Czarny Staw pod Rysami
Czarny Staw pod Rysami to jezioro położone na wysokości 1583 m czyli wyżej niż lustro Morskiego Oka, aż o 188 metrów. Jego powierzchnia wynosi około 20,64 ha a maksymalna głębokość to 76,4m. Ciekawe jest także zabarwienie jeziora, którego nazwa wzięła się z występujących w nim sinic, czyli żywych organizmów odpowiadających za ciemny, prawie czarny kolor wody. Czarny Staw pod Rysami otaczają wysokie szczyty, wśród których można wymienić Rysy, Kazalnicę, Wołowy Grzbiet, Mięguszowiecki Szczyt wraz z Przełęczą pod Chłopkiem, Żabi Szczyt Wyżni i Żabiego Mnicha.
Spis treści
Trasa do Czarnego Stawu pod Rysami czyli jak do niego dotrzeć?
Do Czarnego Stawu został wytyczony szlak czerwony, jego dystans to niespełna dwa kilometry. Początek wyprawy rozpoczynamy nad Morskim Okiem, przy Schronisku PTTK im. Stanisława Staszica. Jezioro możemy obejść z lewej (ok.25 minut) lub z prawej strony (ok. 30 in.). Ścieżka jest wygodna, prowadzi stopniami zbudowanymi z głazów. W połowie podejścia, z lewej strony, mijamy wodospad Czarnostawiańską Siklawę. Na trasie czekają nas różnice wzniesień a wędrując latem warto zabezpieczyć skórę przed promieniami słonecznymi. Docierając do celu ujrzymy odlany z tatrzańskiego żelaza krzyż z 1836 r. , który został zaprojektowany przez Wojciecha Kułacha z Gliczarowa. Widok jeziora, jego braw w otoczeniu olbrzymich szczytów z pewnością wprawi was w zachwyt.
Ile się idzie na Czarny Staw pod Rysami?
Trasa spod Morskiego Oka do Czarnego Stawu pod Rysami trwa około godzinę, co oczywiście zależy od naszej kondycji. Czasami są strome podejścia, wymagające siły i w niektórych przypadkach odwagi 🙂
Ile się idzie z Czarnego Stawu na Rysy?
Napawając się pięknym widokiem Czarnego Stawu z pewnością zregenerujemy siły i możemy także udać się szlakiem czerwonym na Rysy – najwyższy szczyt w Polsce. Szlak ten jest trudny i trzeba mierzyć siły na zamiary. Czas przejścia wynosi 3 godziny.
Pamiętajcie, że każde wyjście na górski szlak wymaga od nas rozwagi i dobrego przygotowania. Ważny jest zarówno ubiór, odpowiednie buty, ekwipunek jak i monitorowanie stanu pogody.
Zobacz również: Zakopane noclegi z widokiem na góry kwatery prywatne Zakopane apartamenty Zakopane