Najpiękniejsze panoramy na Tatry Zakopane

Najpiękniejsze panoramy na Tatry Zakopane w miejscowości Zakopane

Opis

Zakopane jest jednym z najchętniej wybieranych miast na letni wypoczynek na Podhalu. W okolicy znajduje się wiele punktów widokowych, z których można podziwiać piękne tego regionu. Większość z tych punktów można osiągnąć pieszo, inne kolejką linową, są też takie, na które dotrzemy rowerem - co dodaje dodatkowego uroku wędrówce. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

1. Giewont (1 895 m n.p.m. i 2,7 km długości) - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr i popularnym celem turystycznym. Wyróżnia się trzy podstawowe szlaki na Giewont:
- niebieski z Kuźnic przez Kondracką Przełęcz i Wyżnią Kondracką Przełęcz (ten szlak wiedzie na sam szczyt Giewontu), czas przejścia ok. 3 h 50 min (z krótkimi przerwami)
- czerwony szlak przez Dolinę Strążyską wydostaje się Wyżnią Kondracką Przełęcz (dalej na szczyt za niebieskimi znakami), czas przejścia ok.  3 h 40 min (z krótkimi przerwami)
- żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki dociera na Kondracką Przełęcz (dalej na szczyt za niebieskimi oznaczeniami), średni czas przejścia ok. 3 h 50 min (z krótkimi przerwami)
- szlak graniowy z Kasprowego Wierchu przez Suche Czuby (przejście szlakami zielonym, czerwonym, żółtym a od Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niebieski), jeśli skorzystacie z wjazdu koleją linową na Kasprowy Wierch czas przejścia na Giewont zajmie około 3 godziny. Ze szczytu możemy podziwiać piękne panoramy Tatr Wysokich, Kasprowy Wierch oraz okolicę Hali Kondratowej. Ciekawie prezentuje się także sylwetka samego Giewontu, która z tej perspektywy wygląda inaczej niż ta widziana z Zakopanego.
2. Gubałówka  (1 126 m n.p.m.). Na jej szczyt możemy dodać się kolejką linowo-terenową (obowiązują opłaty) lub szlakami pieszymi. Jednym z najbardziej popularnych są:
- szlak z zakopiańskich Krupówek, który jest bardzo dobrze oznakowany (szlak czarny, wzdłuż torów kolejki na szczyt) a droga jest bardzo łatwa i trwa około godzinę. - z Zakopanego: żółtym szlakiem przez Polanę Szymoszkową wzdłuż wyciągu kolei
- szlak zielony przez Butorowy Wierch: czas wejścia zajmuje około dwóch godzin
Warto wiedzieć, że na Butorowy Wiech możemy wjechać koleją krzesełkową :) Będąc na szczycie Gubałówki możemy podziwiać panoramę Zakopanego i okolic, tatrzańskie szczyty oraz pasma Beskidów. 
3. Kasprowy Wierch ( 1 987 m n.p.m) - ulokowany jest w grani głównej Tatr i znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Warto dodać, że Kasprowy góruje nad trzema dolinami walnymi: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej (po stronie polskiej) oraz Doliną Cichą (po stronie słowackiej). Najpopularniejszym spodobam dostania się na szczyt jest przejazd kolejka linową, na którą polecamy zakupić bilety online, co pozwoli uniknąć stania w długich kolejkach do kas. Dla miłośników górskich wędrówek polecamy następujące szlaki:
- szlak zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie, jest jednym z łatwiejszych a czas przejścia to około 3 godziny,
- szlak żółty również z Kuźnic i droga przez Dolinę Jaworzynki na Przełęcz między Kopami, do Schroniska PTTK Murowianiec - czas przejścia około 4 godziny
- szlak zielony z miejscowości Kiry, do Cudakowej Polany, dalej przechodzi się na szlak
czerwony przez Goryczkową Czubę. Jest to najdłuższy szlak ale widoki jakie nam będą towarzyszyć zrekompensują wszystko -
czas przejścia około 7 godzin.
Na szczycie będziemy mogli podziwiać szczyty Beskidów, Tatr Wysokich polskich i słowackich (Orlą Perć, Zawrat, Świnicę, Kozi Wierch czy Granaty).
