Jesień w Olsztynie, dlaczego warto tam jechać, co zwiedzić?
Kiedy zbliża się piątek, w naszych myślach pojawiają się zapytania jak spędzimy dwa najbliższe dni wolnego od pracy. Jednak lato już się skończyło. Nie pojedziemy gdzieś popływać i poleżakować na plaży. Jednakże nie będziemy siedzieć w domu i oglądać telewizje, czy spać na fotelu. Dla poprawy posiadanej przez nas formy i zdrowia, zawsze możemy gdzieś się przejechać na krótki dwudniowy wypoczynek. Z dala od zgiełku i codziennej szarości. Z tego względu wybrać możemy i pojechać w odwiedziny do miasta Olsztyn.
Dlaczego warto jechać do Olsztyna. Co zwiedzić jesienią, jakie atrakcje zobaczyć w Olsztynie?:
–Ratusz w Olsztynie, to godny zobaczenia i podziwu budynek architektury neorenesansowej. Jest on obecnie siedzibą władz Olsztyna. Wnętrza budynku obejrzymy w czasie godzin pracy. Natomiast z zewnątrz wybierzmy się podziwiać, fotografować, ów budynek nocą.
–Zamek w Olsztynie, do chwili obecnej z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna oraz kwadratowa, a także fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kużnicy oraz ślady dymarek. W latach 1992–1993 oraz 1995–1998 odbywał się tu międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów. Po zawaleniu się fragmentu muru zamkowego konserwator zabytków zakazał tego typu imprez. Ruiny zamku udostępnione są do zwiedzania.
–Centrum Olsztyna obejmuje Rynek Starego Miasta. Oficjalna nazwa to ulica Stare Miasto. Główny plac olsztyńskiego Starego Miasta, który umiejscowiony jest w środku Starego Miasta. Przy Rynku Starego Miasta znajdowały się kamienice. W większości niestety zostały one zniszczone przez Armię Radziecką w lutym 1945 roku po zdobyciu miasta. Dziś mieszczą się w nich liczne sklepy i restauracje. Na środku rynku znajduje się Stary Ratusz, w którym się mieści dzisiaj Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która przeszła również generalny remont wraz z Rynkiem otaczającym Stary Ratusz.
–Stary Ratusz w Olsztynie – zachowany do chwili obecnej budynek, został wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku w stylu późnogotyckim. W 2 połowie XVIII wieku, został nieznacznie rozbudowany w kierunku zachodnim. Zmieniono w nim układ otworów okiennych w elewacji południowej. Wybudowano także ośmioboczną wieżyczkę na dachu. Prawdopodobnie opisywany budynek został otynkowany. W 1829 roku budynek stał się siedzibą Królewskiego Sądu Ziemskiego i Grodzkiego. Był on użytkowany przez urząd i radę miejską ponownie w latach 1880-1916. Następnie w kolejnych latach, to jest od 1849 do 1881 dobudowano dwukondygnacyjne skrzydło, które było dostawione do ściany północnej. Natomiast tynkowane elewacje ratusza, uzyskały zaś wystój historyzujący, z boniowaniem w parterze, gzymsem między kondygnacyjnym oraz naczółkami nad oknami piętra. Główne wejście w nowym portalu usytuowano na osi ściany południowej. Dodatkowo w latach od 1927 roku, do 1928 dobudowano skrzydło północne. Z elewacji usunięto został poprzedni wystrój architektoniczny. Pozostawiono gładkie tynkowane płaszczyzny ścian. Nowo powstały budynek, uzyskał regularny rzut z wewnętrznym dziedzińcem. Zamkniętym trzema skrzydłami i kurtynową galerią arkadową wzdłuż czwartego boku. W 1942 roku niestety spłonął dach i wieżyczka. W 1945 roku budynek został spalony, podczas wejścia wojsk radzieckich do miasta. Od 1952 roku, budynek stał się i jest siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo w latach 60 XX wieku uzyskał dekorację sgraffitową , a także zegary słoneczne na elewacjach wschodniej i południowej ratusza. W 2000 roku, odbudowano wieżyczkę na dachu. W 2002 roku, podczas prac związanych z remontem biblioteki, odkryto gotyckie ceglane elewacje ratusza. Przeprowadzone badania architektoniczne i archeologiczne pozwoliły ustalić chronologię budowy ratusza oraz rewaloryzować formy późnogotyckiej architektury.
– Co jednak sprawia, że warto zwiedzić Stary Ratusz. Otóż to, że ujrzymy regularny czworobok śród rynkowej zabudowy, który powstał w kilku etapach. Budowla ta jest wykonana na planie prostokąta. Cały budynek stojącego ratusza należy obejrzeć dokładnie, aby zobaczyć wszystkie posiadane przez niego zalety i plusy. Zobaczyć jego kondygnacje, elewacje. Blendy, wnęki i płyciny pod dekoracyjnymi łukami późnogotyckimi w elewacjach ratusza tynkowane. Stolarkę drewnianą, historyzującą, w oknach pierwszego pietra ratusza współczesne szklenie gomółkowe. Trzy mozaikowe zegary słoneczne, które zostały wykonane z dużych, nieregularnych kawałków barwnej, glazurowanej ceramiki. Ratusz jest budowlą piętrową. Na parterze są zachowane fragmenty dekoracji gotyckich. W szczycie wschodnim triada portalowo-okienna. Środkowy portal, ujęty podwójnym gotyckim „oślim grzbietem” i pojedynczym łukiem odcinkowym to dawne wejście na parter ratusza. Natomiast elewacje pierwszego piętra to sekwencja blend zamkniętych łagodnym łukiem oraz trzy, poczwórne gotyckie okna, wypełnione szybkami-gomółkami. W narożnikach budynku znajdują się zegary słoneczne. Jedyną ozdobą XIX-wiecznego skrzydła zachodniego, Starego Ratusza jest sgraffitowy medalion z motywem ludowym autorstwa Andrzeja Samulowskiego. Natomiast górująca nad ratuszem wieżyczka została zrekonstruowana w 2000 r. według projektu Urszuli Madei-Kuleckiej. Jest to kopią udokumentowanej faktograficznie wieżyczki z 1852 roku. Jednak nie posiada ona zegara.
– Następną ciekawostką, czy też atrakcją czekającą na nas w Olsztynie jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Zostało ono otworzone 19 lutego 1973 roku. Przedstawiane planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Od samego początku w swej ofercie Planetarium zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką. Znajdziemy tu seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz seanse edukacyjne, gdzie podstawą jest prezentacja w przystępny sposób oraz w widowiskowej formie wiedzy astronomicznej stanowiącej element szkolnych programów nauczania.
– Amfiteatr w Olsztynie, pod patronatem Czesława Niemena, usytuowany jest tuż przy zamku. To sprawia, że w sezonie letnim Stare Miasto tętni życiem nieprzerwanie. Dodatkowo jest on jeszcze główną sceną corocznego cyklu wydarzeń. Odbywają się na nim koncerty, imprezy rozrywkowe oraz występy artystyczne. Posiada on profesjonalną oraz zadaszoną scenę.
-Odnajdziemy także w Olsztynie ławeczkę Mikołaja Kopernika, która została wykonana w 2003 roku. Jej lokalizacja jest następująca. Otóż znajduje się ona na zbiegu ulic Zamkowej, Okopowej, przed groblą wjazdową prowadzącą do Zamku Kapituły Warmińskiej, umiejscowionej w przedstawianym Olsztynie.
– Wysoka Brama w Olsztynie, jest to obiekt wzniesiony z czerwonej cegły. Ma ona kształt kwadratu o wymiarach 9,5 metra na 9,8 metra. Cztery jej pełne kondygnacje wieńczy z kolei częściowo piąta. Brama ma 23 metry wysokości. Natomiast gotyckie mury sięgają zaś do 18,6 metrów wysokości. Zarówno bramę, jak i jej przybudówkę nakryto dachami dwuspadowymi. Przedstawiana i opisywana brama jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Olsztynie. Wysoka Brama była również wielokrotnie remontowana oraz modernizowana. W wyniku czego doszło do zmian. Obecnie w pomieszczeniach bramy może zamieszkać każdy, jako gość, urządzonego tu hotelu. We współczesnych latach zrekonstruowana została drewniana brona. Na placu przed Wysoką Bramą, prowadzone wykopaliska , przyczyniły się do odkrycia pozostałości fortyfikacji. Dlatego obejrzyjmy z bliska, osobiście przedstawioną Wysoką Bramę w Olsztynie.
– Kamienice w Olsztynie, warto zobaczyć ze względu interesującego wyglądu, ciekawego malowania.
– Park Podzamcze to kolejna atrakcja, znajdująca się w Olsztynie do zwiedzenia, a raczej zobaczenia. Otóż Olsztyńskie Stare Miasto okala Park Podzamcze. Jest on największym miejskim parkiem, usytuowanym w przepięknej scenerii, rzeki Łyna, która się dodatkowo jeszcze wije. W tym miejscu spotkamy naturalne i ciekawe zabytki przedstawianego miasta.
– Kolejną atrakcją, jaka czeka na nas w Olsztynie jest przystań kajakowa na Łynie oraz „Niagara” znajdujące się tuż przy olsztyńskim zamku.- Nowy Ratusz w Olsztynie powstał, kiedy miasto na początku XX wieku, rozwijało się na tyle pomyślnie oraz dobrze, że zarządzające nim władze, zmuszone zostały do rozwiązania kwestii braku miejsca do pracy dla urzędników w budynku Starego Ratusza. Nowy Ratusz powstał niedaleko Wysokiej Bramy w 1915 roku. Przeniosła się do niego rada miasta, a po przejęciu Olsztyna przez Polaków w Nowym Ratuszu swoją siedzibę miał prezydent miasta. Budynek Nowego Ratusz posiada razem trzy skrzydła oraz wieżę ratuszową z posiadanym mechanizmem zegarowym, który został zamontowany tam w 1923 roku.
– Przebywając w Olsztynie usiądźmy na ławce wraz z Polskim astronomem Kopernikiem. Nie mijajmy jej obojętnie, tylko przysiądźmy na niej wraz z Polskim astronomem. Ponieważ Mikołaj Kopernik, przesiadywał tu na niej tuż przed zamkiem. Wykonajmy sobie zdjęcie ze słynnym astronomem.
– Park Podzamcze w Olsztynie, znajdujące się wspominane Stare Miasto od północy i zachodu otoczone jest rozległymi terenami zielonymi. Przez które przepływa rzeka Łyna. Dawniej obszar ten zajmowały średniowieczne fortyfikacje, a obecnie czeka tu na turystów mnogość atrakcji. W śród których wyliczyć można: trasy spacerowe, pozostałości po dawnym systemie obronnym, rzeźby oraz fontanny. Trudno o lepsze miejsce na krótki odpoczynek po aktywnym zwiedzaniu!
– Kolejną rzeczą godną naszej uwagi w zwiedzanym Olsztynie jest budynek dawnej rejencji olsztyńskiej i Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.
Chcąc stanąć naprzeciw skomplikowanej historii miasta możemy wybrać się na plac Xawerego Dunikowskiego, gdzie zobaczymy dwie budowle: neobarokowy gmach dawnego urzędu rejencji olsztyńskiej (historycznego województwa niemieckich Prus Wschodnich) oraz budzący wiele kontrowersji i emocji monument nazywany dziś Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.
– Jezioro Ukiel to, potocznie Krzywe. Jezioro to usytuowane jest w Olsztynie. Dokładniej, położone jest ono na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna. A konkretnie pisząc, pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy. Jest ono również największym jeziorem Olsztyna, o powierzchni 412 hektarów. Jego klasa czystości: II Kategoria podatności na degradację: II. Jezioro składa się z czterech plos. Dodatkowo istniejące baseny jeziora Ukiel/Krzywe połączone są cieśninami, które noszą potoczne nazwy, to jest: Lwia Paszcza, Czarne Wrota i Zakręt. Przy basenie olsztyńskim znajduje się tzw. „Zatoka Miła” oraz „Słoneczna Polana”, a także umiejscowiona jest Plaża Miejska. Ważną informacją tyczącą się tego jeziora, posiadającego dwie nazwy, jest to, że znajdują się przy nim również ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie (w tym przystań Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych), kajakowe oraz plaża miejska.
– Jezioro Długie, jest położone w zachodniej części Olsztyna, a dokładniej w dorzeczu Łyny-Pregoły. Posiada ono też sztuczne połączenie z Czarnym Jeziorem oraz Ukiel/Krzywe. Brzegi tego jeziora są jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Olsztyna. Oba brzegi jeziora są połączone dodatkowo mostem. Posiada ono również sztuczne połączenie z Jeziorem Czarnym oraz Jeziorem Ukiel/Krzywe. Brzegi jeziora są jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Olsztyna. Oba brzegi tego jeziora są połączone mostem.
– Jezioro Kortowskie, jest to jezioro przepływowe, położone w południowo-zachodniej części Olsztyna. Jezioro to drugi co do wielkości akwen w Olsztynie. Jego zbiornik zasilają leśne potoki. Linia brzegowa Jeziora Kortowskiego liczy 4,8 kilometra oraz od zachodniej strony jest zalesiona.
– Jezioro Trackie, jest [ położone we wschodniej części Olsztyna, na terenie osiedla, o nazwie Zielona Górka. A dokładniej usytuowane ono jest na terenie Pojezierza Olsztyńskiego.
– Jezioro Skanda, jest położone na południowo-wschodnich obrzeżach Olsztyna, na terenie osiedla, o nazwie Mazurskie, na północ od drogi krajowej Olsztyn–Szczytno,
w dorzeczu Łyny-Pregoły. Nad tym jeziorem znajdują się dwie duże plaże (piaszczysta i trawiasta) oraz kilkadziesiąt małych.