Szklarska Poręba atrakcje, historia…
Szklarska Poręba pełna wrażeń
Do Szklarskiej Poręby warto i należy przyjechać z wielu powodów. Po pierwsze – góry i przyroda Karkonoszy, wspaniałe widoki, niecodzienne zjawiska przyrodnicze. Po drugie to wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek, okolica jest bogata w trasy rowerowe, piesze, to także idealne miejsce dla narciarzy. Po trzecie można tu zobaczyć wiele intersujących kompleksów skalnych, po czwarte warto także poznać historię wydobywania minerałów na tych ziemiach, produkcji szkła oraz bogatą tradycję walońską. Powodów można wymienić jeszcze bardzo wiele. Istotne jest także to, że Szklarska Poręba oferuje atrakcje dla turystów w każdym wieku od dzieci po seniorów. Wiele atrakcji oraz bogata baza noclegowa z pewnością nie zawiedzie nikogo. Z tego powodu nie siedźmy w domu, tylko spakujmy się, wsiądźmy w samochód i w drogę.
Co warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie ?
Do najpiękniejszych miejsc w okolicy zaliczyć można: Karkonoski Park Narodowy oraz Izerski Park Narodowy . W pobliżu miasta znajdują się dwa wodospady Kamieńczyk oraz Wodospad Szklarski.
Wodospad Kamieńczyk położony na wysokości 846m n.p.m po stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad, skalne pionowe ściany osiągają od 20-30m wysokości. Po środku znajduje się jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk”. Schronisko Kamieńczyk oferuje noclegi, bufet z napojami i posiłkami oraz sklep z pamiątkami. Obok wodospadu Kamieńczyka biegnie szlak czerwony. Szlakiem Sudeckim dojdziemy na Halę Szrenicką, Szrenicę i dalej szczytami Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów oraz Śnieżki.
Wodospad Szklarki położony na wysokości 520 m n.p.m. na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jest bardzo często odwiedzany przez turystów. Wysokość sćiany to 13,3 m. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcono na Schronisko „Kochanówka”. Jest kilka tras, którymi możemy dostać się w okolice wodospadu – niebieskim szlakiem z Piechowic, czarnym ze Szklarskiej Poręby Dolnej, ewentualnie zielonym/czarnym ze Szklarskiej Poręby Górnej.
Będąc w Szklarskiej Porębie warto wybrać się na Śnieżne Kotły. To kotły polodowcowe położone u stóp Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.), których ściany opadają nawet 200 metrów w dół. Najczęściej wybieranym szlakiem na Śnieżne Kotły jest czerwony prowadzący od strony Szrenicy.
Kolejną atrakcją którą warto zobaczyć są Krucze Skały (718 m n.p.m.) położone w zachodnich Karkonoszach nad rzeką Kamienna, która rozgranicza Karkonosze od Gór Izerskich. Krucze Skały to granitowe baszty o wysokości około 30 metrów, położone na prawym brzegu rzeki Kamiennej w Karkonoszach. Krucze Skały tworzą głównie dwie granitowe baszty, których wysokość dochodzi do 30 metrów. To świetne miejsce na wspinaczkę skałkową, przejść mostkiem linowym pomiędzy basztami lub zjechać ze skał ?tyrolką” Na szczycie znajduje się punkt widokowy z którego możemy podziwiać dolinę Kamiennej, Góry Izerskie oraz górną część Szklarskiej Poręby.
Taras widokowy to następna atrakcja Nosi on nazwę Złoty Widok. Przygotowane są tu miejsca do odpoczynku. Podczas relaksu towarzyszy zwiedzającym krajobraz Karkonoszy. Jest to jedna z nowszych atrakcji, Funkcjonuje on od wiosny 2020 roku.
Ciekawostką jest, że w pobliżu znajduje się również Izerski Park Ciemnego Nieba. Nie dociera tam łuna świetlna oświetlenia miejskiego, dzięki czemu nocą można obserwować rozgwieżdżone niebo.
W zimowych miesiącach szczególnie popularnym szczytem staje się Szrenica. Funkcjonują tam wyciągi narciarskie, kolejki górskie, wypożyczalnie sprzętów sportowych oraz baza noclegowa i gastronomiczna. Szrenica to nie tylko szczyt, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok i schronisko. Nieopodal znajdują się formacje skalne pod wspólną nazwą ?Końskie Łby?. Stanowią idealny punkt widokowy, z którego można podziwiać Szklarską Porębę. Na Szrenicę prowadzi szlak czerwony od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu oraz szlak zielony od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej
Miejscem godnym uwagi jest również Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie. Tutaj będziemy mieli możliwość podziwiać bogatą kolekcję skał, minerałów, skamieniałości oraz szkielety dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Co brzmi bardzo ciekawie. Wśród dużej ekspozycji, na wyróżnienie zasługuje unikatowy meteoryt Gibeon. A obok tego, czy też oprócz tego w pobliżu zaproponowanego do zobaczenia muzeum rozciąga się Las Karboński. Tym co ciekawe w tym lesie, jest to że zalicza się on do jedynego w Europie, gdzie zobaczyć będziemy mogli skamieniałe drzewa sprzed 300 milionów lat.
Następną atrakcją jest, to że będziemy mogli w jakiejś części cofnąć się w czasie i poznać realia życia dynozaurów, tak jak bohaterzy filmu Park Jurajski. Zapewnią to nam naturalnej wielkości modele prehistorycznych gadów. Jednak to nie koniec! Na terenie przedstawianego Dinoparku znajdują się również place zabaw, kino 3D, plac gier oraz galeria iluzji. Dużą atrakcją są parki linowe wraz z torami przeszkód, strzelnica do painballa i tyrolki.
Na najodważniejszych z nas czeka Alpine Coaster. Jest to górska kolejka grawitacyjna ze zjazdem o długości 500 metrów, lawirująca między drzewami. Brzmi interesująco, a dodatkowo ulokowana ona jest na stromym zboczu co dodatkowo podsyca wrażenie wysokości. W parku mieszczą się również liczne atrakcje dla dzieci. Chodzi tutaj o dmuchane zamki, labirynt, mini golf i wypoczynkową plażę, wyposażoną w leżaki, na których będziemy mogli odpocząć po całym dniu zabawy. Zimą natomiast działa lodowisko.
Dla dzieci dużą atrakcją będzie wystawy klocków LEGO. Znajduje się ona na powierzchni około 300 metrów kwadratowych. Składa się ona z ciekawych konstrukcji zbudowanych ze wspomnianych legendarnych klocków. Dodatkowo wystawę urozmaicają efekty specjalne oraz interaktywne obiekty. Sprawią one frajdę niejednej osobie. Ponadto będziemy mogli spróbować własnych sił jako inżynier. Bowiem w Sali Zabaw czeka zestaw klocków, z których można stworzyć innowacyjne budowle. Oprócz samych atrakcji związanych z zabawy klockami i konstruowaniem nowych konstrukcji. Każdego pasjonata wspinaczek górskich, powinna ucieszyć informacja o istnieniu tam Parku Linowego. Jest to miejsce przeznaczone dla wielbicieli wspinaczki i pokonywania tras na wysokości. W parku używany jest system ciągłej asekuracji, czyli zabezpieczenie bez potrzeby kolejnego przyczepiania się. Każdy tor przeszkód ma inną trudność. Z tego powodu każdy chętny znajdzie coś dla siebie.
Warto wybrać się do: Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej, Muzeum Mineralogiczne, Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN, Dom Gerharta i Carla Hauptmannów, Muzeum Ziemi JUNA ? Strażnica Walońska.
Historia Szklarskiej Poręby
Pod koniec XIII wieku przedstawiane tereny dzisiejszej Szklarskiej Poręby zostały kupione przez zakon Joannitów z Cieplic. Miało to na celu poszukiwania złota i szlachetnych kamieni. W połowie XIV wieku powstała pierwsza huta szkła. Tak sytuacja kreowała się na samym początku. Kolejne zmiany dokonały się niebawem. Otóż późniejszym właścicielem tych terenów oraz inicjatorem powstania kolejnych hut była rodzina Schaffgotschów. Jej majątek obejmował obszar gór i przedgórza.