4. Wielka Krokiew znajduje się przy skrzyżowaniu ulic J. Piłsudskiego z ulicą B. Czecha, na północnym stoku góry Krokiew (1 378 m n.p.m.) w Zakopanem. Punkt konstrukcyjny skoczni wynosi K125, powstała w 1925 roku. Odbywają się tu liczne konkursy skoków narciarskich Zimowy Puchar Świata, Letnie Grand Pirx, Zimowe Uniwersjady oraz treningi. Na górę można dostać się piesze, idąc wzdłuż kolei linowej, co potrwa kilkanaście minut. Dodatkową atrakcją spaceru jest możliwość zwiedzenie od środka wieży sędziowskiej, z której również są piękne widoki. Wielu turystów korzysta jednak z kolejki krzesełkowej, podróż na szczyt trwa około 5 minut, przy górnej stacji kolejki znajduje się kawiarnia, w której można usiąść i poobserwować okolicę. Mamy piękny widok na Zakopane, Gubałówkę i Tatrzańskie szczyty. Doskonale podziwia się to wszystko podczas zjazdu wyciągiem, gdzie pod koniec trasy zostanie zrobione zdjęcie, które można zakupić na pamiątkę. Kolej czynna jest codziennie, najdłużej w miesiącach letnich bo aż do godziny 20.00. 
5. Morskie Oko położone jest na wysokości na wysokości 1 395 m n.p.m. w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Jest drugim pod względem powierzchni i objętości wód jeziorem w Tatrach. Bardzo widokowe i malownicze są także okolice Morskiego Oka. Już sama tafla błyszczącego jeziora z przeglądającymi się w nim okolicznymi górami robi wielkie przyciąga uwagę i wprawia nas w niesamowity nastrój. Przy Morskim Oku jest schronisko turystyczne im. Stanisława Staszica, gdzie można zjeść ciepły posiłek a także przenocować. Z okolic schroniska zobaczyć można znajdujące się nieopodal Mięguszowickie Szczyty oraz Rysy. Warto również obejść jezioro dookoła, schronisko z innej perspektywy wygląda bardzo ciekawie. Najpopularniejszym szlakiem do Morskiego Oka jest czerwony szlak prowadzący z Palenicy Białczańskiej, znajduje się tu parking (płatny) gdzie można zostawić auto, do tego miejsca kursują również busy. Większość trasy stanowi asfaltowa droga, do przejścia mamy 8,5 km (ok. 2-2,5 h), a po drodze zobaczymy Wodogrzmoty Mickiewicza czyli wodospady utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. Istnieje możliwość udania się do Morskiego Oka Fasiągami czyli konnymi zaprzęgami, które docierają na polanę Włosienica skąd już spacer do miejsca docelowego zajmie wam około 30 minut. Oczywiście zachęcamy do pokonania trasy o własnych siłach. 
6. Rysy (2 501 m n.p.m.) ulokowane w Tatrach Wysokich na granicy polsko-słowackiej należy do Korony Europy. Wejście na szczyt wymaga odpowiedniego przygotowania, bardzo dobrej kondycji oraz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nie jest to trasa dla początkujących. Ciekawostką jest fakt, że szczyt składa się z 3 wierzchołków z czego najwyższy znajduje się po polskiej stronie a dwa pozostałe po słowackiej. Chętnie wybieranym szklakiem przez turystów jest trasa z Palenicy Białczańskiej  dalej Morskie Oko – Czarny Staw – Bula pod Rysami – Rysy - czas przejścia to ponad 11 godzin. Na Rysy można także wejść od słowackiej strony z Popradske Pleso i jest to najszybsze wejście na szczyt oraz nieco łatwiejsze. Niezależnie jaką trasę wybierzemy czekają wspaniałe panoramy, na jednym planie możemy zobaczyć Morskie Oko, Czarny Staw i potężne Mięguszowieckie Szczyty, w kierunku wschodnim Doliny Kaczą, Ciężką, Litworową i majestatyczny Ganek, Wysoką, Gerlach, a po południowej stronie piękną Dolinę Mięguszowiecką.
7. Krzyżne (2 112 m n.p.m) uznawany jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Tatrach, ciekawostką jest, że panorama z przełęczy ukazuje około sto szczytów a najpiękniej widać Dolinę Pięciu Stawów. Przez Krzyżne wiedzie żółty szlak, łączący schronisko na Hali Gąsienicowej ze schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów. Czas przejścia do niewiele ponad 3 godziny. Wędrówka rozpoczyna się w Kuźnicach i prowadzi przez piękne zakątki Tatr: Przełęcz między Kopami, Halę Gąsienicową i Dolinę Pańszczycy, skąd wyprowadza na Krzyżne – miejsce z fantastyczną panoramą na Dolinę Pięciu Stawów i Tatry Wysokie. Z przełęczy rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Tatr Wysokich: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pańszczycy, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna, Opalony Wierch, Żółta Turnia.
8. Krywań (2 495 m n.p.m.) szczyt ten znajduje się po słowackiej stronie Tatr, jest znany z bardzo rozległych panoram, uznany za najpiękniejszy, ale przede wszystkim jest symbolem odrodzenia narodowego Słowacji (Krywań znajduje się w ich hymnie narodowym, a także na monetach 1, 2 i 5 eurocentowych). Na szczyt można wyruszyć z 3 miejsc:
- szlakiem zielonym, z miejsca zwanego Trzy Źródła (Tri studničky),
- czerwonym ze Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso) przez Jamski Staw (Jamské pleso),
- niebieskim z Białego Wagu (Podbanské Biely Váh) przez Jamski Staw (Jamské pleso). 
