Co można robić zimą w Bieszczadach?

Bieszczady zachwycają o każdej porze roku, ale zimą możemy podziwiać jedne z najbardziej zjawiskowych widoków. Bieszczady są jednym z najpiękniejszych pasm górskich znajdujących się w Polsce.

Zimą Bieszczady pokrywa otulina śnieżna, co sprawia, że są jeszcze piękniejsze. 

Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić zimą w Bieszczadach:

Narciarze na pewno znajdą coś dla siebie. Najlepsze miejsca na narty w Bieszczadach to:

  • Kolej linowa LAWORTA
  • Wyciąg narciarski GROMADZYŃ
  • Wyciąg narciarski w CHYROWEJ
  • Wyciąg narciarski w KALNICY
  • Wyciąg narciarski w WEREMIENIU
  • Wyciąg narciarski w ARŁAMOWIE
  • Wyciąg narciarski w BYSTREM 

Zapora w Solinie

Tama w Solinie posiada 664 m długości i 82 m wysokości. Jest jednym z najbardziej zjawiskowych miejsc w Bieszczadach zimą. Jest ulokowana w sercu Bieszczad, to powoduje że staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. W zimie możemy tutaj podziwiać przepiękne doliny i urokliwe pejzaże. Zapora jest jedną z największych atrakcji na tym obszarze. Trzeba pamiętać, że pod wodą znajdują się wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część wioski Wołkowyja.

Adres:
38-610 Solina
Tel.: (13) 492 – 12 – 75

Smerek

Posiada 1222 m n.p.m., ma dwa wierzchołki, północny jest dostępny dla turystów. Smerek jest popularnym szczytem umiejscowionym w Bieszczadach Zachodnich. Unikalnym elementem jest metalowy krzyż. Pomysłodawcą umieszczenia krzyża był proboszcz parafii w Cisnej. Wydarzenie miało miejsce w 1976 roku dla upamiętnienia 600-lecia archidiecezji przemyskiej. Z powodu złego stanu technicznego, krzyż wymieniono. Nowy krzyż został postawiony przez mieszkańców Wetliny, Smereka i Kalnicy 18.09.2018 roku. Instalacja uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Możemy stąd zaobserwować Połoninę Wetlińską, pasmo graniczące z Wielką Rawką i Rabią Skałą, Pasmo Łopiennika i Durnej, Wysoki Dział z Wołosanią oraz miejscowości Wetlina i Smerek.

Najpopularniejsze szlaki prowadzące na Smerek:

•           Czerwony szlak z miejscowości Smerek.

•           Szlak żółty i ścieżka przyrodnicza Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Jodła” – Zatwarnica – Suche Rzeki – Smerek.

•           Żółty szlak z miejscowości Wetlina – Wetlina – Przełęcz Mieczysława Orłowicza – Smerek.

•           Wędrówka czarnym szlakiem z Jaworzca.

•           Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska – Smerek.

Połonina Wetlińska

Masyw górski o wysokości 1255 m n.p.m. jest najchętniej odwiedzaną połoniną w Bieszczadach Zachodnich, rozprzestrzeniają się stąd atrakcyjne widoki Pasmo o dwóch wierzchołkach, jego kontynuacją jest Smerek umiejscowiony na wysokości 1222 m n.p.m. rozdzielony przełęczą Orłowicza.

Szlaki na Połoninę Wetllińską:

•            Czerwony Główny Szlak Beskidzki z Berehów Górnych prowadzący na Połoninę Wetlińską i Smerek.

•           Żółty szlak z przełęczy Wyżnia.

•           Zielona ścieżka przyrodnicza „Pełnik” z Wetliny przez przełęcz Orłowicza.

Połonina Caryńska

Masyw górski o wysokości 1297 m n.p.m. jest jedną z najpiękniejszych połonin w Bieszczadach. Położona jest między Ustrzykami Górnymi a Brzegami Górnymi. Mieści się w obrębie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Na Połoninę Caryńską prowadzą następujące szlaki:

●         Czerwony Główny Szlak Beskidzki z Ustrzyk Górnych spod schroniska, trasa zajmuje około 3 godzin.

●         Zielony Szlak z Małej Rawki znajdującej się na wysokości 1267 m n.p.m. przez przełęcz Wyżniańską, na najwyższy punkt prowadzi czerwony szlak, około 2 h.

●         Zielona ścieżka przyrodnicza „Buk” wiedzie z Ustrzyk Górnych, przejście trwa ok. 3,5 godzin.

Tarnica

Łańcuch górski o wysokości 1346 m n.p.m., jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów, zaliczany do Korony Gór Polskich. Unosi się na brzegu wzniesienia połonin w gnieździe Tarnicy i Halicza.

Na szczycie góruje punkt geodezyjny i żelazny krzyż postawiony w 1987 roku na pamiątkę wizyty ks. Karola Wojtyły. Tarnica jest najlepszym punktem widokowym polskich Bieszczadów.