W tym czasie Karkonosze były penetrowane przez poszukiwaczy skarbów ziemi. Przybyli oni tutaj z zachodniej Europy. Zwani oni byli Walończykami. Ślady po ich obecności pozostałe do dnia dzisiejszego. Wspomnianymi śladami po nich są sztolnie, wyrobiska, szyby, a także tajemne znaki ryte na skałach. Świadczyły one o bogactwie mineralnym tych ziem przedstawianej Szklarskiej Poręby. Jednak rozwój hutnictwa szkła, posiadał plusy oraz minusy. Otóż wiązał się on z intensywnym wyrębem lasów. Za potrzebnym do wytopu szkła, drewnem huty ?wędrowały” wzdłuż dolin potoków w głąb gór. W efekcie w tamtych czasach, wraz za wspomnianym elementem przemieszczały się również osady hutników, drwali i kurzaków.
Z „wędrującymi hutami szkła” wiąże się nazwa Szklarska Poręba. Ponieważ na szklarskich porębach powstawały osady pasterskie, które dały początek dzisiejszemu miastu. Nazwa została ustalona przez Instytut Śląski w 1946 roku. Ogłoszono ją w Dzienniku Urzędowym Ziem Odzyskanych nr 5. Huty szkła w Szklarskiej Porębie, powstawały jeszcze w latach – 1575 nad Czeską Strugą, w 1617 roku. W Białej Dolinie, w 1754 roku. W osadzie Orle oraz w 1842 roku.
W dolinie rzeki Kamiennej istniejąca do dziś huta pierwotnie nazywana ?Józefina” , po 1945 roku ?Julia”. Przez kilkaset lat hutnictwo szkła było wiodąca dziedziną tutejszej gospodarki. Duży wpływ na historię Szklarskiej Poręby miało przybycie na jej tereny w 1578 roku grupy czeskich protestantów – emigrantów religijnych, którym na osadnictwo po śląskiej stronie gór zezwolił znany z tolerancji religijnej hrabia Schaffgotsch. W ten sposób powstała osada Marysin u stóp Szrenicy. Z grupy czeskich emigrantów szczególnie chwalebnie na kartach historii regionu zapisali się laboranci, znawcy medycyny naturalnej, produkujący słynne ziołowe specyfiki. Na przestrzeni XVII-XVIII wieków, powstawały kolejne osiedla. Z tego powodu, tak na początku XIX wieku Szklarska Poręba stała się jedną z największych wsi sudeckich. Składało się na nią 26 osad i przysiółków z 336 domami, dwoma kościołami (katolickim i ewangelickim), czterema szkołami, dwoma hutami i szesnastoma szlifierniami szkła, trzema młynami i tartakiem. Głównym źródłem dochodu miejscowej ludności była praca w lesie. Trudnili się nią wówczas drwale i kurzacy. Wytopem szkła natomiast, co oczywiste hutnicy. Rozpowszechniona był również uprawa ziemi i pasterstwo. To właśnie budy pasterskie na wysokogórskich halach dały początek dzisiejszym schroniskom górskim.
Natomiast od połowy XIX wieku, zaczęła intensywnie rozwijać się turystyka. Chęć poznania i osobistego doświadczenia uroków górskich wędrówek, a przede wszystkim piękno okolicy, spowodowały, że Szklarska Poręba stała się bardzo znaną stacją klimatyczną i turystyczną Dolnego Śląska. Przełomem było wybudowanie drogi z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova w 1847 roku. Oraz poprowadzenie linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanvaldu w 1902 roku. Od tego momentu Szklarska Poręba, rozwijając swoją funkcję turystyczną, ugruntowała również swoją pozycję, jako znane centrum turystyki i sportów zimowych. Kolejnym, ważnym dla rozwoju turystyki, wydarzeniem, było wybudowanie w 1962 roku, Kolei Linowej ?Szrenica” (wyciąg krzesełkowy). Rozbudowa kolei, przyczyniła się prawdopodobnie do tego, że pod koniec XIX wieku, wieść o uroku miejscowości i pięknie okolicy, zagościła, przeżyła napływ do własnych zakątków oraz granic, dużej ilości artystów – pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Tak powstała swoista kolonia artystyczna, której tradycje kontynuują artyści współcześni. Po 1945 roku większość bazy noclegowej Szklarskiej Poręby przeszła na własność Funduszu Wczasów Pracowniczych i Szklarska Poręba stała się jedną z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Polsce.