Na szczycie oprócz tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1841 roku, znajduje się jeszcze jedna, z tekstem wiersza, który napisał poeta Mikuláš Dohnány. Tutaj czekają wyjątkowe widoki m. in. na Mięguszowieckie, Rysy, Wysoką, Gerlach, Łomnicę, Bystra Ławka czy Koprowy Wierch. Z innej strony  widzimy Cubrynę, Miedziane, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i całą grań Orlej Perci, od Wołoszyna przez Kozie Wierchy, po Świnicę i Kasprowy. Każdy ze szlaków wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, pewnego doświadczenia oraz przygoowania. 
9. Kozi Wierch ( 2 291 m n.p.m.) jest najwyższą góra, która w całości znajduje się na terenie Polski. Szczyt wznosi się w długiej wschodniej grani Świnicy pomiędzy Doliną Pięciu Stawów a Doliną Gąsienicową.   Popularna jest trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Kozi Wierch (szlak czarny). Czas przejścia w obie strony to ponad 9 godzin. Nie jest to trudny szlak, także początkujący mogą spróbować swoich sił. Jednak na szczycie może być dość przerażająco, widząc wiele przepaści dlatego lepiej jest obserwować to co dzieje się dookoła. Ze szczytu zobaczymy m.in. Świnicę, Przełęcz między Kopami, Hawrań, Gerlach, Rysy, Szpiglasowy Wierch, Wielki Staw Polski, Krywań.
10. Czerwone Wierchy (2 122 m n.p.m.) znajdują się w Tatrach Zachodnich i są to cztery szczyty: Kopa Kondracka, Małołącznik, Krzesanica i Ciemniak. Warto dodać, że wejście na szczyt należy do łatwych. Najlepszym sposobem dotarcia na Czerwone Wierchy jest podejście na Ciemniaka z Doliny Kościeliskiej, trasa jest nieco męcząca z uwagi na fakt, iż ciągnie się cały czas pod górę. Wyruszamy z Kir – Dolina Kościeliska – Zahradziska – Polana Upłaz – Chuda Przełączka – Twarda Kopa – Ciemniak. Czas przejścia 4h 25 min. Drugim sposobem aby dotrzeć na Czerwoen Wierchy jest wyjście z Kuźnic w Zakopanem kierując się na Przełęcz pod Kopą Kondracką a potem grzbietem Czerwonych Wierchów w stronę Kir. Ze szczytów widać m.in. Świnicę, Lodowy Szczyt, Gerlach, Krywań, Chopok, Dumbier, Gorce, Pieniny, Beskid Sądecki czy Beskid Wyspowy.
11. Gęsia Szyja ( 1489 m n.p.m.) jest skalnym szczytem, którego wierzchołek tworzą powyginane dolomitowe skały (podobnie ukształtowane do szyi gęsi-stąd nazwa). Trasa jest bardzo łatwa, jedynie podejście może być męczące dla osób bez przygotowania, szczyt osiągamy wchodząc po drewnianych schodkach. Polecany przez nas szlak wiedzie przez Rusinową Polanę i rozpoczyna się z parkingu Wierch Poroniec. Już z Rusinowej Polany będą piękne widoki na pasmo Tatr Wysokich. Stąd wejdziemy na Gęsią Szyję w niecałą godzinę. Warto również odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, ciekawostką jest także fakt, iż woda ze znajdującego się obok źródełka uważana jest za uzdrawiającą. Przy dobrej pogodzie zobaczymy szczyty Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Warto dodać, że wierzchołek Gęsiej Szyi tworzą Waksmundzkie Skałki.
Kolejnym szlakiem jest szlak niebieski z Palenicy Białczańskiej w stronę Rusinowej Polany, dalej idziemy szlakiem zielonym na szczyt. Czas przejscia ok. 3h 20 min. Z Gęsiej Szyi podziwiać możemy Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Gerlach, Małą Wysoką, Baranie Rogi, Jagnięcy Szczyt czy Hawrań a także szczyty Beskidu Śląskiego, Niskiego, Wyspowego (m.in. Pilsko, Turbacz, Skrzyczne, Babia Góra, Radziejowa).
12. Rusinowa Polana ( 1 170 – 1 300 m.n.p.m) jest polaną reglową w Tatrach Wysokich, najszybciej można dotrzeć tu z Wierchu Poroniec lub z Zazadniej (1h 15 min). Ten zielony szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę liczy sobie 3,2 km długości, a jego przejście w jedną stronę zajmuje około godziny. Z Rusinowej rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Tatr Polskich i Słowackich, doskonale widać stąd Gerlach, Wysoką, Hawrań, Szczyty Mięguszowieckie czy też Rysy. Warto zabrać ze sobą prowiant, gdyż można tu spędzić cały dzień, piękne widoki, górskie powietrze zachęcają do odpoczynku i relaksu.
13. Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi jedno z piękniejszych miejsc w Tatrach Wysokich. Szlak, który proponujemy jest łatwy, do zdobycia o każdej porze roku. Polecamy udać się z Palenicy Białczańskiej czyli z tego samego parkingu jak na Morskie Oko. Idziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie skręcamy w prawo do Doliny Roztoki i dalej zielonym szlakiem idziemy w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze zobaczymy największy tatrzański wodospad mierzący około 70 m wysokości  jakim jest Siklawa oraz Wielki Staw Polski. Tu też znajduje się schronisko PTTK im. Leopolda Świeża gdzie możemy przenocować oraz zjeść. Po wejściu do doliny ujrzymy Miedziane, Szpiglasowy Wierch, Liptowskie Mury, Kotelnica, grań Orlej Perci.
14. Kościelec (2 155 m n.p.m) znajduje się w Dolinie Gąsienicowej w bocznej Grani Kościelców, ma charakterystyczny skalny szczyt zwany “polskim Matterhornem". Wycieczkę na Kościelec możemy rozpocząć np. w Kuźnicach, lub jeżeli nocujemy na Hali Gąsienicowej, ze Schroniska Murowaniec. Szlak na Kościelec jest dość trudny i wymagający, zaleca się dobre przygotowanie kondycyjne. Szlak z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dol. Gąsienicową zajmie nam około 2 godziny. Z Kościelca widoczne są wszystkie Stawy Gąsienicowe, grań Orlej Perci, Tatry Zachodnie, Świnicę, a nawet Beskid Żywiecki. 
15. Nosal (1 206 m n.p.m) szczyt nad Kuźnicami ulokowany między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Warto wiedzieć, że nazwa góry wywodzi się od jej kształtu. Od północno-zachodniej strony, czyli od alei Przewodników Tatrzańskich, skały Nosala przypominają nos. Na szczyt ruszamy z Kuźnic, gdzie znajduje się spory węzeł szlaków oraz dolna stacja kolejki na Kasprawy Wierch. Sam szlak (zielony później niebieski) jest widokowy i nie należy do bardzo trudnych, niemniej jednak zawsze należy dobrze się przygotować i ubrać. Na Nosal można róneiż wybrać się szlakiem Murowanica oraz przez Jaszczurówkę. Nosal jest doskonałym punktem widokowym między innymi zobaczymy całe Kuźnice i Zakopane, Krokiew, Koszysta, Granaty, Turnie, Kozi Wierch, Kościelec, Kopę Kondracką, Kasprowy Wierch a nawet Babią Górę.
16. Sarnia Skała (1378 m n.p.m) leży w paśmie Tatr Zachodni pomiędzy Doliną Białego a Doliną Strążyską. Szczyt słynie z pięknej panoramy na północne ściany Giewontu. Trasa jest niezbyt trudna także początkujacy wędrowcy sobie z nią poradzą. Ciekawą trasą jest wyjście z Zakopanego z ul. Strążyskiej (wejście do Doliny Strążyskiej) i zrobienie tzw. pętli. Należy wówczas udać się Drogą pod Reglami, dalej Doliną Białego Potoku, wejście na Sarnią Skałę, zejście na Polanę Strążyską, wycieczkę do Wodospadu Siklawica, powrót na Polanę Strążyską i powrót do punktu wyjścia Doliną Strążyską. Czas przejścia to około 3 h 40 minut. Co ciekawe szlak dostępny jest o każdej porze roku. Ze szczytu w zachodnim kierunku zobaczymy Łysanki, Kominiarski Wierch. Z kolei na wschód otwiera się panorama na Krokiew, Kopę Magury, grań Koszystej, Granaty i Żółtą Turnię, na horyzoncie Tatry Bielskie (Hawrań, Płaczliwa Skała), ponadto czeka nas szeroki widok na całą dolinę Zakopanego, Gubałówkę, w dalszym planie także Pilsko, Babią Górę, Police, pasmo Gorców i Pienin. Pięknie stąd widać także Giewont. 
Należy pamiętać, że szczyty te znajdują się w Tatrzańskim Parku Narodowy i każdorazowy wstęp jest płatny. Zawsze przed wyjściem w góry dokładnie sprawdzajcie pogodne, monitorujcie ją, ubierzcie się odpowiednio a także zadbajcie o dobry prowiant. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane, Najpiękniejsze panoramy na Tatry Zakopane
Kiedy
05 maj, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny