ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI

Towarzyszyć jej będą, podobnie jak w zeszłych edycjach, Targi Książki – „Pod Tatry tylko z książką”. Organizatorzy, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna, są przekonani, że i tym razem wydarzenie stanie się jedną z najciekawszych inicjatyw poświęconych książkom. Wydarzenie jest swoistą cegiełką, promującą wartościowe i ważne zjawiska współczesnej literatury i sztuki, a wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Celem jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Oprócz tego, niezwykle istotne jest zaproszenie pod Tatry wybitnych, docenianych i nagradzanych literatów.

Tegoroczna, czwarta już edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „Zaczytane Zakopane”. Towarzyszyć jej będą, podobnie jak w zeszłych edycjach, Targi Książki – „Pod Tatry tylko z książką”. Jesteśmy przekonani, że i tym razem wydarzenie stanie się jedną z najciekawszych inicjatyw poświęconych książkom. Organizatorzy dokładają swoją cegiełkę do promowania wartościowych i ważnych zjawisk współczesnej literatury i sztuki, a wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Celem jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Oprócz tego, niezwykle istotne jest zaproszenie pod Tatry wybitnych, docenianych i nagradzanych literatów. Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował na kulturalnej mapie Polski w roku 2016, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego. Stanowiło ono centrum życia kulturalnego w latach 20-tych ubiegłego wieku, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy. Zakopane już od czterech lat na powrót staje się w sierpniu literacką stolicą Polski. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmów, a także wernisaże wystaw malarstwa, fotografii oraz koncerty. Nie brakuje także regionalnych akcentów — spotkań „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu wieńczy przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego dla jednej z nominowanych książek. Dodatkowo, przez cały czas trwania Festiwalu, na Kulturalnym Placu Niepodległości odbywają się warsztaty literacko plastyczne dla dzieci, głośne czytanie książek i inne wydarzenia przewidziane w bogatym programie Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem. Jednak to, co szczególnie ważne dla każdego bibliofila i czytelnika, to możliwość przebierania w bogatej ofercie wydawniczej. Okazją do tego są Targi Książki „Pod Tatry tylko z Książką”, na które swój przyjazd zapowiedziało ponad trzydzieści znanych wydawnictw. Organizatorzy serdecznie zapraszają do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacje pod Tatrami z literaturą.

GOŚCIE FESTIWALOWI, SPOTKANIA

W tym roku o nowościach wydawniczych będziemy mieli okazję porozmawiać z między innymi: Markiem Bieńczykiem, Anną Kamińską, Magdaleną Kicińską, Andrzejem Dorobkiem, Janem Nowickim, Aleksandrą Zielińską, Maciejem Marciszem, Sylwią Chutnik, Zbigniewem Zbikowskim, czy Tomaszem Jastrunem. To zaledwie kilku spośród wielu autorów, którzy odwiedzą Zakopane. Podczas trwania festiwalu zaprezentowany zostanie spacerownik kulturalny po Zakopanem. Dzięki tej pozycji, każdy będzie mógł się dowiedzieć czegoś więcej na temat historii związków Zakopanego z literaturą, czasów Stefana Żeromskiego, Jana Kasprowicza, Kornela Makuszyńskiego, ale także i tej nowszej historii związanej m.in. z autorem świetnych fraszek – Janem Sztaudyngerem, czy wybitną poetką – Wisławą Szymborską. Z przewodnika, dowiemy się także o ławkach dedykowanych znanym pisarzom, które w tym roku zostały zamontowane pod Giewontem.
Warsztaty kaligrafii, teatrzyk kamishibai, Akademia Małego Czytelnika to z kolei propozycja adresowane do najmłodszych czytelników Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. W ramach Akademii odbędą się również zajęcia literacko – plastyczne dla dzieci i młodzieży. W tym roku nową propozycją festiwalu są słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy też na wystawę plenerową ilustracji książkowych Marianny Jagody.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Zakopanego, by sięgnąć tam po najciekawsze książki i miło spędzić wakacje pod Tatrami z literaturą.

O NAGRODZIE LITERACKIEJ ZAKOPANEGO

Kapituła Nagrody Literackiej Zakopanego dla najlepszej książki związanej z Zakopanem i Tatrami, wydanej w 2018 r. pod przewodnictwem Anny Janko, na posiedzeniu w dniu 31 maja 2019 r. wybrała spośród czternastu zgłoszonych książek pięć nominacji:

• „Kuba Niedźwiedź. Historie z Gawry” Renaty Kijowskiej (Wydawnictwo Znak emotikon)

• „Góral z powyłamywanymi zębami” Macieja Pinkwarta (Wydawnictwo Wagant)

• „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” Macieja Pinkwarta (Wydawnictwo Wagant)

• „Ujek. Pamięci Józefa Krzeptowskiego” Józefa Pitonia (Intro-Druk Koszalin)

• „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” Beaty Sabały – Zielińskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka)


Laureata Nagrody Literackiej Zakopanego poznamy podczas uroczystej gali, 11 sierpnia br. o godz.18.00 w zakopiańskim Teatrze Witkacego. Nagroda Literacka Zakopanego w tym roku przyznana zostanie już po raz trzeci. Skład kapituły Nagrody Literackiej Zakopanego tworzą: przewodnicząca – Anna Janko, Tomasz Jastrun, dr Agnieszka Jurczyńska, dr Paweł Skawiński, Iwona Smolka i Bożena Gąsienica. Galę wręczenia Nagrody Literackiej dla autora najlepszej książki propagującej Zakopane i Tatry uświetni koncert „Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live”. Czyżykiewicz & Cisło, to projekt muzyczno – wokalny, który powstał wiosną 2017 roku jako efekt wieloletniej współpracy śpiewającego i grającego na gitarze Teryksa Mirka Czyżykiewicza z wirtuozem gitary barytonowej Witoldem Cisło. Zamysłem artystów było stworzenie nowych gitarowych aranżacji do wierszy wykonywanych niegdyś przez Czyżykiewicza z zespołem „Kameleon” bądź też solo takich autorów jak: Josif Brodski, Włodzimierz Wysocki, Thomas Hardy, Jacek Kaczmarski, Edward Stachura. W repertuarze można usłyszeć także autorskie piosenki Mirka Czyżykiewicza w nowych gitarowych opracowaniach oraz te z muzyką Witolda Cisło. Zwieńczeniem ponad rocznej wspólnej pracy jest nowa płyta „Czyżykiewicz & Cisło PRETEKST live”, której premiera odbyła się w październiku 2018 roku. 

Zobacz również:     noclegi zakopane     apartamenty Zakopane     domki Zakopane