Zapraszamy na koncert

Z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości sięgnęliśmy przede wszystkim do repertuaru rodzimych twórców – z jednym wyjątkiem: na zakończenie wieczoru zaprezentujemy utwór co prawda kompozytora rosyjskiego, ale wyraźnie nawiązujący do polskości.
Koncert rozpoczniemy od prawykonania dzieła Chodzony Mirosława Niziurskiego – twórcy i wieloletniego dyrektora Instytutu Wychowania Muzycznego kieleckiej WSP (obecnie Instytutu Edukacji Muzycznej UJK), a także, w latach 1987-90, rektora tej uczelni. Chodzony to taniec o proweniencji ludowej – poprzednik poloneza, a jak wyjaśnia sam kompozytor utwór zawiera cechy zarówno jednego jak i drugiego tańca.
Colas Breugnon czyli suita w dawnym stylu Tadeusza Bairda – nazywana czasami żartobliwie „Coca Coilas Breugnon” – to muzyczna impresja na temat tytułowego bohatera. Utwór nawiązuje do renesansowej tradycji tanecznej i jest bardzo lubiany przez publiczność filharmoniczną przede wszystkim za lekkość i niefrasobliwość. Usłyszymy go w interpretacji Ewy Murawskiej – flecistki, koncertującej solistki i kameralistki, a także wykładowcy Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Akademii Sztuki w Szczecinie. Artystka wystąpi także w równie znanej kompozycji Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego – Andante e Rondo alla polacca, w której większość tematów powierzona jest solowemu instrumentowi, a im blizej finału, tym więcej w nim wirtuozowskich figur.
III Symfonia D-dur Piotra Czajkowskiego nie na darmo nosi podtytuł Polska, jakkolwiek określenie to w sposób szczególny dotyczy dopiero piątej i ostatniej części utworu. Jest to, jak pisze w komentarzu Marcin Majchrowski – „polonez, energiczny i pełen monarszego blasku […] szczególnie bliski sercu każdego polskiego melomana”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej z Kielce poprowadzi Tomasz Bugaj, dyrektor wielu filharmonii oraz dyrygent współpracujący z licznymi orkiestrami – jego kariera rozpoczęła się w 1978 roku od spektakularnego zwycięstwa w Mię­dzy­na­ro­do­wym Kon­kur­sie w Bristolu w Wielkiej Brytanii.