Szlaki na Tarnicę:

–                Czerwony Główny Szlak Beskidzki z Ustrzyk Górnych poniżej schroniska wśród połonin Caryńskiej i Wetlińskiej do przełęczy pod wierzchołkiem Tarnicy, finalny fragment jest bardzo malowniczy, dalej pójdziemy żółtym szlakiem łącznikowym na szczyt w ok. 3 godziny.

–                Niebieski szlak graniczący z Wołosatym na przełęcz pod szczytem Tarnicy, a następnie prowadzi żółtym szlakiem łącznikowym, droga zajmuje ok. 2 godzin.

Miejsca, które warto zwiedzić zimą w Bieszczadach

Bieszczady to jedno z najbardziej uroczych miejsc w Polsce, warto je zwiedzić również zimą. Możemy tu zobaczyć drewniane chaty pokryte soplami i niezwykłe krajobrazy, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci. W Bieszczadach mieści się dużo drewnianych chat, które warto odwiedzić zimą. Jedną z nich jest Chata Zawadka ulokowana w Gorcach.

 Jest to interesująca atrakcja turystyczna, którą warto zwiedzić o każdej porze roku, ale w szczególności zimą, kiedy wszystko jest pokryte śniegiem.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia zimą jest Gorczański Park Narodowy, usytuowany blisko Bieszczad, który jest jednym z najładniejszych atrakcji przyrodniczych w Polsce.

Możemy także pospacerować po Tarnicy, jest to najważniejszy ośrodek turystyczny w Bieszczadach. Warto odwiedzić kościół katolicki, Nowy Zamek, Muzeum Bieszczadzkie, gdzie możemy zapoznać się z historią tego regionu. Zimowe wędrówki po Bieszczadach gwarantują zapadające w pamięć zimowe krajobrazy. Najlepszy sposób na cieszenie się zimowymi widokami jest wędrowanie po okolicy pieszo. Bieszczady są jednym z najlepszych miejsc do uprawiania sportów zimowych. W pobliżu znajdują się ośrodki narciarskie, które zapewniają wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu.

Zimowy przejazd Bieszczadzką Kolejką

Bieszczadzka Kolejka Leśna nazywana także Bieszczadzką Ciuchcią to najwyżej położona kolejka wąskotorowa w Polsce. Przez lata była wykorzystywana do transportu drewna i mieszkających w okolicy mieszkańców, a podczas I wojny światowej także wojska. W 1994 roku z powodu problemów ekonomicznych przestała funkcjonować.  W 1996 r. powstała Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która zdecydowała o utrzymaniu zabytkowej kolejki. Pierwsze kursy rozpoczynające sezon są organizowane w czasie ferii zimowych. Zimowe podróże kolejką nawiązują klimatem do kuligów, do dyspozycji turystów są cztery półotwarte wagony. Wagony są podgrzewane piecykami, do których drewna dokładają turyści. Bieszczadzka Ciuchcia pozwala na podziwianie przepięknych pejzaży i karpackich lasów Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Adres:
Ul. Majdan 17
38-607 Cisna
Tel.: (13) 468 – 63 – 35

Bieszczadzkie doliny

Zima jest bardzo dobrym czasem, aby zobaczyć co ukrywają bieszczadzkie doliny. Bieszczady mają interesującą i bogatą historię, bez wątpienia ich symbolem są cerkwie. Te najpiękniejsze znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zalicza się do nich: cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku. zespół cerkiewny pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku.

Jeżeli mamy w planach dłużej pobyć na Szlaku Architektury Drewnianej warto wybrać się do cerkwi w Komańczy, Równi, Stefkowej.

Mieści się tutaj dużo obiektów, każdy pasjonat kultury bojkowskiej lub łemkowskiej z pewnością odnajdzie swoją najładniejszą świątynię.

Warto odwiedzić zlokalizowaną wśród lasów cerkiew w Łopience. Przed wojną mieściło się tutaj bardzo znane Sanktuarium Maryjne, do którego przyjeżdżali wierni. Obecnie jest zmodernizowana, służy turystom i wiernym w czasie okolicznościowych nabożeństw.

Chatka Puchatka

Popularne schronisko znajdujące się w Bieszczadach na Połoninie Wetlińskiej o wysokości 1232 m n.p.m. Jest najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach nazywane często Chatką lub Tawerną.

Chatkę Puchatka zbudowano w połowie XX wieku w formie wojskowego punktu obserwacyjnego, schronisko istnieje od 1967 roku, jest zarządzany przez bieszczadzkiego pioniera Ludwika Pińczuka. Mieści się tutaj posterunek GOPR, funkcjonuje też świetlica i bistro, w którym możemy zakupić gorące dania, słodycze, kawę, herbatę. Do Chatki Puchatka dojdziemy Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Adres:
38-608 Wetlina
Tel.: 502 – 472 – 893

Tradycyjne kuligi po Bieszczadach z końmi to świetna atrakcja a śnieżną przygodę warto połączyć z opowiadaniem przewodnika o Bieszczadach podczas przejazdu na saniach.

Zobacz również:     Bieszczady noclegi domki     Ustrzyki Górne noclegi     Dwernik noclegi  Polańczyk noclegi domki   Solina noclegi     

Obraz Lucjan z Pixabay