostałą przestrzeń należącą do ruchomych wydm.

2. Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska mieści się w pobliżu miejscowości Czołpino w kierunku zachodnim od Łeby i Jeziora Łebsko. Możemy się tu dostać idąc przy brzegu z Łeby, trzeba przemierzyć 20-kilometrową trasę w jedną stronę.

Łatwiejsza opcja to dojście do Smołdzińskiego Lasu. Na jednym z parkingów można zaparkować samochód, najlepiej zostawić auto blisko Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego.

Trasa z tego miejsca na Wydmę Czołpińską zajmuje około 2 kilometry.

3. Rowokół

Wzgórze polodowcowe o wysokości 115 m n.p.m. położone niedaleko wsi Smołdzino na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Na przełomie wieków była to święta góra Słowińców którzy zamieszkiwali te okolice do lat 70. XX wieków. Na górze Rowokół jest wieża widokowa, z której rozprzestrzenia się wspaniały pejzaż na okolicę.

4. Zatopiony Las w okolicy Czołpina

Zatopiony Las jest pozostałością lasu dębowo - bukowego, który rósł tutaj 3 tys. lat temu. Silne sztormy wypłukują z piasku ogromne pnie drzew utrzymujące się dzięki ochronnym właściwościom soli.

Las nazywany również martwym możemy sezonowo zaobserwować na różnych fragmentach plaży. Jedna z największych odsłon pierwotnej puszczy odbyła się w 2016 roku.

Narastające przedostawanie się morza na ląd to efekt działania lodowca przed 16 tys. lat.

Nacisk mas lodu cofających się na północ doprowadził do wklęśnięcia się Skandynawii i jednocześnie do uniesienia południowego odcinka Morza Bałtyckiego.

Proces wyhamował, a następnie doszło do odwrócenia, kiedy lodowiec wycofał się. Proces trwa do dzisiaj, rejony wokół Czołpina opadają około 2 mm rocznie, morze odbiera kilkadziesiąt centymetrów tego obszaru.

Przeprowadzone badania na zaprezentowanych pniach udokumentowały, że drzewa spłonęły przed zatopieniem.

5. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej wybudowano w 1963 roku. Wtedy została otwarta wystawa w jednym z gospodarstw. Z biegiem czasu wieś opuszczali rdzenni mieszkańcy i zostawiali swoje domy

razem z zaopatrzeniem. Osoby zarządzające muzeum w ten sposób pozyskiwały przedmioty, z których tworzono następne wystawy.

Od lat 70. XX wieku przeprowadzono prace, których celem było przemieszczenie i odnowienie budynków umiejscowionych w różnych miejscach na wsi, w których zamieszkiwali Słowińcy.

W ten sposób stworzono muzeum, które jest dostępne dla turystów w obecnej formie.

6. Jezioro Łebsko

Jezioro Łebsko to trzecie jezioro znajdujące się w Polsce pod względem wielkości, jest także największym jeziorem przybrzeżnym.   Umiejscowione w Słowińskim Parku Narodowym między Łebą na wschodzie i Klukami na zachodzie. Znajduje się pod ścisłą ochroną i nie jest możliwe wykorzystywanie go do celów rekreacyjnych.

7. Jezioro Sarbsko

Leży na Wybrzeżu Słowińskim na wschodnim odcinku Słowińskiego Parku Narodowego. Znajduje się ok. 1 km od Morza Bałtyckiego. Jezioro posiada powierzchnię 652 hektarów.

Główna rzeka, która zasila zbiornik wodny jest Chełst, jeden z dopływów rzeki Łeby. Dla turystów lubiących aktywny wypoczynek ciekawą propozycją są ścieżki którymi można przemierzyć całe jezioro.

Południowe wybrzeże jest niskie, a północne pokrywają wydmy posiadające wysoki stopień zalesienia, dzięki temu jest to fantastyczne miejsce na wypoczynek na łonie natury.

 Zobacz również: noclegi nad Morzem Bałtyckim     Łeba noclegi      Łeba domki     Łeba apartamenty 


Fot. Pixabay.com

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Łeba, Słowiński Park Narodowy - miejsce, które warto odwiedzić
Kiedy
23 grudzień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny