Rusinowa Polana

Rusinowa Polana zlokalizowana jest w Tatrach Wysokich na wysokości ok. 1180–1300 m n.p.m. Ta polana reglowa stanowi doskonały punkt widokowy na liczne szczyty. Śmiało można powiedzieć, że jest rodzinnym szlakiem z uwagi na łatwość pokonywania trasy. Jeśli planujecie noclegi w Zakopanem musicie się tam wybrać!

Co warto wiedzieć?

Ciekawostką związana z Rusinową Polaną jest fakt, że obecnie prowadzi się tu wyłącznie wypas kulturowy – ograniczony czasowo i do liczby ok. 200 sztuk owiec. Dawniej górale wypasali tu niezliczoną ilość owiec i krów, co przyczyniło się do wymierania chronionego gatunku roślinności między innymi rzadkiej złoci małej. Tatrzański Park Narodowy aby chronić tą roślinność wprowadził takie ograniczenia. W pobliżu Rusinowej Polany znajduje się kolejny punkt widokowy – na Gęsiej Szyi oraz Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Warto dodać, że nazwa wywodzi się od nazwiska Rusinów, sołtysów z Gronia, którym została nadana przez króla Zygmunta III Wazę już w 1628 roku. Co ciekawe krzyżują się tu dwa szlaki – zielony z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową i niebieski z drogi Oswalda Balzera (Zazadne) od Palenicy Białczańskiej.

Jak się dostać na Rusinową Polanę

Trasa na Rusinową Polanę jest bardzo łatwa, prowadzi na nią zielony szlak. Ta widokowa polana znajduje się między Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Aby udać się na Rusinową należy dojechać (samochodem lub busem) do parkingu na Wierch Poroniec – trasa na Łysą Polanę i na Morskie Oko.

Gdzie zaczyna się szlak na Rusinową polanę?

Najczęściej wybierany przez turystów jest szlak z parkingu Poroniec. Oznakowanie jest bardzo dobre, dotrzemy tu własnym samochodem lub busami, które często kursują do tego parkingu z Zakopanego. Warto dodać, że szlak prowadzi przez las, trasa jest szeroka i łatwa.

Ile się idzie na Rusinową Polanę?

Z Rusinowej Polany prezentuje się najpiękniejszy widok na Tatry, szczególnie dobrze widać Murań i Hawrań. Trasa na tą widokową polanę zajmie nam około godzinę, z dziećmi trochę więcej. Mamy do pokonania nieco ponad dwa kilometry spokojnym, głównie leśnym szlakiem, bez nachyleń. Na miejscu wspomniane widoki rekompensują nam cały wysiłek.