Żonkilowa parada na Pomorzu

Pola Nadziei na Pomorzu to wydarzenie, które odbyło się już po raz ósmy. Jego charakterystycznym elementem są żonkile, symbol odrodzenia. Celem akcji jest zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów oraz zwrócenie uwagi na problem opieki hospicyjnej.

Pomorskie hospicja opiekują się rocznie ok. 3000 dzieci i dorosłych. Opieka w hospicjum jest bezpłatna, ale NFZ finansuje tylko ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów, reszta środków pochodzi od darowizn od osób fizycznych i instytucji. Zbiórka umożliwia hospicjom otoczyć opieką wszystkich, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia.

W tym roku kilkaset osób z żółtymi balonami, żonkilami i elementami odzieży zebrała się na Podwalu Staromiejskim by uroczyście przemaszerować ulicami Gdańska w geście solidarności z pomorskimi hospicjami. W paradzie wzięli udział wolontariusze, szczudlarze, członkowie stowarzyszeń i organizacji oraz samorządowcy przy akompaniamencie orkiestry. Korowód przeszedł pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, a następnie ruszył na Targ Węglowy. Wielki finał Pól Nadziei na Pomorzu odbył się na przedprożu Dworu Artusa.

W programie wielkiej kwesty pomorskich hospicjów na rzecz podopiecznych udział wziął nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, Gdynia oraz Puck. Odbyła się również sztafeta motocyklistów, występ orkiestry, bębniarzy i szczudlarzy oraz masa innych atrakcji.