Co wziąć na jesienną wyprawę w góry?

Jak przygotować się na jesienną wyprawę w góry ?

Jesień w górach jest niesamowicie pięknym zjawiskiem. Miłośnicy wypraw górskich czekają cały rok, aby właśnie wtedy wybrać się na wycieczkę i zobaczyć ośnieżone wyższe partie gór kontrastujące z ciepłymi kolorami przybieranymi przez przyrodę. Jednak planując taki wyjazd należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Jesień to przejściowa pora roku, ma skłonność do zmienności, raz jest ciepła, złocista i słoneczna jak letnie dni, a czasem ponura, zimna i mokra niczym pierwsze dni nadchodzącej zimy.  Szykując się na górskie wyprawy trzeba przygotować się na różne scenariusze i pamiętać ze pogoda może się zmienić zaledwie w ciągu kilku godzin. 

Dlatego podpowiadamy co jest najważniejsze i najpotrzebniejsze podczas takich wypadów. 

Lista rzeczy:

  • Przede wszystkim wygodne buty, bo to w nich spędzimy wiele godzin, najlepiej nadawać się będą trekkingowe z wysoką cholewką, grubą podeszwą, wodoodporne, wyposażone w górski bieżnik, ograniczą one ryzyko uszkodzenia nogi podczas chodzenia po nierównych lub kamienistych nawierzchniach, a także gdy po deszczowych dniach szlaki są bardzo śliskie.
  • Stuptuty – wodoodporne ochraniacze na nogawki pełniące funkcję zabezpieczającą przed wlaniem się wody czy błota do butów.
  • Odzież powinna być warstwowa, czyli ubieramy się na tzw. cebulkę. Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna, która ma na celu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, m.in. przez właściwe odprowadzanie wilgoci. Kolejna warstwa to warstwa termiczna, powinna być zależna od warunków atmosferycznych. Wczesną jesienią, gdy dni w większości są ciepłe wystarczy bluza, bądź sweter. Jednak później, gdy ranem temperatura potrafi spaść poniżej 0, a opady śniegu mogą pojawić się znienacka warto wybrać polar, to on najlepiej pełni funkcję warstwy termicznej. Kolejną warstwą jest kurtka oraz peleryna, mają one za zadanie chronić przed wiatrem oraz deszczem. Najlepiej wybrać odzież wyposażoną w membranę, gwarantującą wodoodporność. 
  • Czapka, rękawiczki i chusta wielofunkcyjna przydadzą się gdy późna jesienią pojawia się czasem delikatny mróz.
  • Plecak z wieloma dobrze dostępnymi kieszeniami i pokrowcem gdyby zaczęło padać. Mniejsze pojemności polecane są na krótkie kilkugodzinne, bądź całodobowe wypady, większe ponad 40 litrów to plecaki dobre na kilkudniowe wędrówki, powinny być one wyposażone w pasy biodrowe, które odpowiednio obciążą mięsnie pleców
  • Termos z ciepłym napojem, który ogrzeje nie tylko organizm od środka ale także i zmarznięte ręce.
  • Zapas jedzenia oraz wody, plus coś słodkiego np. czekolada, na chwilę, gdy nadejdzie duże zmęczenie.
  • Zalaminowana, aktualna mapa, przyda się, gdyż w górach nie zawsze jest dostęp do zasięgu oraz Internetu, dzięki laminacji mapa nie ulegnie zniszczeniu, gdyby zaczął padać deszcz.
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Telefon oraz powerbank
  • Folia NRC – koc ratunkowy
  • Plastry na odciski
  • Latarka, ponieważ noc w górach potrafi nadejść niezwykle szybko zwłaszcza jesienią, gdy odbywa się to dość wcześnie i aby zejść bezpiecznie ze szlaku potrzebne będzie oświetlenie trasy. Najbardziej polecana jest czołówka oraz zapasowe baterie.
  • Scyzoryk wielofunkcyjny oraz zapalniczka
  • Gaz pieprzowy lub gwizdek, gdy wybieramy trasę, na której mogą pojawić się dzikie zwierzęta.

Dobrym krokiem w stronę zwiększenia własnego bezpieczeństwa będzie zapisanie numerów ratunkowych. Wiadomo, że na trasie mogą spotkać nas różne rzeczy, a jeśli nie nas, to możemy być świadkami niebezpiecznych zdarzeń czy upadków. W takiej sytuacji należy wezwać pomoc.

Numer ratunkowy GOPR – 985

Numer ratunkowy TOPR – +48 601 100 300

Istnieje również aplikacja do zainstalowania na telefon, nazywa się „Ratunek” i pokazuje ona dokładnie naszą lokalizację.

Pamiętać trzeba także, aby nie wychodzić w góry samemu bez poinformowania innej osoby. Należy oznajmić jaki szlak planuje się przejść oraz o której nastąpi powrót. 

Zobacz również:     Tatry noclegi     Pieniny noclegi     Bieszczady noclegi     Góry Stołowe noclegi     Beskidy noclegi     Karkonosze noclegi