Główne trasy rowerowe Pomorza Zachodniego

Główne trasy rowerowe Pomorza Zachodniego w miejscowości Główne trasy rowerowe Pomorza Zachodniego w miejscowości
Główne trasy rowerowe Pomorza Zachodniego w miejscowości

Opis

  1. Trasa Velo Baltica (Nadmorska) – przebiega od Świnoujścia przez wszystkie nadmorskie miejscowości od wschodniej granicy województwa zachodniopomorskiego z województwem pomorskim. Prowadzi przede wszystkim przez drogi rowerowe, drogi o małym natężeniu ruchu i odcinki leśne przez najpopularniejsze miejscowości turystyczne. Velo Baltica to część europejskiej trasy EuroVelo 10, biegnąca wokół Morza Bałtyckiego – trasa wciąż się rozrasta i docelowo ma liczyć 240 kilometrów. Orientacyjny przebieg trasy prowadzi m. In, przez: Świnoujście - Międzyzdroje - Kołczewo - Międzywodzie - Dziwnów - Dziwnówek - Łukęcin - Pobierowo - Pustkowo - Trzęsacz - Rewal - Niechorze - Pogorzelica - Mrzeżyno - Rogowo - Dźwirzyno - Kołobrzeg - Ustronie Morskie - Gąski - Sarbinowo - Chłopy - Mielno - Osieki - Iwięcino - Bukowo Morskie - Żukowo Morskie - Darłowo - Jarosławiec - Łącko - Królewo - Złakowo.

  2. Trasa Pojezierzy Zachodnich (Pojezierna) – łącznie liczy ponad 420 km długości i będzie biegł dwoma odnogami prowadzącymi od granicy z Niemcami. Pierwsza z nich biegnie przez Szczecin i Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego. Druga swój początek ma w okolicach Cedyni, prowadzi przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalsza trasa biegnie przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim. Ważną informacją jest, że ścieżka ta pozwala poznać niezwykłe tereny Pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego.

  3. Stary Kolejowy Szlak (Trasa Bałtyk – Wałcz) – ta trasa również ma dwie odnogi w północnej części województwa, które zbiegają się w Białogardzie. Trasa długości niemal 250 km prowadzi przez Kołobrzeg - Białogard –Złocieniec Wałcz, z odnogą Białogard – Koszalin - Mielno. Trasa biegnie przez najbardziej charakterystyczny krajobraz w tym województwie zaczynając od panoramy morza bałtyckiego, moreny Szwajcarii Połczyńskiej, pojezierza i doliny rzeczne kończąc na wielkich, zwartych kompleksach leśnych.

  4. Trasa Wokół Zalewu Szczecińskiego – wykorzystuje ona istniejącą oraz tworzoną infrastrukturę w ramach szlaków Velo Baltica ze Świnoujścia do Międzyzdrojów i Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Jest to trasa o charakterze transgranicznym – przeiega przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo tereny, które zadowolą każdego turystę. Planowane jest połączenie wszystkich odcinków trasy zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej, dzięki czemu szlak może osiągnąć nawet 292 km długości.

  5. Trasa Dolina Tywy – początek trasy rozpoczyna sie w Gryfinie przebiega przez Trzcińsko-Zdrój, Debno, Chwarszczany do Kostrzyna, występuje tu duża możliwość wykorzystania dróg leśnych utwardzonych, połączenie z węzłem kolejowym Kostrzyn te czynniki nadają trasie ciekawego przebiegu. Ciekawostką jest, że Dolina Tywy łączy Wokół Zalewu Szczecińskiego z Trasą Pojezierną. Przebieg trasy prowadzi przez malownicze pagórkowate krajobrazy, lasy, rolnicze tereny ukazujące pięnego tego województwa. Na odciunku trasy w gminie Banie tj. Lubanowo-Swobnica funkcjonuje bitumiczna droga rowerowa po nasypie dawnej kolei liniowej. Gmina Gryfino ma w planie kontynuacje tej drogi, gdzie największą atrakcją może być uruchomiona największa i jedna z pierwszych na pomorzy zachodnim winnica znajdująca się niedaleko wsi Lubiechowo.

  6. Trasa Wału Pomorskiego – wytyczona została wzdłuż umocnień Wału Pomorskiego i łączy główne miasta leżące przy wschodniej granicy województwa tj. Darłowo, Sławno, Szczecinek, Wałcz dochodząc do Drawieńskiego Parku Narodowego. Trasa łączy się z trasą Pojezierną na odcinku Borne Sulinowo-Szczecinek-Biały Bór.

  7. Trasa Dolina Regi (Drawieński Park Narodowy) – przebiega od ujścia Regi w Mrzeżynie, po przez Trzebiatów, Gryfice, Płoty, Resko. Pomiędzy Łobzem a Drawskiem Pomorskim trasa opuszcza dolne Regi i biegnie dalej doliną Drawy. Dalej między Mirosławcem a Kaliszem Pomorskim przecina krajową 10 i kieruje się do Drawskiego Parku Narodowego, tu odcinkiem łącznikowym można dojechać do Choszczna i połączyć się z trasą pojezierną.

  8. Trasa Zwiniętych Torów (Dolina Parsęty) – w północnym odciunku trasa biegnie od Koszalina do Białogardu głównie po nasypie dawnej linii kolejowej czyli odnogą trasy Bałtyk-Wałcz. W dalszej części wzdłuż rzeki i lini kolejowej aż do Szczecinka łączy się z trasą pojezierną i Wału Pomorskiego. Trasa niemal w całości obsługiwana jest przez dedytkowaną infrastrukturę rowerową, w części południowej tej trasy występują leśne drogi utwardzone.

  9. Trasa Dolina Odry (Nadodrzańska, szlak „Zielona Odra”) - to szlak y o znaczeniu ponadregionalnym, częściowo biegnie przez województwo lubuskie. Trasa biegnie od Szczecina wzdłuż rzeki Odry, przez cenne pod względem przyrodniczym i turystycznym obszary Parku Krajobrazowego Ujście Warty, Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszczy Bukowej”. Na trasie liczne rezerwaty i pomniki przyrody, panoramy i punkty widokowe oraz zabytki.

  10. Trasa Pałaców i Zamków – trasa przebiega z Wolina przez miejscowości, w których znajdują się szczególnie cenne zabytki takie jak pałace i zamki (Golczewo, Płoty, Resko, Świdwin, Karlino, Białogard i Krąg. Dodatkowymi atrakcjami są miejscowe elektrownie wodne a sama trasa jest trochę wymagająca pod względem kondycyjnym.


    Zobacz również:      domki nad morzem    noclegi Pobierowo    noclegi Sarbinowo     noclegi Międzyzdroje     noclegi Świnoujście     noclegi Ustronie Morskie 

    Lokalizacja