Bieszczady jesienią to idealny kierunek na aktywny wypoczynek

Bieszczady  jesienią to idealny kierunek na aktywny wypoczynek w miejscowości Wetlina

Opis

Bieszczady jesienią to idealny kierunek na aktywny wypoczynek. Znajdziesz tam wiele atrakcji jak i szlaków turystycznych. A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? W dzikie, nieodkryte miejsca aby odpocząć od codziennego pędu, od zawirowań, albo żeby przemyśleć to i owo. Doskonałą porą na taką wyprawę jest jesień, prezentująca prawdziwy festiwal jesiennych barw. Bieszczadzkie szlaki są w miarę łagodne, dostępne dla większości turystów i o tej porze roku mniej uczęszczane. Najbardziej urokliwe są doliny otoczone mgłą i mieniące się w odcieniach słońca. Zatem dokąd konkretnie się wybrać na aktywny wypoczynek?

Poznaj 5 miejsc na górski wypoczynek

1. Wetlina - miejscowość położona w sercu Bieszczadów jest doskonałą bazą wypadową na szlaki piesze. Położona u podnóża połonin przyciąga turystów, pragnących aktywnie spędzić kilka dni. Noclegi w Wetlinie to szeroki wybór domków całorocznych, willi, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych często także z wyżywieniem. Dodatkowo w kilku miejscach odbywają się cykliczne koncerty i imprezy, nie brakuje sklepów i barów. Najbardziej popularne trasy piesze z Wetliny to:

  • szlak żółty: Wetlina (Stare Sioło) - Przełęcz Orłowicza - Suche Rzeki - Zatwarnica. Na P. Orłowicza styka się ze szlakiem czerwonym, skąd można w 20 minut wejść na Smerek (1222m n.p.m.), lub iść w stronę przeciwną grzbietem połoniny,
  • szlak żółty: Wetlina (Stare Sioło) - Jawornik (1021m n.p.m.) - Paportna (1198m n.p.m.) - styk ze szlakiem niebieskim (1199m n.p.m.). Stąd szlakiem niebieskim można przez Riabą Skałę (1170m n.p.m.), Czerteż (1071m n.p.m.), Hrubki (1186m n.p.m.), Kremenaros (1221m n.p.m.) wejść na Wielką Rawkę (1307m n.p.m.) i zejść do Ustrzyk Górnych lub żółtym łącznikowym przejść na Małą Rawkę (1272m n.p.m.) i z niej zejść do Wetliny lub bacówki pod Małą Rawką.
  • szlak zielony: Wetlina (Zabrodzie) - Dział (1146m n.p.m.) - Mała Rawka - bacówka PMR - przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska (1297m n.p.m.). Można również wyjść z MR na Wielką Rawkę i wrócić do Wetliny tą samą trasą.
  • szlak czarny: Wetlina (Osada, camping Górna Wetlina) - połączenie ze szlakiem żółtym z przełęczy Wyżnej - Połonina Wetlińska (schronisko). Przy schronisku Chatka Puchatka połączenie ze szlakiem czerwonym.

2. Polańczyk jest znaną miejscowością uzdrowiskową obleganą głównie latem, dlatego warto wybrać się tu jesienią, kiedy ruch turystyczny jest znacznie mniejszy tak jak ceny noclegu. Polańczyk kojarzy nam się z Jeziorem Solińskim, który stanowi główną atrakcję tego regionu, zwanym czasem ”bieszczadzkim morzem”. Na turystów czekają liczne propozycje rejsów po jeziorze, połowy ryb, wycieczki na wyspy na jeziorze oraz szlaki piesze i rowerowe. Na jesienne spacery polecamy malownicze ścieżki takie jak:

  • Ścieżka spacerowa CYPEL POLAŃCZYKA – kolor znaków: zielony, czas przejścia: ok. 2 godz. Trasa łatwa, ale po opadach, niektóre odcinki mogą być śliskie i błotniste. Początek i koniec ścieżki znajduje się w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko. 
  • ZIELONE WZGÓRZA NAD SOLINĄ, kolor znaków: czerwony, czas przejścia: ok. 5 godz. Zarówno początek, jak i koniec trasy usytuowany jest w pobliżu przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko. W razie braku sił czy chęci dalszego spaceru można przejść tylko część trasy, a potem wrócić autobusem PKS. 
  • Ścieżka spacerowa PERŁA POLAŃCZYKA – kolor znaków: żłółty, czas przejścia: ok. 2 godz., trasa łatwa i bardzo widokowa. Początek i koniec ścieżki znajduje się opodal przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko. Warto pamiętać, że na tych trasach przyda się obuwie trekkingowe. 

