Wodogrzmoty Mickiewicza – Tatry
Spędzając weekend na Podhalu na turystów czeka wiele atrakcji, szlaków pieszych, pięknych widoków oraz zabytków. Baza noclegowa jest doskonale rozbudowana i przygotowana na najbardziej wymagających Gości, który najchętniej wybierają noclegi w Zakopanem. Miłośnicy pieszych wędrówek muszą pamiętać aby przed każdym wyjściem na szlak dokładnie sprawdzić pogodę. Dziś poznacie wyjątkową atrakcję Podhala jaką są Wodogrzmoty Mickiewicza. Choć poeta ma nie wiele wspólnego z górami to jego nazwisko zostało wykorzystane i w pewnym sensie oddaje Mu cześć.
Wodospady są dostępne dla turystów od 1886 roku.
Spis treści
Co to są Wodogrzmoty Mickiewicza?
Wodogrzmoty czyli Wodospady Mickiewicza utworzone zostały z trzech większych i kilku mniejszych kaskad. Nazywają się tak z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po intensywnych i dużych opadach. Ciekawostką jest fakt, że imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom nadało Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku, na pamiątkę sporwadzenia prochów wieszcza na Wawel (1890r).
Gdzie znajdują się Wodogrzmoty Mickiewicza?
Wodogrzmoty Mickiewicza ulokowane są na wysokości 1099 m, możemy je podziwiać na drodze do Morskiego Oka. Uworzone z kilku kaskad na potoku Roztoka – w Dolinie Roztoki, wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, około 1000 metrów od jego ujścia do Białki.
Szlak do Wodogrzmotów Mickiewicza
Trasę możemy rozpocząć w Palenicy Białczańskiej, gdzie dojedziemy samochodem lub busem. Szlak nie jest zbyt wymagający ani trudny, droga jest asfaltowa szczególnie polecana rodzinom z dziećmi. Po pokonaniu ok 35 minut trasy napotykamy rozwidlenie (w prawo znajduje się szlak czerwony na Rówień Wksmundzką), tu należy pozostać na asfaltowej drodze. Miniemu jeszcze drewniany budynek zwany Dróżnikówką, chwilkę dalej dotrzemy do naszej atrakcji czyli Wodospadów Mickiewicza.
Ile się idzie na Wodogrzmoty Mickiewicza?
Jak już wspominaliśmy trasa należy do łatwych a czas przejścia zajmie nam około 45 – 50 minut. Dlatego polecamy połączyć tą wycieczkę z wejściem nad Morskie oko.