TOP 5 bieszczadzkich szlaków jesienią
Dlaczego warto odwiedzić Bieszczady jesienią?
Jesień jest świetnym momentem na zdobywanie górskich szczytów. Po pierwsze szlaki są niemalże puste, można więc cieszyć się widokami i pięknem przyrody do woli. Drugim atutem są wspaniałe jesienne barwy – czerwienie, złota i pomarańcze splecione z pozostałymi zieleniami stwarzają niepowtarzalny krajobraz. Po trzecie pogoda jest stabilniejsza, bardziej przewidywalna a temperatury są wręcz doskonałe na górskie wędrówki. Niewątpliwą atrakcją są także mgliste poranki, które wraz z przebijającym się przez chmury słońcem nadają Bieszczadom jesiennej, tajemniczej atmosfery. Większość szlaków w Bieszczadach jest dostępna przez cały rok, ale zawsze warto sprawdzić aktualne informacje o ich dostępności i ewentualnych utrudnieniach. Niektóre szlaki mogą być zamknięte z powodu prac konserwacyjnych lub niebezpiecznych warunków pogodowych.
Top 5 najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków na jesień:
- Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.).
Jest to jeden z najbardziej znanych bieszczadzkich szczytów. Szlak oferuje imponujące widoki, a jesienią jest jeszcze piękniejszy z powodu kolorowej roślinności. Co ciekawe ze szczytu właśnie jesienią oraz zimą można stąd dojrzeć nawet Tatry, co umożliwia nam doskonała przejrzystość powietrza. Polecamy szlak od strony Brzegów Górnych, który oferuje całkiem łatwie i krótkie podejście a do tego jest bardzo widokowy. Obowiązkowym punktem jest też wizyta w Schronisku Chatka Puchatka, które jest najwyżej położonym schrosnikiem w Bieszczadach. Należy pamiętać, że wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. - Tarnica (1346 m n.p.m.)
Najwyższy szczyt w polskiej części Bieszczadów. Szlak na Tarnicę jest dobrze oznaczony i oferuje piękne panoramy. Najłatwiejszym szlakiem na Tarnicę będzie szlak niebieski z miejscowości Wołosate. Początek trasy przy parkingu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest płatny. Ciekawostką jest to, że tutaj rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki. Na szczycie Tarnicy znajduje się żelzany krzyż (1987r.), upamiętniający wizytę Karola Wojtyły w 1953 roku. Ze szczytu między innymi zobaczymy Połoninę Równą, Krasną, Świdrowiec, Ostrą Horę a w pogodne dni nawet i Tatry. Pamiętajcie, że wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. - Bukowe Berdo (1160 m n.p.m.)
To jeden z mniej uczęszczanych szlaków, co oznacza, że można cieszyć się spokojem i piękną przyrodą. Rozległe panoramy z grzbietu Bukowego Berda ciągną się od Doliny Sanu, przez pasmo Halicza, Krzemień, Tarnicę, Małą i Wielką Rawkę, połoniny Caryńską i Wetlińską. Popularny i jednocześnie najkrótszym jest żółty szlak z Mucznego. Piękny bukowy las, którym będziemy przemierzać trasę w jesiennych barwa wygląda magicznie i wręcz dziko. Tu można odkryć piękno Bieszczad. Należy pamiętać, że wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatny. - Szlak Doliną Górnego Sanu.
Ten szlak prowadzi do źródeł rzeki San i oferuje różnorodne krajobrazy, od lasów po otwarte przestrzenie. Jest to pomysł na całodniową wycieczkę, przez wytyczoną ścieżkę historyczno-przyrodniczą na „koniec” Polski czyli ok 22 kilometry w obie strony. Aby udać się tym malowniczym szlakie należy kierować się do Bukowca za Muczne i Tarnawą Niżną. Warto wiedzieć, że końcówka drogi dojazdowej jest bardzo trudna, kamienista, z licznymi dziurami i uskokami, także zalecamy ostrożną i mimo wszystko powolną jazdę. W związku z tym, że szlak znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego za wstęp także będzie pobierana opłata. W czasie wyprawy dotrzemy do nieistniejącej już wsi Beniowa, będzie tam historyczny cmętrarz i tablica informacyjna na temat mieszakńców i dziejów tej wsi. Przy wiacie turystycznej są tablice ze zdjęciami i informacjami, z których dowiecie się jak kiedyś tutaj tętniło życie i dlaczego teraz jest zupełnie inaczej. - Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.)
Na tym szlaku można podziwiać zarówno panoramy górskie, jak i przeżyć bliskie spotkania z bieszczadzką fauną i florą. Szczyt ten sąsiaduje z opisaną wcześniej Połoniną Wetlińską. Dostępnych jest kilka szlaków, można udać się szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych lub Ustrzyk Górnych, bądź zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej. Każdy z nich jest bardzo widokowy, oferuje malowniczą paletę jesiennych barw.
Pamiętaj, że warunki pogodowe mogą być zmienną czynnikiem, dlatego zawsze warto być przygotowanym na różne okoliczności i regularnie sprawdzać prognozy pogody. Warto również mieć ze sobą mapę, kompas oraz odpowiednie wyposażenie turystyczne.