Ciekawą może być wyprawa z Polańczyka na zaporę w Solinie, prowadzi ona ścieżkami leśnymi, po drodze przechodzimy przez kilka mostków. Dystans trasy to ok. 5,5 km, czas przejścia 2,5h.  Dla osób, które planują całodniową wycieczkę polecamy trasę Polańczyk-Solina-Bereźnica Niżna-Berezka-Polańczyk tzw. pętla o długości 21.7km. Przejście trasy zajmie nam ok 6h.45 min. Będąc w Polańczyku jesienią warto udać się na Połoninę Wętlińską, jest to trasa wymagająca wiedzie szlakiem czerwonym, wyjście z Polańczyka przez Bukowiec, Terkę, Studenne, Łuh i Jaworzec.  

3. Solina jest drugim miejscem w Bieszczadach, zaraz po Polańczyku, które cieszy się olbrzymią popularnością. Dzieje się tak z uwagi na Jezioro Solińskie i atrakcje z nim związane (rejsy statkiem, żaglowanie, windsurfing czy kajakarstwo). Oczywiście trzeba udać się na Zaporę, która jest największą budowlą tego typu w Polsce, widoki z niej są oszałamiające a dodatkową atrakcją jest zwiedzanie jej wnętrza. Noclegi w Solinie zapewni świetnie przygotowana baza noclegowa, oferująca domki, apartamenty, pokoje gościnne w willach i pensjonatach. Ostatnim hitem turystycznym stała się Kolej Gondolowa Solina. Dzięki niej możemy podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy z zupełnie innej perspektywy. Podróż zaczyna się ze stacji początkowej Plasza przy solińskim deptaku. Stacja końcowa usytuowana jest na górze Jawor z pięknym punktem widokowym. Polecanymi przez nas trasami pieszymi są:

  • Trasa Solina-Myczkowce: jest przyjemną i ciekawą trasą prowadzącą szlakiem niebieskim przez Bóbrkę. Dystans to 12,9km, czas przejścia 4h25 min. 
  • Trasa w koło zapory w Solinie jest dość łatwa i niezbyt długa, mierzy 5,5km a czas przejścia spacerem to ok.1h25 min.
  • Trasa dookoła jeziora Myczkowieckiego, przez Rezerwat Koziniec, Kamieniołom w Bóbrce i spowrotem do Soliny. Dystans do przejścia to 16,3km a czas trwania 4h53min - jest to trasa o średniej trudności i jak każda wymaga odpowiedniego przygotowania, nie tylko ubiór i obuwie ale także prowiant jest dość ważny.

4. Cisna jest wioską uzdrowiskową leżącą w dolinie Solinki w powiecie Leskim. Wioska stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek, zwłaszcza jesienią. Baza noclegowa w Cisnej jest doskonale rozwinięta, nie brakuje też punktów gastronomicznych czy sklepików z pamiątkami. Cisna jest świetnym punktem wypadowym w kierunku połonin, Wetliny i Ustrzyk Górnych a także w inne malownicze rejony Bieszczadów. Popularnością cieszy się Bar Siekierezada, z wyjątkowym bieszczadzkim klimatem. Polecamy ścieżkę turystyczną "Nad sztolnią", prowadzi ona na wzgórze Mochnaczka, gdzie znajduje się dawna sztolnia "Róża", skąd wydobywano rudę żelaza. Na tej samej górze jest również druga ścieżka: Jeleni Skok, która prowadzi z Zamościa (część Cisnej) do drewnianej wieży widokowej na Urwisku Zonkla. Warto wiedzieć, że przez Cisną przebiega główny szlak beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym, który "przychodzi" tutaj z Komańczy, przez Chryszczatą i Przełęcz Żebrak (ok.8 h), natomiast z Cisnej biegnie on przez całe Bieszczady, kończąc swoją drogę w Wołosatem.

