Kolej na Kasprowy Wierch nieczynna!

Turysto! PKL informuję, iż celem
przeprowadzenia sezonowych przeglądów technicznych w dniach 2-10
listopada, Kolej Kasprowy Wierch będzie nieczynna. Warto zatem
dokładnie zaplanować pobyt w górach. Sprawdźcie pogodę, jak
zakupić bilet np. na Kasprowy a noclegi w Zakopanem znajdziesz w
naszym serwisie! Szeroki wybró kwater, willi, pensjonatów i apartamentów na każdą kieszeń.

Kasprowy Wierch, znaczący punkt na mapie polskiej turystyki, przyciąga zwiedzających głównie dzięki funkcjonującej tu kolejce linowej. Chociaż zielony szlak prowadzący z Kuźnic cieszy się popularnością, istnieje mniej znana, ale równie malownicza trasa od strony słowackiej przez Dolinę Cichą, gdzie ruch turystyczny jest znacznie mniejszy.

Wycieczki z Projektu Tatrzańskiego UWAGA! WIELE TRAS PO STRONIE SŁOWACKIEJ JEST ZAMKNIĘTYCH OD 1 LISTOPADA DO 31 MAJA!

PODBAŃSKIE Wysokość: 940 m n.p.m.

Podbańskie (słow. Podbanské) to niewielka osada zamieszkała przez około 60 osób, położona na granicy Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich, na Słowacji. Osada leży u ujścia Doliny Cichej Liptowskiej i jest podzielona na dwie części przez rzekę Białą Liptowską – wschodnią Stare Podbańskie i zachodnie Nowe Podbańskie.

Historia osady sięga średniowiecza, kiedy to w okolicach szczytu Krywania znajdowały się liczne kopalnie. W 1871 r. powstała tu pierwsza leśniczówka, co uznaje się za początek Podbańskiego. Z czasem przy leśniczówce powstały tartak i przetwórnia kory świerkowej. Rozbudowa osady nastąpiła w 1923 r., a dwa lata później zbudowano pierwsze obiekty noclegowe. W 1968 r. uruchomiono wyciąg narciarski, a rok później powstał hotel „Krivaň”. W 1982 r. dołączył do nich hotel „Permon”.

Mimo niewielkich rozmiarów, Podbańskie jest atrakcyjne turystycznie. Przy hotelu „Krivaň” działa wyciąg narciarski, a przez miejscowość przebiega Magistrala Tatrzańska, najdłuższy szlak w Tatrach. Latem osada jest idealną bazą wypadową do pobliskich szlaków, a zimą oferuje doskonałe warunki narciarskie dla początkujących.

Z Podbańskiego warto wybrać się na takie punkty jak Krywań, Gładka Przełęcz czy Bystra.

Dojazd z Zakopanego do Podbańskiego trwa około 1 godziny i 30 minut. Należy jechać drogą krajową 47, a potem trasą 67, skręcając później na trasę 537 aż do celu.

Dalsza podróż –> do Doliny Cichej (30 min)

Z Podbańskiego szlakiem żółtym, przez most nad Białą Liptowską, dojście do rozwidlenia szlaków u wylotu dolin Cichej i Koprowej.

DOLINA CICHA Wysokość: 1000-1250 m n.p.m.

Dolina Cicha to jedna z największych dolin walnych Tatr, o długości 16 km i powierzchni 52,3 km2. Najwyższym szczytem w okolicy jest Świnica. Dolina objęta jest ochroną rezerwatową, ale lasy są w złym stanie z powodu wiatrów i lawin. W 2004 r. huragan powalił około 185 tysięcy drzew w dolinach Koprowej i Cichej. Dolina ma długie tradycje pasterskie i historyczne znaczenie jako trasa ucie

Zakopane – popularne kategorie noclegów

Agroturystyka ZakopanePensjonaty ZakopaneHotele ZakopaneCamping ZakopaneApartamenty ZakopaneOśrodki wypoczynkowe ZakopaneKwatery ZakopaneDomki ZakopaneHostele ZakopaneMotele ZakopaneSPA ZakopaneUzdrowiska ZakopaneSchroniska ZakopaneStancje ZakopaneInternaty ZakopaneZajazd ZakopaneWille ZakopaneNoclegi pracownicze ZakopanePola namiotowe ZakopanePokoje gościnne ZakopaneOśrodki wczasowe ZakopaneKategoria testowa ZakopaneDomy do wynajęcia ZakopaneTanie noclegi Zakopane