Szlaki turystyczne w okolicy Cisnej:

  • Cisna - Wołosań szlak czerwony, czas przejścia: ok. 3,5 - 4 h. Powrót ok. 3h.
  • Cisna - Komańcza szlak czerwony, cas przejścia: 8-9 h.
  • Cisna - Małe Jasło - Okrąglik szlak czerwony, czas przejścia: ok. 3,5 h, powrót ok. 2,5-3 h.
  • Dołżyca k. Cisnej - Jaworzec (bacówka PTTK) czas przejścia: 4,5h, powrót 3,5-4h.

5. Ustrzyki Górne zlokalizowane nad potokiem Wołosatym w gminie Lutowiska. Wioska stanowi dobrą bazę dla turystyki pieszej, w okolicy znajdują najwyższe szczyty polskich Bieszczadów: Połonina Caryńska (1297 m), Wielka Rawka (1304 m) oraz Tarnica (1346 m). Warto wybrać noclegi w Ustrzykach Górnych jesienią z uwagi na opustoszałe szlaki piesze (w sezonie letnim jest tu dość tłoczno). Ciekawostką jest najmniej uczęszczany szlak, jakim będzie odcinek szlaku czerwonego, prowadzący z Ustrzyk Górnych na przełęcz pod Tarnicą, skąd w 15 minut można wyjść na ten najwyższy bieszczadzki szczyt, należy kierować się na Szeroki Wierch i później na Tarnicę. 

Z Ustrzyk Górnych możemy wyruszyć następującymi trasami:

  • szlakiem czerwonym z Ustrzyk Górnych przez Połoninę Caryńską, Berehy, Połoninę Wetlińską do Smereka i dalej oraz w stronę przeciwną: przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Kopę Bukowską i Halicz (Połonina Bukowska) do Wołosatego:
    - Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska (1297 m n.p.m), ok.2½ h,
    - Ustrzyki G. - Siodło pod Tarnicą, ok. 3 h + ¼ h na szczyt Tarnicy szlakiem żółtym (łącznikowym),
    - Ustrzyki G. - Wołosate, przez Halicz, Rozsypaniec, ok. 6½ h.

Przed wejściem na szlaki należy wykupić bilet wstępu na teren BdPN. Punkt kasowy w Ustrzykach Górnych znajduje się przy szlaku czerwonym na Połoninę Caryńską (za mostkiem nad Wołosatym) oraz przy szlaku czerwonym na Szeroki Wierch.

  • szlakiem niebieskim (granicznym), biegnącym wzdłuż południowej granicy od Łupkowa, przez Okrąglik, Riabą Skałę, Kremenaros i Wielką Rawkę, oraz w stronę przeciwną przez Wołosate i Bukowe Berdo:
    - Ustrzyki G. - Wielka Rawka, ok.3½ h,
    - Wielka Rawka - Kremenaros (zbieg trzech granic), ok. ¾ h,
    - Kremenaros - Rabia Skała, ok. 5½ h.
    - Riaba Skała - Okrąglik, ok. 3½ h.

W Ustrzykach Górnych znajdują się również ścieżki przyrodnicze:

  • Ścieżka przyrodnicza Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch "Śnieżyca Wiosenna". Kolor zielony. Prowadzi wzdłuż odcinka czerwonego szlaku z Ustrzyk Górnych na Tarnicę, nie wchodząc na sam szczyt Tarnicy. Czas przejścia około 3 h.
  • Ścieżka przyrodnicza "Buk", Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska. Kolor zielony. Prowadzi wzdłuż czerwonego szlaku Ustrzyki Górne - Berehy Górne (Brzegi Górne). Czas przejścia około 3-4 godziny.
  • Ścieżka przyrodnicza "Salamandra", Ustrzyki Górne - Wołosate. Kolor zielony. Biegnie doliną Wołosatki, min. torfowisko wysokie "Wołosate". Czas przejścia 2 ½ h.
  • Ścieżka przyrodniczo-historyczna Wołosate-Tarnica "Orlik Krzykliwy". Kolor zielony. Rozpoczyna bieg przy cmentarzu w Wołosatem (resztki cerkwi, kilka grobów). Czas przejścia około 3 godziny.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Wetlina, Bieszczady jesienią to idealny kierunek na aktywny wypoczynek
Kiedy
27 październik, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny